Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  19 Eyl 2016

  Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri  Televizyon artık herkesin evinde olan, insanların hayatında büyük yer kaplayan bir unsurdur. Televizyonun hayatımıza girmesiyle birlikte çizgi filmlerle de buluştuk. Fakat sonraları özel kanalların da çizgi film yayınlamasıyla çok sayıda çeşitli çizgi filmleri türedi. Çizgi film izlemek güzel bir şey olmakla birlikte kimi zaman da hoş olmayabilir.

  Çizgi film izlemek günümüz çocukların özellikle de küçük yaştakilerin çok fazla yaptığı bir şeydir. Hatta artık anne babalar çocukları oyalamak için bile çizgi film izletme faktörünü kullanmaktadır. İşte çocuklar çizgi filmle bu kadar haşır neşirken onların ne tür çizgi film izlediğini gözetmek de çok önemli hale gelmektedir. Öncelikle anne babalar çocukların ne izlediğini görmeli hatta çocuklarıyla birlikte çizgi film seyretmelidirler. Çocukların belli yaşa kadar çizgi film izlememesi de gerekir. Uzmanlara göre çocuklar 3 yaşından sonra çizgi film seyretmeye başlamalı ve bu süreçte de ebeveynleri ile birlikte seyretmelidirler.

  Bebeklerin Çizgi Film İzlemeleri Doğru mu?

  Bilhassa 0-2 yaş çocukların çizgi filmleri hiç izlememesi önerilmektedir. Aileler de çizgi filmler konusunda bilinçlenmelidir. Çünkü bazı çizgi filmler sırf ticari kaygılarla yapılırken bazıları ise gerçekten çocuklar için onların yararına yapılmaktadır. İşte bu noktada aileler bu ayrımına varabilmelidir. Çizgi filmler çocukların yaşlarına göre de değişebilmektedir. Çocuklar bu yüzden kendi yaş grubuna uygun çizgi filmler izlemelidir.

  Çizgi filmler çok detaylı irdelenmelidir. Zira çocuklar gerçeklerle soyut olayların ayrımını yapamadıkları için çizgi filmde gördükleri her şeyin gerçek olduğuna inanabilirler. Bu da çok büyük tehlikelere yol açabilir. Çünkü çizgi filmde gördükleri doğal olmayan mesela uçmak gibi ya da yüksek yerlere zıplayabilmek gibi olağan dışı şeyleri gerçekmiş gibi düşünüp aynısını yapmaya çalışabilirler. Bu da geri dönüşü olmayan facialara yol açabilir. Bu yüzden de çocuklara her çizgi film seyrettirilmemeli ve çocuklar birer çizgi film bağımlısı haline dönüştürülmemelidir. Bu amaçla çocuklar daha sosyal aktivitelere yönlendirilmeli, arkadaş edinmeleri sağlanmalı, çizgi filmlerle vakit geçirtmektense somut oyunlarla eğlenceli bir şeyler yapması öğretilmelidir. Bilhassa çok küçük yaştaki çocukların neyin doğru neyin yanlış olduğunu, nelerin gerçek olamayacağını ayırt edemedikleri için aileler bu dönemlerde çocuklarını iyi gözetlemeli ,onlara ne izlettirdiklerine dikkat etmelidirler.  Özellikle aşırı şiddet içerikli çizgi filmler izlettirilmemelidir.Çünkü izledikleri çizgi filmler çocukların kişiliklerini, zihin gelişimlerini önemli ölçüde etkilediğinden onları şiddet yanlısı bir birey olmaya itebilmektedir. Bunun yanında çocuklara alınan her oyuncak, her kıtasiye ürünü veya çantaları vs. çizgi film figürlü olmamalıdır. Çünkü kullandığı her şeyde çizgi film karakterlerini gören çocuk kendini bunlarla bütün görüp o karakterlere özenebilir , onlar gibi olmaya çalışabilirler. Ki bu durum da hiç normal bir durum değildir ve çizgi film karakterine benzemeye çalışan bir çocuk da tehlikeli bir durum yaratabilir. Bazı çizgi filmler çocukların içindeki iyiliğin de kaybolmasına etkendir.

  Fazla Çizgi Film İzlemenin Zararları

  Çizgi filmlerde sürekli başına bir şey gelip veya sürekli vurulup da hiç ölmeyen karakterlerin olması şiddet karşısında hiç bir şey olmayacağı, bunun bir zararın olmadığı düşüncesi yaratabilir. Yani bu durum kötü bir olayın aslında bir zararı olmadığı izlenimi yaratıp , kötü olan şeyin iyiymiş gibi gösterildiği bir duruma örnektir. Bu durumlar da çocukların kötü davranışların bir zararı olmadığını ve bu nedenle aynı şeyi kendileri yaptıklarında da bunun bir sakıncası olmayacağı fikrini doğurabilir. Bu da çocukların olaylar karşısında duyarsızlaşmasını daha vicdansız ve bencil olmasına neden olabilir. Ayrıca gereğinden fazla çizgi film izleyen çocuklarda dikkat eksikliği de oluşur. Konsantrasyon eksikliği yaşarlar. Fazla çizgi film izleyen çocuklar daha hayalci olurlar. Gerçeklik olgusu az olur.

  Görüldüğü üzere aslında çizgi filmler çok güzel gözükse de çocukların dünyasında çok tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle aileler, çocuklarla ilgilenmeye mecalleri olmadığında veya bir işleri olduğunda çocuklarını oyalanması için televizyon karşısına oturtmamalıdır. Onun yerine daha somut şeylerle oynaması sağlanmalı mesela güzel masum bir oyuncak verilip oyun oynanması sağlanmalıdır. Çocuklarının çizgi film bağımlısı haline gelmemesi için onları kalabalık ortamlara bilhassa yaşıtlarının olduğu ortamlara götürmeleri tavsiye edilir. Böylelikle sosyalleşmeleri sağlanmalıdır. Çizgi film seyredicekleri zaman da kendi kontrollerinde izletmeli, çocuklarıyla birlikte çizgi film seyretmelidirler.


  Çizgi Filmlerin Olumlu Etkileri Nelerdir?

  Çizgi filmlerin sadece olumsuz özellikleri değil yararlı etkileri de bulunmaktadır. Ancak dikkatle incelendiğinde ahlaki açıdan sıkıntı oluşturabilecek çizgi filmlerin çoğu yabancı menşeili olmasıdır. Niloya, Canım Kardeşim ve Keloğlan gibi yerli üretim çizgi filmlerde ahlaki açıdan sakınca oluşturabilecek hiçbir sıkıntı bu zamana kadar görülmedi. Aksine bu çizgi filmlerde yardımlaşmayı, yalan söylememeyi ve ahlaki açıdan pek çok olumlu etki oluşturan etkeni konu alan bölümler bulunmaktadır.

  Çizgi film seçiminde yabancı üretim olan ve bizim kültürümüzle çok alakalı olmayan yapımların tercih edilmesi konusunda dikkatli olunmalı ve çok küçük yaştaki çocuklar için televizyon konusunda daha fazla dikkat edilmelidir.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder