Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  21 Eyl 2016

  Spor Yapanlar İçin En Faydalı Besinler  Bir sporcunun gerçekten iyi ve güçlü bir sporcu olmasını sağlayan sadece yaptığı egzersizler veya antrenmanlar değildir. Bir sporcunun formunu sağlamasında ki en büyük unsurlardan bir tanesi de hiç şüphesiz yedikleridir. Peki, gelelim bir sporcu nasıl beslenmeli? Neleri daha çok tüketmelidir?

  Bol proteinli yiyecekler

  Proteinler yapı itibari ile metabolizmamızı hızlandırması ve uzun süre de tok tutması ile bilinirler. Özellikle yağ bakımından az ancak protein bakımından oldukça zengin yiyecekler tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

  Yüksek besin değerli karbonhidratlar

  Birçok kişi en çok yanlışı tam bu noktada yapmaktadır. Bizlere maalesef karbonhidrat zararlı gibi bir algı öğretildi ancak bu durum hiç doğru değildir. Vücudumuz biz egzersiz yaparken ilk önce yağları yakar ardından ise karbonhidratları yakmaya başlar. Eğer yeterli düzeyde karbonhidrat bulunmazsa vücudumuz kas kütlemiz olan proteinleri kullanmaya başlayacaktır. Buda bizlere kas kaybı olarak geri dönecektir.

  Sebze ve meyveler kritik önemde

  Sporcular sağlıklı beslenmeye daha fazla dikkat etmesi gereken kişilerdir. Bu yüzden herkes gibi mutlaka yeşillik, sebze ve meyveleri her gün tüketmeye çalışmalıdırlar.

  Bir Sporcu İçin En İyi Besinler

  Yumurta: Yumurta bir sporcunun en çok tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Bunun en büyük sebebi ise protein oranı oldukça yüksek bir besin olmasıdır. Ancak yumurta bir yandan da fazla tüketildiğinde kolesterole neden olabilir o yüzden daha çok yumurtanın akını tüketmeliyiz.

  Et: Et içerisinde bulunan protein ve faydalı maddeler ile oldukça faydalıdır. Özellikle de tavuk etinin göğüs kısmı sıfıra yakın yağa sahip ve oldukça yüksek proteine sahiplik yapmaktadır. Ancak kırmızı et sindirimi beyaz et kadar kolay değildir. Bu yüzden kırmızı eti öğle yemeği gibi öğünlerde tüketmeli genellikle akşam yemeklerinde beyaz et tüketilmelidir.

  Balık: Balık et türleri arısında oldukça değerlidir. Özellikle içerisinde bulundurduğu
  Omega-3 gibi yağları ve folik asitleri barındıran balık, her sporcunun haftada 2 3 defa mutlaka tüketmesi gereken besinler arasındadır.

  Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri içerisinde bulundurduğu kalsiyum ve diğer maddeler ile oldukça faydalıdır. Hele ki kefir, mutlaka her gün tüketilmesi gereken adeta her derde deva bir besindir.

  Yulaf: Sporcular kilolarını kontrol altına almak zorunda olan kişilerdir. Bu yüzden sporcuların da yulaf tüketmesi oldukça önemlidir. Yulaf içerisinde bol lif içermektedir. Bilindiği üzere de lif sindirimi kolaylaştıran ve bizleri daha rahat hazmetmeye iten bir besindir.

  Makarna ya da Tam Tahıllı Ekmek: Normal işlenmiş un yerine tam tahıl ürünlerinden elde edilmiş makarna ya da ekmek tercih etmelisiniz. Çünkü tam tahıl ürünlerinde de bol miktarda lif bulunmaktadır. Hem oldukça iyi bir enerji kaynağı hem de uzun süre tok tutan, kolay hazmedilen bir besindir.

  Muz: Muz tüketmek oldukça önemlidir. Özellikle de spor esnasında meydana gelen bacaklarda ki kramplar ya da kas kasılmaları genellikle magnezyum eksikliğinden olur ve muzda tam bir magnezyum deposudur.

  Ananas: Ananas, ülkemizde de oldukça yaygınlaşan bir meyvedir. İçerisinde bolca lif bulundurur. Hem de gerçekten tatlı ve güzel bir tadı vardır. Özellikle kahvaltı sırasında tatlı ihtiyacınızı da gidermek adına ananası yulaf ile birlikte tüketebilirsiniz.

  Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, roka, dereotu, salatalık, pazı gibi birçok yeşil yapraklı sebze son derece önemli ve mutlaka tüketilmelidir. Özellikle de içerisinde bulundurdukları yüksek oradan ki demir ile birlikte vücudumuzun demir ihtiyacını karşılayabiliriz. Hem de kilo vermek ve formunu korumak isteyenler içinde oldukça ideal olan yiyecekleri sık sık tüketmekte hiçbir sakınca yoktur.

  Kuru yemişler: Kuru yemişler içerisinde bol miktarda farklı madde bulundururlar. Özellikle de oldukça iyi birer enerji vericidirler. Antrenman öncesi ve sonrası alınan birer avuç kuru yemiş sizlere oldukça fazla enerji sağlayacaktır.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder