Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  27 May 2016

  Windows 10 Kullanmanın Avantajları  Kod adı Threshold olan Windows 10, Microsoft şirketi tarafından son geliştirilen ve Windows NT ailesinin yeni üyesi olan yeniliklerle dolu bir işletim sistemidir. Windows 10'un çıkartılan en son sürümü Windows NT 10.0'dır. Yeni özellikleriyle birlikte Windows'un piyasaya sürdüğü bu yeni sürümünde Windows 8'de bulunan ve ciddi bir kullanıcı sayısının şikayetçi olduğu uygulamalar, başlat menüsü ve masaüstüyle ilişki bir kaç özellik ile ilgili değişiklikler yapılmıştır. 6 farklı seçenek ile karşımıza çıkan Windows 10 işletim sistemi kullanım amacı ve alanı bakımından farklılaşmayı amaçlamıştır. Bu seçenekler Windows 10 Home, Windows Home Single Language, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Education, Windows 10 Mobile olarak ayrılmaktadır.

  Windows 10 Yenilikleri Neler?


  Windows 10'da gelen yeniliklerin en önemli amacı kullanıcıların tam ve doğru bir deneyim yaşamasını sağlamaktır. Windows 10 işletim sisteminin bu doğrultuda yaptığın en önemli yeniliklerden birisi başlat menüsü ve metro uygulamalarıdır. Windows 10 işletim sisteminin en büyük avantajı başlat menüsünün tekrardan geri dönüyor olmasıdır. Windows 8.1 güncellemeyle getirilen başlat butonu beklentiyi karşılayamamıştı. Windows 10 bu doğrultuda Windows 95'den bu yana alıştığımız olan başlat menüsü sistemini yepyeni özellikler ile sunuyor. Başlat menüsünde bulunan uygulamalar hava durumu gibi belirli bilgileri verirken bununla birlikte hem yerel hem de evrensel aramalar yapabileceğiniz arama kutusu bulunmaktadır. Bu yeniliklere ek olarak Linux tabanlı işletim sistemlerinde bulunan çoklu masaüstü oluşturma özelliği Windows 10'a ait avantajlardan birisi. Bu özellik sayesinde çalışmakta olan uygulamaların daha çok etkili ve verimli bir şekilde çalıştırılabilmektedir.

  Windows 10'da bulunan kullanım avantajlarından bir diğeri ise Windows'un kullanıcılarına hazırladığı anket sonucunda RAR, ZIP gibi dosyaların farklı bir program aracılığı ile açılmamasını, Windows tarafından otomatik olarak açılabilir hale getirilmesidir. Windows 10'u diğer Windows işletim sistemlerinden ayıran en temel özellik ise dokunmatik ve klasik cihazlarda kullanımında bir fark oluşturmamasıdır. Windows 10 cihazın özelliklerini göz önüne alarak bütün uygulamaları Tablet Modu ve Normal Mod olarak iki şekilde ayarlamıştır. Windows 10'da karşınıza çıkan bir diğer avantaj ise Windows'un Internet Explorer yerine "Edge" adı ile yeni bir web tarayıcısı kullanmasıdır. Internet Explorer ile ilgili gelen şikayetleri dikkate alarak Windows 10'da farklı bir web tarayıcısı kullanımı zorunlu hale geldi. Sistemi fazla zorlamaması amaçlanarak Edge adlı web tarayıcısında sade bir arayüz ve kullanılabilir bir sistem ile elverişliliği arttırılmıştır. Windows 10'un sunduğu en büyük avantaj çok geniş cihaz seçeneğine sahip bir işletim sahip olmasıdır. Bununla birlikte masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarların dışında televizyon ve mobil cihazlarda da kolaylıkla çalıştırabilir olmasıdır.  Windows 10'un Can Alıcı Özellikleri


  Bu yeniliklerle birlikte başka bir yenilik olan Universal Apps'dır. Universal Apps ile yazılan bir uygulama diğer platformlarla uyumlu hale geliyor. Bu da Microsoft Office gibi çok kullanışlı uygulamaların hem bilgisayar hem de tablet ve telefonlar için aynı işlevselliğe sahip olmasını sağlıyor. Windows Shell ise Windows 10'un sunduğu yeniliklerden birisidir. Windows 10 Xbox ve PC oyuncuları için ayrıca Xbox App uygulamasını içinde barındırıyor. Bu uygulama kullanıcılara aynı oyunları platform fark etmeksizin oynayama imkanı sunuyor ve ayrıca platformlar arasında stream özelliği de bulunmaktadır. DirectX 12 ile kullanım performansı %50 civarında bir artış gösteriyor. Windows 10 çok az bir ilgi olmasına rağmen getirdiği yenilik ise komut satırlarıyla ilgilidir. Yazılım ile ilgili kullanıcıların spesifik işlemler için kullanabileceği bu yeni fonksiyonlu ve zenginleştirilmiş bir sistem Windows 10'da mevcuttur.

  Microsoft şirketinin en son işletim sistemi olarak piyasaya çıkardığı yeniliklerle dolu Windows 10 kullanıcıları için daha pratik, elverişli, geliştirilmeye açık, kullanım açısından sistem gereksinimleri çok yüksek olmayan ve çeşitli bir sistem sunmaktadır. Windows 10'da bulunan yenilikler kullanıcılarına yepyeni bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir. İlk yıl ücretsiz olarak paylaşıma sunulan Windows 10 şuana kadar Microsoft firmasının çıkardığı en gelişmiş işletim sistemidir. Oyun, yazılım ve uygulama açısından birçok yenilik sunmaktadır. Kişisel güvenlik ve aile güvenliği açısından da geliştirilmiş olan bu işletim sistemi kullanılabilirlik açısından Windows'un diğer işletim sistemlerinden daha da zenginleştirilmiş ve tüm elektronik platformlara taşınılabilir şekilde tasarlanmıştır.

  2 yorum:

  1. Windows 10 Kullanıyorum ve her şekil de önenerim :) Kullanımı rahat ve gayet hızlı bir işletim sistemi olmuş,şuan kötü diyenler ileride pişman olucaklar :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ben de Windows 10 kullanıyorum ve söylediklerinize katılıyorum. Yorum için teşekkür ederim.

    Sil