Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  17 Eyl 2016

  Şekerin Zararları Yıllarca Gizlenmiş!  California Üniversitesi araştırmacısı Stanton Glantz'ın çalışmaları 1967'de şeker üzerinde yapılan araştırmaların sümen altı edildiği gerçeğini ortaya çıkardı. Ortaya çıkan belgelere göre doymuş yağların sağlığa zararlı etkisinin şekere oranla daha fazla olduğunu açıklamaları için Şeker şirketleri Harvard Üniversite'sinin üç uzmanına 50 bin dolar ödemiş. Kalp rahatsızlıklarının daha çok doymuş yağlardan kaynaklandığını öne süren araştırmanın uzmanları ise şuan hayatta değil.

  Şekerin de yağ kadar kalp sağlığına kalıcı ve ciddi zararlar verdiğini söyleyen araştırmacılar, böyle ciddi bir araştırmanın para karşılığında halkı yanıltacak şekilde yanlış lanse edilmesi konusunda oldukça tepkili. Günümüzde hemen hemen her gıdada kullanılan şekerin kalp rahatsızlığına olan etkisi düşünüldüğünde yağdan bile daha çok tehlike arz eden etken olabileceği konuşuluyor.

  ABD'de bomba etkisi yapan bu haber nedeniyle çok sayıda akademisyen ve üniversite tezinin güvenilirliği de tehlikeye girmiş oldu. Şeker şirketlerinin doğrudan bir araştırmayı etkileyebilmiş olması insanlarda bu gibi olayların günümüzde de yaşanıyor olabileceği şüphesini uyandırdı.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder