Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  14 Eyl 2016

  Mobil Oyunlar Konsol ve Bilgisayar Dönemini Bitirebilir!  Türkiye'de firmalar ağırlıklı olarak taşınabilir platformlara karşı oyun imalatı yaparken, bunu sırasıyla PC, online ve toplumsal platformlar takip etmekte. Oyun konsollarının popülaritesi de gittikçe azalıyor.

  OYUNDER'den yapılmış olan izaha yönelik, Ülkemiz oyun geliştirici ekosistemi üst kısmına perspektif verilebilmesi için yapılmış olan denetim alanında yüzlerce şirket ile müzakereler gerçekleştirildi.

  Araştırmada, Ülkemiz'de oyun geliştiren şirketlerin yarısından fazlası (yüzde 56) artık rastgele tek kamu desteğinden faydalanamadığını belirtti.

  Sonuçlara yönelik, firmalar ağırlıklı olarak taşınabilir platformlara karşı oyun yapımı yaparken, bunu sırasıyla PC, online ve toplumsal platformlar izledi. Türk oyun geliştiricilerin imalata en az yöneldikleri meydanın ise oyun konsolları meydana geldiği görüldü.

  Firmaların 2011'de 2,2 meydana gelen yıl ortalaması 2016 senesinde 3,4'e çıktı. Bu gelişme sektördeki ekiplerin olgunlaşmaya başladığını meydana koydu.

  Türkiye'de oyun geliştiren şirketlerin ürettiği ve yayınladığı oyun sayısının ortalaması 4,5 olurken, aşağı yukarı personel sayısının ise 9 kişiden oluştuğu gözlendi.

  Oyun motorları kullanımına bakıldığında ise en bir sürü seçim edilen platformun yüzde 79 ile Unity olduğu görüldü.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder