Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  17 Haz 2016

  Bağımlılık Yapan Mobil Oyun: Kritika!  Bu zamana kadar oynadığım mobil oyunları ya bir kaç ay devam edip sıkılarak bırakmışım, ya da bitirdiğim için bir daha oynamamışımdır. Ama bu makalemde bahsedeceğim oyunun ne sonu geliyor ne de insanı kendinden soğutabiliyor. Gerçekten aylardır oynamama rağmen hiç sıkılmadığım ve sıkılacağımı da sanmadığım tek mobil oyunu olmayı başardı diyebilirim. Bahsettiğim oyun makale başlığında da okuduğunuz Kritika'dır.

  Oyunun genel amacı başlangıçta seçtiğiniz ve birbirinden farklı özelliklere sahip olan karakterinizi en iyi silah ve güç puanları ile donatarak oyunda en iyiler arasına girebilmek. Çoklu oyunculu bir rol oyunu olduğu için oyunu bitirmeniz tabi ki mümkün değil. Ancak oyunu benzerlerinden ayıran en güzel yönü bana göre asla bitmeyen görev ve beceri puanları kazanabilme özelliği. Zira çoğu rol oyununda belli bir levelden sonra karakterin güç puanlarını arttırmak zorlaşıyor ya da bu aşamadan sonra oyundaki gelişiminiz premium satın almalara bağlı hale geliyordu. Bu oyundaki en güzel şey ise her oyuncu oynadığı kadarıyla karakterini sürekli geliştirebilmektedir. Level limiti 70 olsa da beceri kazanmanın bir sınırı yok.

  Kritika oyununun bir diğer güzel yanı ise göze hitap eden grafiklere sahip olması. Benzer mobil oyunlarına nazaran telefonda minimum yer kaplayan ve maksimum grafik kalitesi sunmaya aday olan bir oyun. Özellikle Gameloft gibi oyun üreticilerinin 2-5 gb arasında değişen ve telefonun hafızasını sömüren oyunların aksine bu oyun aşağı yukarı güncellemelerle beraber 250-300 mb civarı bir yere ihtiyaç duyuyor. Üstelik bu düşük boyuta rağmen bence kayda değer grafik kalitesine sahip bir oyun olmuş.  Kritika Nasıl Oynanır? Başlangıçta Neler Yapmak Gerekir?


  Her rpg oyununda olduğu gibi ilk etapta haritada bölümleri bitirmeye başlayarak karakterinizin seviyesini yükseltmeniz gerekiyor. Zira pek çok özellik seviyeye bağlı olarak aktif hale geliyor. Ama esas macera 70 levelden sonra başlıyor. Oyunda parayla satılan ve çok işe yarayan Karat kazanabilmek için arenada rakiplerinizi dize getirmeniz gerekiyor. Bu da 70 levelden sonra açılan Awaking modulü ile daha eğlenceli hale geliyor. Zira bu noktadan sonra tüm kısıtlama ve engellerden kurtuluyor, kazandığınız ve oynadığınız ölçüde karakterinizi geliştirme fırsatı buluyorsunuz.

  Karakterinizi çeşitli itemler giydirerek güçlendirebilir ve kombine bölümünden işinize fazla yaramayan eşyalarınızı birleştirerek daha güçlü itemler elde edebilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınız günlük görevlerinizden Karat kazanabilir, bu Karatları karakterinize daha güçlü itemler almada kullanabilirsiniz. Oyunda birliklere katılarak Guild savaşlarında Guild puan kazanabilir, bu puanlarla da karakterinizi daha güçlü hale getirebilirsiniz. Unutmadan pet özelliği sayesinde de birden fazla oluşturabileceğiniz karakterlerinizin tümünde aynı yardımcı hayvanı kullanabilir ve karakterinize savaşlarda bonus güçler kazandırmasını sağlayabilirsiniz.

  Kritika Bilgisayarda Oynama!


  Kritika oyununu bilgisayar üzerinden oynamak için ilk önce şuradan Bluestacks uygulamasını indirerek bilgisayara kurmanız gerekiyor. Bu Program bilgisayarda android oyun ve uygulamalarınızı çalıştırmanıza yarar. Kurulum bitince programı açarak gmail adresinizi tıpkı bir android telefona bağlar gibi bağlıyorsunuz. Ardından marketten Kritika oyununu indirerek oynamaya başlayabilirsiniz.

  Kesinlikle denemenizi tavsiye ettiğim oyuna telefonda oynamak için aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder