Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  16 Eyl 2016

  Ses Tellerine İyi Gelen Şeyler  Kesintisiz konuşma, susuzluk, kuru gökyüzü, soğuk sular ses tellerinizi yıpratabilir. İnsanlar arası etkileşimin en birincil basamağını yaratan konuşma olgusu da ses tellerine ilişkili olarak etkilenir ve insanların toplumsal yaşamlarını negatif istikamette değiştirir. Anında korkmayın, ses tellerinizin yıpranması neticesi sesinizde meydana gelen kalınlaşma, boğuklaşma vaziyetleri ile başa çıkmak amaçlı birçok metot mevcuttur.

  Protein durumundan nihai derece zengin tek besin öğesi meydana gelen bıldırcın yumurtasını çiğ olarak içtiğinizde ses tellerinize sıkı geldiğini biliyor muydunuz? Sabahları aç karına tek tane tüketilen bıldırcın yumurtası tek hafta benzeri kısa zamanda ses tellerinin güçlenip, sesin daha gür ve kalifiye çıkmasına imkân sağlıyor. Üstelik birçok ses sanatçısı sahneye çıkmadan öncesinde tek tane bıldırcın yumurtası içtiğini söylemiştir. Siz de mühim tek konuşma yapacağınız vakitlerde, konuşma öncesi tek tane bıldırcın yumurtası içerek ses tellerinizin hepten güçlenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

  Kaynatıldıktan hemen ardından soğutulmaya bırakılan ılık tek bardak su kullanımı ses tellerinize sıkı gelebilir. Fakat, su sıcaklığı aşağı yukarı 35 derecelerde olmalı ve su ağır ağır süzülerek tüketilmelidir. İçerken oturmanızı da öneririz.

  Ses telleri bazen,  üst solunum yolu hastalıklarına paralel olarak gelişebilir,  bazen de boğazın uzunca süreler soğuğa maruz kalmasıyla meydana çıkabilir. Bu gibi vaziyette, tek biçimde ısıtılmış (boğazınızı yakacak civarı sıcak olmamalı.) havluyu, boğazlarınıza sararak, 1/2 saat bekletmenizi öneririz. 1/2 saat nihayetinde havluyu hafifçe gevşetip, ılık tek bardak su amaçlı ve tekrar boynunuza yine ısıttığınız havluyu sarın. Aşağı Yukarı olarak 1/2 saatte hararet gider bu sebeple ısıtıp, tek ek olarak sarmanızı öneririz.

  Bağımlılar için uyarı! Sigara ses tellerinin düşmanıdır. Şayet sesinizin ek olarak gür ve duru çıkmasını istiyorsanız, sigarayı acilen bırakmalısınız. Bırakamıyorsanız azaltmayı deneyin.

  Uykusuz geceler, vücut yorgunluğuna bu da endirekt olarak seste sıkıntılara ne sebeple olabilmektedir. Böylesi vaziyetlerde uyku saatinizi ek olarak öne almanızı ve her gece bu saatlerde yatıp, aşağı yukarı 8 saatlik uykudan ek olarak sonra uyanmanızı öneririz. Sekiz saat idealdir. Fakat sekiz saatte kalkman sebep diyip, kendinizi alarm ile uyandırmanızı da şüphesiz önermiyoruz. Bedeniniz uykuya doyduğunda esasen bizzat kalkacaktır.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder