Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  18 Eyl 2016

  Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler  Günümüzden yaklaşık 10 yıl öncesine kadar cep telefonu dünyasının tartışmasız. Lideri Nokia idi. Ama özellikle akıllı telefonlar hayatımıza girmeye başladığı andan itibaren bu liderlik yavaş yavaş Samsung’un eline geçmeye başladı. Bugün ise cep telefonu piyasasının en önde gelen temsilcisi tartışmasız bir şekilde Samsung’dur. Model çeşitliliği açısından en fazla ürüne sahip model olma özelliğini yıllardır elinde bulundurmasından dolayı ve her yıl en az 2-3akıllı telefonu kullanıcıların beğenisine sunması onu sürekli liderlik koltuğunda tutmaktadır.

  Akıllı Telefon Nedir?


  İnsan hayatını birçok özelliği sayesinde kolaylaştıran ve gün geçtikçe yeni uygulamalar eklenmesi ile de kullanıcılara başka yenilik ve kolaylıklar sağlayan küçük el bilgisayarı nitelemesini fazlası ile hak eden cihazlardır denebilir. Bu telefonlara “akıllı” denmesinin sebebi ise onlarca özelliğe sahip olmasıdır. Bu özelliklere ya da uygulamalara sürekli bir şekilde yenileri eklenmektedir ve bunu telefonlara kazandıran ise işletim sistemleridir denebilir. Elbette telefonların teknik alt yapıları, görünümleri, kamera ekran özellikleri 8-10 yıl önceki telefonlarla kıyas dahi edilemez. Fakat teknik özelliklerinden ziyade içindeki uygulamalar sonucunda hayatımızı kolaylaştırması ve bize ihtiyacımız olan birçok veriyi sunması bu telefonları akıllı telefonlar haline getirmiştir.

  Bilgisayarlarda yapılabilen birçok şeyi artık elimizin altındaki bu küçük cihazlarda yapabilmek mümkün. İşte bu özelliklerinden dolayı artık akıllı telefonlara cep bilgisayarı demek sanırız yanlış olmaz. Bu cihazlarla artık internete girebiliyor ve internetin sağladığı tüm imkânlardan telefonlar sayesinde yararlanabiliyorsunuz. Bunun yanında ekran ve kamera özellikleri, hafıza genişlikleri, işlemci gücü gibi özellikleri de akıllı cihazları bilgisayarlarla neredeyse yarışır duruma getirmiştir. Akıllı telefon dünyasının tartışmasız liderinin Samsung olduğunu yukarıda belirtmiştik ve her yıl başka başka model çıkarttığını da eklemiştik. Ama diğer markaların da bu yarışta geri kalmamak için kendisini sürekli yenilediğini ve bu rekabet sonunda akıllı telefon anlayışının gün geçtikçe başka boyutlara ulaştığını görmekteyiz. Bitmeyen bir hızla tüm markalar yeni modellerini kullanıcıların beğenisine sunmaya devam ediyorlar. Bu sebeple her yıl hayatımıza onlarca yeni model girmeye devam ediyor.

  Akıllı telefonların en şikâyet edilen konularının başında kasa sağlamlığı gelmektedir. Eski telefonlara nazaran çok daha ince üretilen ve çok daha büyük ekrana sahip olan akıllı telefonlar elbette eski tip telefonlara nazaran daha narin olmaktadır. Fakat son 2-3 yıldır bu konuda da ciddi adımlar atıldığını görmekteyiz. Çok daha fazla kasa sağlamlığına sahip akıllı telefonlar üretiliyor ve diğer yeniliklerin yanında sağlam bir kasa yapısına sahip telefon üretme konusunda markaların bir yarış içinde olduğunu da söyleyebiliriz. Daha şık, daha zarif ama daha sağlam telefonlar hayatımıza uzun bir süre daha girmeye devam edecek gibi görünüyor.

  Elimizin altındaki bu akıllı cihazlar artık bir fotoğraf makinesi, bir video, bir bilgisayar ve bir televizyon olma özelliğine sahip. İşte bu özelliklere ve daha birçok özelliğe sahip olmalarından dolayı bu cihazlara telefon demek eksik ifade olacaktır.

  İşletim Sistemleri


  Telefonları akıllı yapan teknik özelliklerinin yanında sahip oldukları bu işletim sistemleridir. Telefonlarınızla birçok işlemi yapabilmenizi sağlayan teknolojik yenilik bu işletim sistemleridir. IOS, Android ve Windows işletim sistemleri bize bu kolaylıkları sağlamaktadır. Elbette bu konuda liderliği Android elinde bulundurmaktadır. Kullanıcılara en fazla uygulama sunan işletim sistemi olma özelliğini ilk günden itbaren elinde bulundurmaktadır. IOS bir Apple ürünü olduğu için bu işletim sitemi sadece kendi telefonlarında kullanılmaktadır. Windows ise en yeni işletim sistemidir ve şimdilik cok az marka bu işletim sistemini kullanmaktadır. Windows’un Nokia’yı satın almasından sonra geliştirdiği bu işletim sistemini sadece kendi ürettiği telefonlarda kullanmaktadır. Oysa Android işletim sistemi bu iki markanın dışındaki tüm markaların ürettiği akıllı telefonlarda kullanılmaktadır. Android işletim sistemi bu liderliği sayesinde uygulamalarına sürekli yenilerini eklemeye devam etmektedir.

  Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


  Muhakkak ki telefon seçerken birçok kritere dikkat edilmelidir. Hangi amaç için alındığı, bütçeye uygun olması, cihazın sahip olduğu özellikler gibi birçok detay gözen geçirilip ancak o şekilde telefon alınmalıdır. Elbette marka ve o markaya ait hangi modelin seçileceği de önemli bir detaydır. İşlemci hızı, RAM kapasitesi, ekran kalitesi gibi daha birçok detay gözden geçirilip akıllı telefon satın alınmalıdır.

  Yukarıdan anlaşılacağı üzere sadece bir detaya bakılarak telefon alınmamalıdır. Bütçeye uygun olması en önemli ayrıntılardan birisi olmasının yanında bir diğer önemli detay da cihazı hangi amaca yönelik kullanacağınızdır. Çok fazla özellik kullanmayacak ve daha çok konuşmak amaçlı kullanılacaksa elbette çok pahalı ve bir telefon tercih edilmemelidir. Pahalı telefon size en iyi hitap eden telefon demek değildir. Bu asla akıldan çıkarılmamalıdır.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder