Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  20 Haz 2016

  İş Yorgunluğuna İyi Gelen Şeyler  Son zamanlarda çok katlı plazalarda çok çalışır olduk. Ne kadar yorulduğumuzu bile fark edemez haldeyiz. Öyle ki iş yorgunluğu, kolay kolay üstümüzden atamadığımız bir yük haline geldi. Nasıl kurtulurum bu iş yorgunluğundan diyorsanız işte size birkaç tavsiye:

  Evliyseniz ve küçük bir bebeğiniz varsa koşarak onun yanına gidin. Bebeğiniz her an büyüyor ve siz çalışırken o biraz daha büyüdü. Gidip onu kucağınıza alın, konuşun onunla, koklayın onu. Dünyanın en güzel kokusunu içinize çekerken ne yorgunluk kalır üstünüzde ne de stres.

  Eğer çocuğunuz biraz daha büyükse siz eve gittiğinizde zaten sizi kapıda karşılayacaktır. Sizi bekleyen çocuğunuzun size anlatacağı öyle çok şeyi olur ki, iş yorgunluğu diye bir şey kalmaz zaten sizde. Gün içinde fark ettiklerini, kreşte öğrendiklerini anlatacak, çizdiği resmi gösterip beğenmenizi bekleyecek, canı acıdıysa acıyan yerini size uzatacaktır içini çeke çeke. Çocuğunuzu kucağınıza aldığınız andan itibaren işinizi iş yerinizde bırakmanız, kesinlikle eve iş taşımamanız gereklidir. Kuralımız iş yerinde iş, evde ev hayatı.

  Eğer bekarsanız evinize gider gitmez üzerinizi değiştirip şöyle rahat bir şeyler giyin. Sonra rahat bir koltuğa çok rahat edecek şekilde yerleşip ayaklarınızı yükseltin. Ya ayaklarınızın altına minderler koyun ya da ayaklarınızı koltuğun tepesine dayayın. Bir süre böyle kestirmek size çok iyi gelecektir. Bir başka yöntem de ayaklarınızı duvara dayamanızdır. Ayak tabanlarınızın duvara değmesi tüm yorgunluğunuzu alır. Sonra alacağınız ılık bir duş, daha da iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

  Evde kediniz varsa hemen onu kucağınıza alın. Zaten siz çok yorgunsanız kediniz hemen yanınıza gelecektir. Sevin kedinizi. Kediler, negatif enerji dönüştürücüleridir. Siz kedinizi severken o sizin tüm yorgunluğunuzu alır, sizi rahatlatır, sonra da bir güzel uyur. Eğer bir köpeğiniz varsa onu parka götürün. O parkta gezerken siz de yeşilliklerde kendinizi iyi hissedersiniz.

  Eğer evde bir balkonunuz, balkonda da çiçekleriniz varsa çiçeklerinizle ilgilenin. Çiçeklerle konuşmak, topraklarına dokunmak, onları sulamak size çok iyi gelecek, iş ortamından uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Çiçekleriniz de onlarla ilgilendiğiniz için açacaktır. Unutmayın, çiçekler de canlıdır ve sevgiyi alırlar. Karşılığını da açarak, güzelleşerek verirler.  Küvetiniz varsa onu ılık suyla doldurup uzun bir banyo sefası yapmak da iş yorgunluğunuza çok iyi gelecek önerilerden biridir. İçine rahatlatıcı tuzlar, hoş kokulu köpükler atılmış ve belki hoş bir müzik eşliğinde yapacağınız uzunca bir banyo, üzerinizde yorgunluk diye bir şey bırakmayacaktır. Bu sırada kitap okuyabilir, şarkı söyleyebilir ya da tüm düşüncelerinizden sıyrılabilirsiniz. Artık bu size kalmış.

  Masaj yaptırmak da iş yorgunluğu için birebirdir. Masajla üzerinizdeki tüm yorgunluk giderken stresten kasılmış olan vücudunuz rahatlayacak, kendinizi yeni doğmuş bir bebek gibi hissedeceksiniz. Ancak masaj konusunda dikkat etmeniz gereken nokta, masajı işinin ehli birine yaptırmanızdır.

  Spor salonuna gitmek iş yorgunluğuna iyi gelen harika bir fikirdir. Kondisyon aletleriyle çalışırken tüm stresi üzerinizden atabilirsiniz. Ayrıca grup cardio dersleri, zumba, pilates, spinning gibi grupla yapılan fitness çalışmaları tüm yorgunluğunuzu alır, üzerinizde birikmiş olan yorgun enerjiden kurtulursunuz. Spor sayesinde vücudunuz endorfin salgılar ve kendinizi sağlıklı ve mutlu hissedersiniz.

  Bunların dışında ılık bir duş alıp hafif bir yemek yedikten sonra işi tamamen evinizin dışında bırakın eğlenceli, güzel bir film izlemek de size çok iyi gelecektir. Tabi bu arada işle ilgili herhangi bir görüşme yapmamak çok önemli. Eğer çok yorgunken bile kendinizi işten uzak tutamıyorsanız asla dinlenemezsiniz. Yorgunluktan kurtulmanın ilk kuralı işi işte bırakmak ve kendimizi dinlendirmek.

  Eve girdiğiniz andan itibaren klasik müziği açmak, sizi bir anda bambaşka bir yere götürecektir. Klasik müzik bizi yerden kaldırıp yükseltir. Belli bir konuya konsantre olmamızı sağlar. Eğer kafamız karışıksa klasik müzik sayesinde bu karışıklıktan kurtulduğumuzu fark ederiz. New age müzik de yakın bir etkiye sahiptir. İsterseniz bir süre klasik müzik dinleyip sonra da sizi mutlu eden müzikleri açabilirsiniz. Unutmayın, müzik ruhun gıdasıdır.

  Bulmaca çözmek ya da bir arkadaşınızda bellek gibi bir oyun oynamak da iş yorgunluğundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Tabii burada amaç oyunu kazanmak değil, iyi vakit geçirmek olmalı.

  Evliyseniz eşinize zaman ayırmak da iş yorgunluğunuzu yok edecek önerilerden biridir.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder