Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  29 Eyl 2016

  Facebook'tan Tepki Çeken Filistin Ambargosu  Facebook son zamanlarda değiştirdiği yayın politikaları ile eleştiri oklarını sıkça üzerine çekmeye başladı. Tepki çeken son uygulaması ise adeta zulüm altında yaşayan Filistin halkının kolunu kanadını kıracak cinsten.

  Kısıtlı bütçe nedeniyle sesini Facebook ve benzeri sosyal medya sitelerinden duyurmak isteyen ve bunda da önemli başarılar yakalayan Filistinli gazetecilerin milonlarca takipçiye sahip hesapları Facebook tarafından sebepsiz bir şekilde engellendi.

  İsrail ablukasına maruz kalan Batı Şeria bölgesinde yayın yapan Shebab haber ajansının 6.3 milyon civarında takipçisi olan dört editörünün, Quds Haber Ajansının ise yaklaşık 5.1 milyon takipçisi olan üç editörünün kişisel sayfaları engellendi.

  Eylül 2016 tarihinde yapılan görüşmede Facebook ile İsrail arasında bir anlaşma yapılmıştı. Bu anlaşmaya göre sosyal platformdaki 'kışkırtıcı' paylaşımlara karşı ortak mücadele kararı çıkmıştı. Hesapları engellenen Filistinli gazeteciler bu anlaşma nedeniyle Facebook'un kendilerine karşı bir cadı avına başladığını belirtti.

  Facebook standartlarını ihlal eden bir girişimleri olmadığı halde Facebook yönetiminden engellemelere karşı bir cevap alamadıklarını söyleyen Filistinli gazeteciler, asıl amacın İsrail'in hukuksuz her türlü girişimlerinin dünyaya duyurulmasının önüne geçmek olduğunu söylediler.

  Her fırsatta dünyanın çeşitli günlerini kutlamayı unutmayan ve insanlığa adeta gülücük saçan dev bütçeli şirketlerin, çıkarları söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan katliamlara ve gerçeklere sansür uygulayabileceğini yine görmüş oluyoruz.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder