Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  30 May 2016

  Zihin Rahatlatma Yöntemleri ve Egzersizleri  Her insan günlük hayatının yorucu temposunu bir süre bırakıp kafa dinlemek ister. Eminiz siz de bunu sürekli düşünüyorsunuzdur. Tüm zihninizi o sürekli meşgul ve rahatsız eden düşüncelerden temizlemek ve biraz olsun rahatlatmak istemişsinizdir. Zihin rahatlatmanın birçok bilimsel yöntemi vardır. Gün geçtikçe de ortaya yeni zihin rahatlatma yöntemleri çıkmaktadır. Siz de bu yöntemlerden faydalanarak kolaylıkla stresten uzaklaşabilirsiniz. Fakat bu yöntemleri devamlı uygulamaya özen göstermelisiniz, pes etmemelisiniz. Peki, bu zihin rahatlatma yöntemleri nelerdir ve nasıl uygulanır size bahsedelim.

  Zihni Rahatlatan Şeyler Nelerdir?


  Öncelikle spor yapmaya başlayın. Çeşitli egzersizleri, spor etkinliklerini deneyin ve hayatınıza hareket katın. Spor yapmak sinirlerinizi gevşetir ve zihin işlevlerini harekete geçirmektedir. En basitinden günlük temponuzda kendinize yürüyüş zamanı ayırın. Sabahın erken saatlerinde veya işten döndüğünüzde dışarı çıkın ve yürüyüş yapın ya da bisiklet sürün. Evde televizyon karşısında uzanmak zihninizi daha çok yoracaktır.

  Sırada hobileriniz var. Hobilerinize mutlaka zaman ayırın. Kendinizle baş başa kalıp sevdiğiniz faaliyetleri yapın. Kitap okumayı çok seviyorsunuz ama yoğun temponuzdan dolayı zaman ayıramıyor musunuz? Sayfalarca okumaya çalışmak yerine birkaç sayfa da olsa okuyun. Mutfakta vakit geçirmeyi, yemek yapmayı sevdiğiniz halde yorgun olduğunuz için dışarıdan söylemeyin. Hobilerinize ne olursa olsun zaman ayırın. Çünkü hobileriniz sizin insanlardan kaçıp sevdiğiniz şeyleri yaptığınız işlerdir bu da zihninizi rahatlamaya birebir çözümdür. Müzik dinleyin. Müziğin ruhun gıdası olduğu bilinen bir gerçektir.

  Yeni müzikler keşfedin ve hayatınızın her anında dinleyin. Yapılan araştırmalar müzik dinlemenin zihinde rahatlatıcı bir etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Hareketli müziklerin yanında sakin ve yavaş ritimli müzikler stresi azaltıp gevşemenize yardımcı olmaktadır. Hatta kalp atışlarınızı da düzenlemektedir. Evinizdeki işe yaramayan eşyaları atın ya da ihtiyacı olan insanlara bağışlayın.

  Basit Ama Etkili Rahatlama Yöntemleri


  Özellikle dolabınızda ki fazla kıyafetleri bağışlamak ruhunuza iyi gelecektir. Bunun dışında geçmişinizde yaşadığınız kötü olayları ya da sizi duygusal açıdan olumsuz etkileyen hediyeleri ve eşyaları evinizden mutlaka çıkartın. Çünkü farkında olmasanız da o eşyalar zihninizde karmaşıklığa ve hüzne yol açmaktadır. Geçmişinizi sürekli düşünmeye odaklanırsınız bu da zihninizi aşırı yorar. O yüzden bu eşyalardan kurtulun ve zihniniz serbest kalsın. Zihni rahatlatmak için daha keyifli bir yöntem arıyorsanız masaj yaptırmayı deneyin ya da saunaya veya hamama gidin. Hamamda veya sauna da terleyerek vücudunuzda ki toksinleri dışarı atmış olursunuz bu da rahatlamanızı sağlar. Kese ciltteki ölü derileri atarak cildin yenilenmesini sağlamaktadır ve kan dolaşımını arttırmaktadır. Kan dolaşımı artması zihninizde rahatlamaya neden olur. Masaj yaptırdığınız zaman ise vücut ağrılarınız kaybolur, yoğun bir şekilde mutluluk hormonu salgılanır ve bağışıklık sisteminiz güçlenir. Kendinizi çok hafif hissedersiniz ve sinir, stresten arınmış olursunuz.

  Zihin rahatlatmanın bir başka yöntemi ise negatif insanlardan uzak durmaktır. Çevrenizdeki negatif insanlar zihninizi olumsuz duygu ve düşünceler ile meşgul edecektir. Bu yüzden de ister istemez siz de kötü şeyler düşünmeye başlarsınız. Buna engel olmak için bu tip insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız. Hayatınıza neşe katan, sizi sevip değer veren pozitif insanlarla vakit geçirmelisiniz. Bu anlattıklarımızın yanında beslenmenize de özen göstermelisiniz.

  Zihin Rahatlatma Egzersizleri


  Zihin rahatlatma egzersizleri özellikle odaklanma sorunu yaşayanlar için son derece etkili bir çözümdür. Bu egzersizleri düzenli ve zamanında yaptığınız taktirde hem dikkat dağınıklığından kurtulabilecek, hem de beyninizdeki gereksiz bilgileri boşaltarak zihninizi rahatlatmış olacaksınız. Başlıca zihin egzersizinin bahsedildiği şu videoyu izleyebilirsiniz:  Zihni Rahatlatan Besinler Nelerdir?


  Aşırı yağlı yiyecekler ve zararlı karbonhidratları içeren besinler vücudunuzda yorgunluk hissi yaratacaktır. Böylelikle zihninizde kendini yorgun hissedecektir. Olabildiğince bu yiyecekleri hayatınızdan uzaklaştırmaya dikkat etmelisiniz. Son olarak tatile çıkmayı deneyin. İmkânlarınız var ise kendinizi yollara atın. Lüks yerlere gitmek zorunda değilsiniz. Olabilecek her tatil planı size iyi gelecektir. Valizinizi çok doldurmayın. Valizinize koyacağınız her fazladan eşya zihninizi meşgul etmeye yol açacaktır. Ayrıca tatil için yola çıktığınız andan itibaren tatilini sonunu düşünmeye başlamayın. Tatilinizin sonunda sizi bekleyen sorumlulukları, görevlerinizi ve işlerinizi düşünmek tatili burnunuzdan getirecektir ve tatilin hiçbir anlamı kalmayacaktır.

  Bu zihin rahatlatma yöntemlerini uygulayarak hayatınıza yeni bir sayfa açın. Stresten, sorunlarınızdan, geçmişinizde sizi rahatsız eden olaylardan, aklınızdaki olumsuz ve sizi rahatsız eden düşüncelerden kaçmak aslında sandığınız kadar zor değil. Üstelik bu zihin rahatlatma yöntemlerini uygulayarak sadece sorunlarınızdan kaçmazsınız bu sorunlarınıza ve stresinize çözüm bulmuş olursunuz. Zihninizin kontrolü ve her şey aslında sizin elinizde. Siz isterseniz ve elinizden geleni yapıp çaba gösterirseniz zihninizi rahatlatabilirsiniz.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder