Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  16 Haz 2016

  Zekayı Geliştiren, Hafızayı Kuvvetlendiren Yiyecekler  İnsan beyni son derece karmaşık yapısı dolayısıyla hala çözülememiş sırları bünyesinde barındırmaktadır. Tüm bu gizemine rağmen bilimin ve tıbbın beyin için üzerinde mutabık kaldığı konu ise onu besleyen sebze ve meyvelerdir. Özellikle kuru baklagillerden son derece zihne faydalı olan besinler bulunmakta. Son derece kolay bir şekilde ulaşabileceğimiz bu besinleri tanımak ve tüketmek için ne bekliyorsunuz?

  Öğrenme, kavrama ve odaklanma gibi pek çok etkeni de tetikleyen zihin fonksiyonları özellikle gelişme çağındaki çocuklar için yiyeceklerden aldığı besinlerle daha iyi ya da daha yavaş gelişim göstermektedir. Hal böyleyken insan bünyesine ve zihnine son derece büyük etkisi olan besinleri tanımanın önemi daha büyük oluyor. İşte beynimiz ve zihin fonksiyonlarımız için en yararlı besinler:

  Çilek: İçeriğindeki fisetin maddesi bellek kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor.

  Bitter Çikolata: Magnezyum ve antioksidan muhtevasıyla beyne oksijen taşıyarak daha etkin çalışmasını sağlıyor.

  Tahıl: Mühim bir B vitamini kaynağı durumda durumda olan tahıllar, kan şekerini dengeliyor.

  Patates: Kan şekerini dengeli olarak yükseltiyor bu sayede zeka daha randımanlı çalışıyor.

  Yoğurt: İçinde yer alan tirozin adlı madde hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor.

  Üzüm Suyu: Dopamin salgılanmasını arttırarak sorun çözme yeteneğini geliştiriyor

  Fasulye: Lif ve protein bir arada bilhassa çocuklarda zekayı açıyor.

  Kırmızı ve turuncu renkli sebzeler: Bilhassa domates, havuç ve kırmızı biberde yer alan antioksidan beynin daha uzunca zaman sıhhatli kalmasını sağlıyor.

  Somon Balığı: Omega-3 yağları hem bir bir beyni koruyor hem bir bir hafızayı güçlendiriyor.

  Hergün itinalı olarak kahvaltı yapan bireylerin diğerlerine nispeten daha başarılı ve randımanlı oldukları biliniyor. Yoğun bir güne başlarken; peynir, süt, yumurta benzeri protein içeren besinlerden meydana gelen bir kahvaltı, şekerli çay ve simitten meydana gelen bir kahvaltıya mukayese et daha iyi netice almayı sağlıyor.

  Odaklanma" için ceviz, fındık, fıstık benzeri sinirleri kuvvetlendiren yiyeceklerin yenmesini öneriliyor .

  Zencefil: Uzman Olanlar yaratıcılığın geliştirilmesi için zencefil yenmesini tavsiye ediyor . Kimyonun da içerdiği uçucu yağların tüm öfke sistemini uyardığını söyleyen diyetisyenler  " Birdenbire bir fikre, bir buluşa gereksinimi durumda durumda olan kimyon çayı içmelidir. Çay, bir fincana 2 tatlı kaşığı dolusu kimyon eklenerek yapılabilir" önerisinde yer alıyor .

  Lahana: Tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için daha stressiz öğrenmeyi sağlar

  Yağsız kırmızı et: Tam bir demir deposu, bilhassa sıhhatli alyuvarlar için dayanılmaz ... Beyin gelişimi için büyük fayda sağlıyor.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder