Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  28 Haz 2016

  İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler  Her zaman ilkler insan için zordur. Zira ilk defa yapılacak her şeyde muhakkak kendinizi acemi hissetmeniz mümkün. Çevrenizden ve yakınlarınızdan deneyim kazanmak isteseniz de ilk defa yurt dışına çıkmak pek çok kişiyi tedirgin eder. Bu nedenle yurt dışı tatilinizin neşe içinde geçmesi için, ilk defa yurt dışına çıkacak olanlara tavsiyeler başlığı altındaki yazıyı dikkatlice okumanızı öneririm.

  Her Şeyin Başı Sağlık

  Yolculuğa çıkmadan önce sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Yurt dışında tatsız durumlarla karşılaşmamak için, özel sağlık sigortası yaptırmanızı öneririm. Ayrıca yaptırmış olduğunuz bu sigortanın neleri kapsayıp neleri kapsamadığını iyice kontrol etmelisiniz.

  Paranızın Gideceğiniz Yerdeki Değeri Nedir

  Yolculuğa çıkmadan önce bütçenizi iyice kontrol edin. Gideceğiniz yerdeki paranın Türk Lirasına oranını iyice öğrenmelisiniz.

  Döviz bürolarında zaman kaybetmek istemiyorsanız, kredi kartı kullanmak iyi bir fikir olabilir. Eğer döviz bozduracaksanız, döviz bürosu yerine ATM’leri tercih edin. Unutmayın ki, döviz büroları yaptıkları işlemlerden yüksek komisyonlar almaktadır.

  Önemli Evrakları Yedekleyin

  En önemli evrakınız pasaportunuzdur. Bu nedenle pasaportunuzun elektronik kopyalarını çıkartın ve güvenli bir yerde saklayın.

  Gideceğiniz ülkede elçiliğimiz varsa, daha bu ülkeye girmeden önce, bu elçiliğin iletişim bilgilerini edinin. Eğer imkânınız varsa, gideceğiniz ülkeye girdiğinizde, ülkeye giriş kaydı yaptırın. Böylelikle pasaport numaranız kayıt altına alınmış olur. Ayrıca acil durumlarda da yakınlarınız size daha kolay ulaşır.

  Cep Telefonunuz Gittiğiniz Ülkede Çalışacak Mı?

  Cep telefonunuz gittiğiniz ülkede çalışıyorsa, küresel veri alışverişini aktif duruma getirin. Operatörünüzden küresel veri alış verişinin ekstra maliyetini öğrenmeyi de ihmal etmeyin.

  İletişim internet üzerinden daha ucuz olduğu için, gideceğiniz yerde internet erişiminin olup olmadığını da araştırın.

  Gideceğiniz Yeri İyice Tanıyın

  Gideceğiniz yerdeki kültürel farkları öğrendiğiniz takdirde, komik ya da tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalmazsınız. Bir tura katılarak, rehberler eşliğinde yapacağınız ziyaret iyi bir fikir olacaktır.

  Aç Kalmak İstemiyorsanız Bu Önerilere Kulak Verin

  Gideceğiniz ülkenin mutfağı sizin damak tadınıza uymayabilir. Bu nedenle bavulunuza atıştırmalık bir şeyler koymanızda fayda var. Ayrıca, internetten gideceğiniz yerdeki restoranları araştırmanız da oldukça faydalı olacaktır.

  Şarj Cihazınızı Aldınız Mı?

  Tatile çıkarken mutlaka yanınızda olması gereken elektronik cihazlar vardır. Bu cihazların kendi çantası için koyarsanız, acaba nere koydum sorusunu kendinize sormak zorunda kalmazsınız. Bu cihazları çalıştıracak şarj aletlerini de yanınıza almayı unutmayın.

  Hava Durumuna Dikkat Ettiniz Mi?

  Gideceğiniz yerde zor duruma düşmemek için, o yerin hava durumunu öğrenin. Böylelikle ne sıcaktan yanarsınız ne de soğuktan donarsınız.

  Bavullarınızın Ağırlığını Öğrenin

  Her havayolu şirketinin bagaj kuralları farklıdır. Bu nedenle gideceğiniz şirketin, size tanınan bagaj ağırlığını öğrenin. Ekstra para ödemek istemiyorsanız, evde bagajınızı tartıp, uygun ağırlığa göre ayarlamalısınız.

  Her şeyin hayal ettiğiniz gibi olması için, ilk defa yurt dışına çıkacak olanlara tavsiyeler yazısı sizin için faydalı olacaktır.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder