Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  17 Haz 2016

  Pet Şişede Satılan Suların Sağlığa Zararları  Çeşitli şekillerde plastik kullanımı hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Plastik pet şişeler ucuz ve kolay imal edilen bir madde olması sebebiyle pek çok firma tarafından ambalaj olarak tercih nedeni olmakta. Peki neden bu kadar büyük ölçekte kullanılmasına rağmen pet şişelerinin zararları ve etkileri hakkında çok az bilgiye sahibiz? Nedeni basit, tüm zararlarına rağmen markaların reklamları tarafından pet şişedeki suyun sağlıklı su olduğu konusunda kandırılmış olmamızdır.

  Hepimiz plastiğin insan sağlığına zararları hakkında yeterince bilgi sahibiyiz. Peki buna rağmen nasıl oluyor da çok hayati bir tüketimimiz olan içme suyunda plastik ambalaj kullanılmasını normal bir şey olarak karşılayabiliyoruz? Bunun bir sebebi de markalar tarafından şişelenmiş pet sularının musluk suyundan daha sağlıklı olduğuna ikna edilmiş olmamızdır.

  Peki şebeke sularından daha sağlıklı su içmemizi isteyen bu çok nazik ve bizi düşünen su firmaları plastik şişelerin yapılmasında son derece zararlı ve kanserojen bileşenler olmasını nasıl izah edebiliyorlar? Bu konudan bahseden bir firma duydunuz mu hiç? Tabi ki duyamayız. Nedeni basit. Sağlıklı ve son derece doğal, dağların el değmemiş doruklarından ayağımıza geldiği söylenen bu sular geri dönüşümden ya da çeşitli kimyasallardan elde edilen ve sağlık için son derece büyük zararları olan plastik bir kapta bize sunuluyor. Bunun neresi mantık neresi sağlık?

  Elimize gelene kadar bu plastik şişelerdeki sular güneş ışığına maruz kalıyor, kilometrelerce yollar kat ediyor, aylarca plastik kabında bekliyor ve marketlerde çok soğuk derin dondurucularda saklanıyor. Bu kadar aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlara maruz kalan ve aylarca kimyasal bir maddeden üretilmiş kapta bekleyen şişelenmiş pet suları zamanla içinde bulunduğu maddenin bileşenlerini çözündürerek bünyesine katacaktır. Bu pet şişeler ne kadar sağlıklı olabilir sizce?

  Pet Şişe Sularının İnsan Sağlığına Zararları


  Sağlık örgütlerince plastiklerin temas ettiği gıda ve içme suyuna 'Chimassorb 81, Oleamide ve Irgafos 168' adlı plastik katkı maddelerinin geçtiği açıklandı. 8 zaman güneş ışığında bekletilen pet şişelerde ise antioxidant 2246 ve Butylated Hydroxytoluene(BHT) maddeleri saptama edildi. Bahsi geçen kimyasalların uzun vadede iç organlara ciddi zararlar verebileceği saptandı.

  BHT ismindeki bu madde kan, karaciğer, merkezi sinir sistemi açısından toksik olabiliyor. Bu maddeye sürekli maruz kalma durumlarında çoğu organlarda hasarlar meydana gelebiliyor. Ömür boyu maruz kalma durumunda ciddi ve ölümcül hastalıklara sebebiyet verebilecek bu maddeler, plastik ve sağlıksız pet şişeleri ile hayatımızla adeta iç içe geçmeye başladı. Hal böyleyken geldiğimiz nokta çeşme sularının sağlıksız ve kimyasal pet şişelerde saklanan üstelik parayla aldığımız sulardan daha sağlıklı olduğunu gözler önüne seriyor.

  Sağlıksız Pet Şişelere Karşı Alınabilecek Önlemler


  Bunun çok basit ve kesin bir yolu var aslında. Cam kumun ısıl işlem görmesi ile üretilen bir maddedir. Bu özelliği sayesinde plastiğe göre en güvenli ve sağlıklı bir alternatif olacaktır. Marketlerde cam şişede satılan su bulmanız oldukça zor. Maliyeti plastiğe göre yüksek olması sebebiyle neredeyse hiçbir su firması cam şişe kullanmamaktadır. Bu durum bizim için sorun teşkil etmiyor.

  Öncelikle evinize su arıtıcısı bağlatmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede musluk sularındaki zararlı bileşenlerin minimize edilmesi sağlanacaktır. Artıtılmış suyu daha önce temin edeceğiniz cam şişelere doldurarak dolabınızda saklayın. Dışarıya çıkmak istediğiniz zamanlarda bu cam şişelerde sakladığınız sulardan yanınıza aldığınız taktirde plastik su alma ihtiyacı duymayacaksınız.

  Şayet cam şişede sakladığınız suların güneş ışığına fazla maruz kaldığını düşünürseniz yeşil renkte olan ve genelde maden sularında kullanılan cam şişelerini tercih edin. Zira yeşil cam şişeler şeffaf olanlara göre içinde sakladığı maddeyi güneş ışınlarına karşı daha iyi korumaktadır.

  Pet şişeleri hakkında benim söyleyeceklerim bu kadar. Siz de sağlığınıza uzun vadede önem vermek ve çocuklarınızı kanserojen pet şişelerine karşı korumayı istiyorsanız bu makalemde bahsettiğim hususları dikkate alın. Lütfen bu konu hakkında duyarlılık oluşması için makaleyi sosyal medyada çevrenizle paylaşmayı unutmayın...

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder