Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  7 Haz 2016

  Bazen "Hayır" Diyebilmek Gerekir!  Hayatınıza bakın, ne kadarında istediğiniz bir şeyi yaptınız bunu bir düşünün. Ne kadarında "Hayır" kelimesini kullanmayı bildiniz ve bunu nasıl kullanma cesareti buldunuz kendinizde? Hayır diyememek bir hastalık, hatta çağın hastalıkları olarak da gayet konu edilebilir bir hastalık. Hayır diyemeyen insan, muhakkak karşısında ki insanı kırmak istemiyordur. Aslına bakarsanız bu hastalıktan kurtulmak her ne kadar basitmiş gibi gözükse bile, buna kapıldığınızı hissetmemeniz o kadar zordur.

  İnsanlardan oldukça korkarız, daha mantıklı olanı insanların bizden istemediğimiz bir şeyi istemelerinden korkarız çünkü karşımızdakini çok seviyoruz ve ona karşı koyamıyoruz. Bunun bir yolu omalı elbette, hayatımızı başkalarının hayatlarıymış gibi yaşamaktan ne zaman vazgeçeceğiz hiç düşündünüz mü? Baktığımız zaman ne zaman nefes alabilecek bir boşluk yaratabiliriz ki kendimize ve ne zaman başka bir hayatın peşine düşme imkanı bizim ellerimize verildi, bunu söküp atabiliriz?

  Elimizde ki hayatın bir şekilde değişmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz, o halde bir şekilde hayatınızda ufak nüanslar yapmalısınız ve bunda gerçekten yapılmayacak bir durum yok. Neden biliyor musunuz çünkü sadece hayır demeniz yeterli oluyor bunun için ve aslında gerçekten hayatımızın en büyük değişim evresi, hayır demeye başladığımız anda süregeliyor. Düşünsenize biri sizin hayatınızdan hayır deme bölümünü çalmış ve geri vermiyor bunun nasıl nasıl karşılardınız, hayatınızda ki hayırı başka bir insana vermeyi kabul ediyor musunuz? Bence etmeyin ve etmemelisiniz.

  Hayır demenin yollarının neler olduğundan bahsedeceğiz elbette ama hayata hiç bir zaman kendinizden taviz vermemeniz gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Her ne kadar siz karşınızda ki insanı seviyor olsanız bile ona da hayır demeyi öğrenmelisiniz. Eğer bir insanı hayır diyemiyorsanız ya da eğer hayır kelimesini hayatınızda hiç kullanmıyorsunuz, orada durun ve bir bakın kendinize ne kadar mutlusunuz bu durumdan? Eğer hayatınızdan bu kelimeyi çıkartmış bulunduysanız geri kazanmanız için şu önerilerde bulanacağım.

  Öncelikli olarak hayır demenin sizi bencil veya düşüncesiz bir insan yapmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu bakımdan aklınızdan çıkarmayacağınız hatta çıkarmamanız gereken tek şey bu olmalı. Eğer üslubunuz ve tavrınız uygunsa elbette hayır demek sıkıntılı bir süreç olmayacaktır.

  Hayır Demenin Yolları
  • Kendinizi belirli süreler boyunca hayır kelimesini empoze etmeye çalışın. En azından 4 veya 10 gün süreler içerisinde hayır günleri belirleyin ve bu sayede çok sıradan bir süreç olduğunu anlayacaksınız.
  • Keyfi programlardan en azından hayır deme kararı alındığı gün vazgeçin, bir kere o gün için keyfi bir program yapmayın, tabi ki zorunlu durumlar haricinde.
  • Zaten sizler bir durum için hayır demek değil, istemediğiniz bir durum için hayır demeyi tercih ediyorsunuz. Yani bu sizin bencil olduğunuzu göstermez buna inanın.
  • Şöyle bahsedelim, bir gün uyandınız ve güne hayır kelimesini kullanarak başlamaya karar verdiniz. O halde şöyle yapın, o gün için en ufak istemediğiniz bir şeye hayır diyin. Mesela arkadaşınız yemeğe gitmek istiyor ama siz istemiyorsunuz, bunu kibarca reddedin.
  • Arkadaşınızı cevaplarken oldukça nazik bir üslup ile ve aynı zamanda hayır kelimesini cümlenin başına getirerek başlayın cevaplamaya.
  • Bu zamana kadar en çok istediğiniz şeyi düşünün mesela ya da reddedemeyeceğiniz bir şeyi düşünün, işte o gün o reddedemeyeceğiniz şeyi bile reddedin.
  • Elbette kendinizi kötü hissettiğiniz anlar mutlaka olacaktır çünkü bu zamana kadar yapmadınız bunu ama akşam olunca ve vicdanınız ile baş başa kalınca anlayacaksınız ki; hayır dedikçe reddedince kötü olurum duygusu biraz ayrılacak benliğinizden.

  1 yorum: