Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  24 Haz 2016

  En Az Batarya Tüketen Tarayıcı Hangisi?  Microsoft Edge isimli yeni tarayıcısı hakkında bir video paylaşarak en az batarya tüketen tarayıcı olduğunu iddia etti. Microsoftun Youtube hesabından yayınlanan videoda Mozilla, Chrome, Edge ve Opera tarayıcıları birbirleri ile kıyaslanıyor. Video sonunda Microsoft Edge 7 saat 22 dakika ile en az batarya kullanarak en fazla bilgisayar kullanma imkanı sunan tarayıcı oluyor.

  Her ne kadar videoda 6 saat 18 dakika ile en iyi ikinci tarayıcı olmayı başarmış olsa da Opera rakibinin bu videosuna gecikmeden cevap verdi. Opera yöneticilerine göre videodaki sonuçlarda oynama yapıldı. En az batarya kullanan tarayıcı özelliğinin Opera'ya ait olduğunu söyleyen şirket yetkilileri bu videoya paylaştıkları bir görsel ile cevap verdi.  Opera'nın bu görselde batarya tasarruf modu özelliğini kullandığı söyleniyor. Batarya tasarruf modu ilk defa Opera tarayıcısında kullanılan ve tarayıcı performansını düşürerek batarya ömrünü uzatan bir özellik. Ancak bu özelliği aktif etmeniz gerekiyor.

  Diz üstü bilgisayarlarından çok mobil ortamlarda batarya kullanımı daha ön planda olduğunu düşünen biri olarak bu rekabetin mobil platformlara da yansımasını temenni ediyorum. Unutmadan bataryayı en çok kullanan tarayıcı 4 saat 19 dakika ile Chrome oldu. Her ne kadar performans olarak çok şey vaad etse de Chrome tarayıcısının bu olumsuz özelliği dikkatlerden kaçmadı.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder