Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  25 Eyl 2016

  Youtube'un Az Bilinen Harika Özellikleri  YouTube‘ta sevdiğiniz videoları ya da şarkıları arayıp, “çal” düğmesine basmaktan fazlasını yapabileceğinizin belki farkında değilsiniz. Ancak Google mühendisleri, YouTube’a durmaksızın yeni işlevler ekliyorlar ve bizim çoğu işlevden haberimiz dahi olmuyor.. İşte sizin için hazırlanmış Youtube’un 9 Mükemmel Özelliği.

  Youtube’un 9 Mükemmel Özelliği

  1. Televizyon ara yüzü: youtube.com/tv adresi ile ulaşılabilen bir dev ekran modu sunuyor, bu ekran ile televizyon izleyebiliyorsunuz. Bu ara yüzdeki denetimler ve işlemler, dokunmatik ekranlara daha uygun olduğu gibi, aynı zamanda da klavye yöntemlerini de destekliyor. Youtube ile televizyon ya da telefon arasında bağlantı kurup youtube’u kontrol edebilirsiniz. Ayarlar kısmından TV ya da Telefona bağla sekmesi ile bunu yapabilirsiniz.

  2. Klavye kısa yollarını öğrenin: Youtube aynı zamanda klavye ile birçok kısa yolu devreye sokuyor. Space tuşu ile birlikte videoyu duraklatıp tekrar oynatabilir, Home ve End tuşlarına basarak videonun başına ve son kısmına atlayabilirsiniz. Rakam tuşlarını kullanarak ise videonun belirli bölümlerine direk atlayabilir, bu işlem aynen her bir rakamı yüzdelik dilimi kullanımı ile ilişkilidir. Yani 2 rakamına bastığınızda videonun yüzde 20’lik bölümüne gideceksiniz.
  3. Albümleri bulun: Youtube üzerinde müzik dinlemek çok zevklidir. Eğer isterseniz ise bir sanatçıyı arattığınızda sağ tarafta sanatçıya ait bir kısım görürsünüz oradan sanatçıya ait olan bir albüme ulaşırsınız.

  4. Mobil cihazlarda veri tasarrufu yapın: Mobil ağlardan youtube kullanırken daha az internet harcayabilirsiniz. Video kalitesini düşürüp veri tasarrufu sağlamak için Android cihazlarda ve aynı zamanda iOS cihazlarda Ayarlar > Genel sekmesi altında Mobil veri kullanımını kısıtla ayarını etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

  5. Videolardan GIF yapabilirsiniz: Youtube, kendisinde barınan videoları basit bir şekilde GİF formatına çevirebiliyor. Eğer bir videoyu paylaş butonuna basarsanız o kısımda GIF seçeneği de yer alıyor. Tabi ki bu her video da olmuyor. Ancak kısa süre içerisinde tüm videolarda etkin olacaktır.

  6. Video sürekli çalsın istiyorsanız: Eğer bir şarkıyı çok seviyorsanız ve o şarkıyı sürekli dinlemek istiyor başka bir şarkıya geçmesini istemiyor ya da bitince durmasını istemeyebilirsiniz. Bunun için videonun üzerinde fareniz ile sol tık yaparak Loop yani Döngü seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

  7. Dahili video düzenleyicisini kullanabilirsiniz: Youtube videolar üzerinde düzenleyici ile birlikte oynamalara imkan tanıyor. Bunun için Youtube üzerine yüklediğiniz bir videoyu başka videolar ile birleştirebilirsiniz ya da başka bir müzik ekleyebilir kesip biçimlendirme işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

  8. Sonra izlemek: Bu özellik aslında uzun zamandır aktif olan bir özellik. Ancak hala daha birçok kullanıcı bu özellikten haberdar değil. Bunun için beğendiğiniz ve daha sonra tekrar izlemek istediğiniz bir video için üzerinde ekle kısmına tıklayarak daha sonra izle seçeneği ile birlikte rahatlıkla yapabilirsiniz. Daha sonra bu videolara ana sayfadan ulaşabilirsiniz.

  9. 360 derecelik videolarla VR deneyimi yaşayabilirsiniz: Bazı videolar vardır ki tam 360 derece açısına sahiptir. Bu videolar ise sanal gerçeklik teknolojisine girişin ilk adımıdır. Bu videolar ile birlikte etrafa bakabiliyorsunuz. Gözlerinizi nereye isterseniz oraya çevirebiliyorsunuz. Üstelik bu işlemi de hiçbir ek cihaza ihtiyaç duymadan yapabiliyorsunuz. Sadece yerinizden kıpırdayamamanız gibi bir dezavantaj sunuyor olsa da gerçekten çok büyük bir adım diyebiliriz. Özellikle de Youtube üzerinde bu tarz videoların sayısı ve çeşitliliği de her geçen gün artıyor.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder