Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  27 Haz 2016

  Diş Sağlığı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar  Diş Sağlığı Konusunda Doğru Sanılan 10 Önemli Yanlış İnanış

  Diş ve diş etleri, insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Diş sağlığı hakkında detaylı bir araştırma yapabilir, diş sağlığınızı kontrol altına alabilecek püf noktaları sorgulayabilirsiniz. Ancak, bazı durumlarda doğru sanılan söylentilere kanaat getirebilirsiniz. Bu nedenle, diş ve diş eti sağlığı için, tam anlamıyla doğru bir bilgi elde etmeli ve uygulamalısınız Diş eti sağlığında, doğru bilinen 10 yanlış inanış vardır. Doğru bilinen bu yanlışlar yüzünden, diş sağlığınızı riske atarak, dişlerinizin çürüyerek işlevselliğini yitirmesine neden olabilirsiniz. Dilerseniz, bu doğru bilinen 10 yanlış inanışı sıralayalım;

  1: Dişlerin fırçalarken daha baskılı ve kuvvet uygulanarak fırçalanmasıyla, dişlerin daha temiz ve beyaz olacağını söylenmektedir. Ancak, bunun tam aksine, dişlerin hırpalamadan fırçalanması önerilmektedir. Çünkü, dişlere baskı uygulandığında diş minesi zarar görebilir.

  2: Hamilelik döneminde, anne adaylarının diş muayenesinr gitmesinin zararlı olacağı söylenmektedir. Fakat bu da, doğru bilinen yanlış bir inanıştan ibarettir. Hamilelik döneminin her evresinde, diş ve diş eti problemi için tedavi uygulanabilir.

  3: Diş tellerinin yalnızca yetişkinlere takılabileceği söylesene de, diş telleri yetişkinlere takılabildiği gibi, çocuklara da takılabilmektedir.

  4: Diş fırçalarken, diş fırçası ve diş macununun ıslatılması halinde, dişlerin daha temiz ve beyaz olacağına inanılmaktadır. Ancak, diş fırçalamadan önce, diş fırçası ve diş macununun ıslatılmaması gerekmektedir. Çünkü, diş fırçası ıslatıldığında, fırçanın kılları yumuşayarak, dişlerin zedelenmesine neden olur.

  5: Beyazlatıcı özelliği bulunan diş macunlarının, dişi hızlı bir şekilde beyazlaştırdığı söylenmektedir. Fakat, bunun tam aksine beyazlatıcı özelliği olan diş macunlarının, dşlerin daha erken sararmasına neden olduğu bilinmektedir.

  6: Sabah kahvaltısından önce, dişlerin fırçalanması gerektiğine inanılmaktadır. Dişler günde iki kere düzenli olarak, sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce fırçalanmalıdır.

  7: Dişlerin beyazlaması için, karbonat ve tuz karışımının dişlere uygulanması gerektiğine inanılmaktadır. Ancak, karbonat ve tuz içeriğindeki partiküller dolayısıyla, dişlerin sararmasına ve diş minesinin zarar görmesine neden olmaktadır.

  8: Diş fırçalama esnasında, diş eti kanamasının herhangi bir zararı olmadığını söylenmektedir. Ancak, bu da doğru bilinen bir yanlış inanıştan ibarettir. Diş eti kanamaları, ağız sağlığı açısından çeşitli hastalıkların habercisi olabilir.

  9: Diş çürüklerinin genetik olduğuna dair söylentiler vardır. Ancak, her ağız yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle, diş çürümesinin genetik bir durumla uzaktan ve yakından alakası bulunmamaktadır.

  10: Sakız çiğnemenin diş yapısını güçlendirdiği söylenmektedir. Ancak, sakız çiğnemek diş minesine zarar vererek, diş sağlığını riske atmaktadır...

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder