Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  13 Haz 2016

  Milyonlarca Twitter Hesabı Hacklendi!  Her defasında sosyal medyanın hiç güvenilir bir yer olmadığını dile getiren biri olarak üzülerek bir kez daha haklı çıktığımı gösteren bir haberden bahsetmek istiyorum. Bir Rus hacker tarafından 32 milyon Twitter hesabının şifreleri ile birlikte ele geçirildi ve bir internet sitesi üzerinden bu milyonlarca hesap satışa çıkartıldı.

  Buradaki asıl sıkıntı şurada: Birincisi bu Ruslar sizce de çok olmaya başlamadı mı? Yani mutlaka ABD menşeili bir firmaya zarar vermek istiyorsan gidip ABD'nin ünlü Federal ve iletişim sitelerine operasyon düzenle. Ne diye kendi insanlarınızın da hesapları olduğu bir platformu hedef seçerler ki?

  İkinci husus koskoca ikinci büyük sosyal medya sitesi konumundaki bir servisten bu kadar kolayca hesap çalabiliyorlarsa, neden bu güvensiz ortama her gün daha fazla insan çılgınlar gibi sürüklenmeye devam edebiliyor?

  Üçüncü husus ise pek çok insan sosyal medya hesaplarını online ödeme yaptığı pek çok uygulama ve oyunlara da bağlamış durumdayken bu Twitter gibi sosyal medya hesaplarını ele geçiren hackerlar dolaylı da olsa kredi ve hesap bilgilerimizi de tehdit etmiş olmuyor mu?

  Tüm bu soruların cevabını biliyorsunuz. Hepsi ciddi ve hala muallakta olan ve yanıt bulmamış sorular malesef. Bu kadar riski ve tehlikeyi bünyesinde taşıyan sosyal medya siteleri daha kendinş koruyamaz durumdayken milyonlarca kullanıcısını nasıl koruyabilecek ki? Daha geçen haftalarda Facebook'un sahibi Mark'ın hesabının hacklendiği haberi gündeme bomba gibi düşmüşken, İkinci büyük sosyal medya servisi konumundaki Twitter'in 32 milyon kullanıcısının hesabının hacklendiği haberini işitmek bir takım tehlikelerin ayak seslerinin gelmeye başladığının habercisi değil mi?

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder