Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  20 Haz 2016

  Dünyanın En Eski Yerleşim Yeri Olan Şehiri  Günümüzde İnsanlık tarihinin başladığı yer olarak Suriye'nin başkenti Şam görüşünde birleşen pek çok araştırmacı olsa da kimileri de bu ünvanı Filistin'in yerleşim yerlerinden Eriha'nın hak ettiği görüşünü savunmaktadır. Elbette bu tür konularda kesin çıkarım yapılması asla mümkün değildir ama yapılan arkeolojik araştırmalar Şam'ın 12.000 yıllık bir yerleşim alanı olduğunu gösteriyor. Bu da insanlık tarihi için oldukça eski bir tarihi gösteriyor. Özellikle İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik inançları için kutsal kabul edilen Mekke ve Kudüs gibi yerlere de yakınlığı ve su kaynaklarınca zengin bereketli toprakları ile Şam'ın en eski yerleşim yeri olma ihtimalini güçlendiriyor.

  İslam Hz Adem ile insanlık tarihinin başladığını bizlere söyler. Hz Adem'in ilk çocukları olan Habil ile Kabil arasında yaşanan ilk cinayet olayının Şam'ın kuzeyindeki Kasyun Dağı'nda yaşandığına inanılmaktadır. Bölgenin oldukça eski bir yerleşim yeri olması sebebiyle bu efsanenin dilden dile nesilden nesile kent halkı tarafından aktarılmış olma olasılığı olayın Şam'da gerçekleşmesindeki doğruluk payını pekiştirmektedir. Bu açıdan bakarsak, ilk insan olduğu kabul edilen Hz Adem'in Şam'da olma ihtimali dahi bu şehri en eski yerleşim yeri yapabilecek çok kuvvetli bir delildir.

  Şam, günümüzde Suriye'nin başkenti, dünyanın en eski kenti olmasının yanı sıra dünyanın en eski başkenti olarak da kabul edilir. Ayrıca Şam Orta Asya'da epeyce tarihsel olaylar için merkezi sahne olmuştur. Şam dünyanın en eski yerleşim yerlerinden 10.000 sene daha eski bir yerleşim yeri olma özelliğine de sahip. Şu sıralar iç savaş sebebiyle yerle bir olan şehrin dünyayı yönetenlerce neden bu hale getirildiği de sanırım bu bilgilerde gizli.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder