Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  17 Eyl 2016

  İyi ve Kolay Uyku İçin Etkili Tavsiyeler  Uyku başarı için önemlidir. O ihtiyaç duydukları kadar çok uyku almıyorum olduğunu bilmek eğlenceli hale nedeni budur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, ABD'de, 40 milyon kişi her yıl kronik uzun süreli uyku bozuklukları muzdarip. İnsanların uyku uyumak için mücadele etmek zorunda olduğu gibi görünüyor. Burada böyle bir sorunu gidermek için yararlı olabilecek bazı önerilerden bahsedeceğiz.

  4-7-8 Solunum Egzersizi Tekniği

  Bu egzersiz tekniği ABD'li bilim insanları tarafından keşfedilmiş ve doğrudan sinir sistemini etkileyerek rahatlattığı kanıtlanmış bir tekniktir. Uykudan önce yapılması halinde ciddi yararları olduğu belirtilmektedir.

  1- Dilinizi damağınıza değdirerek, üst ön dişlerinizin arkasına dayayın ve bütün egzersiz süresince benzer pozisyonda tutun.
  2- Ağzınızdan vızıltı sesi çıkararak soluk verin.
  3- Ağzınızı kapatın ve 4 saniye süresince burnunuzdan soluk alın.
  4- 7 saniye süresince nefesinizi tutun.
  5- 8 saniye süresince ağzınızdan vızıltı sesi çıkararak soluk verin.
  6- Tekrardan soluk alın ve bütün işlemleri 3 kere daha yaparak 4'e tamamlayın.

  Uykudan Önce Ilık Bir Banyo

  Banyo insanı rahatlatan ve yorgunluğu alan bir etkiye sahip olduğu herkesçe bilinen alışkanlıktır. Bilim adamları banyo sonrası insan beyninin uykuya hazır olduğuna dair sinyaller verdiğini açıklamaktadır. Ilık bir banyo, aşırı sıcak havalarda ise serin bir duş almak hem vücudu rahatlatacak hem de sizi dinlenme moduna geçirerek kolay uyumanıza yardımcı olacaktır.

  Ayaklarınız Açıkta Uyuyun

  Battaniye dışında bir veya her iki ayak tutmak hızlı uyumayı kolaylaştırıyor. Biyolojik ritimler ve sıcaklıklar gün boyunca dalgalanma gösterir, bunu kesmek için vücut ısısı uykuya dalmadan önce, bir soğutucu aramaktadır. Ayaklarınızın dışarıda kalması vücudun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

  Uyku Öncesi Göz Alan Işıklardan Kaçının

  TV'ler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar mavi ışık vücutta melatonin üretimini bastırabilir. Gözlerinizin aşırı ve sürekli ışığa maruz kalması karanlığa alışmanızı ve çabuk uyumanızı zorlaştıracaktır. Uyumadan önce daha az ışıklı ortamlarda oturmak daha mantıklı bir iş olacaktır.

  Sigara, Çay ve Kahve'den uzak Durun

  Yatmadan önce bu sayılan alışkanlıklardan uzak durulması önemlidir. Zira kafein içeren kahve insana enerji verecek, yeniden ayakta kalma isteği kazandıracaktır. Sigara beyni doğrudan etkileyen ve huzursuz eden etkendir. Çay ise zihni açar ve uyku moduna geçen bedeni uyarır. Bunlardan yatmadan önce uzak durmak hızlı ve kolay uykunun yolunu açacaktır.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder