Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  4 May 2016

  Stres Altında Çalışabilecek Eleman Aranıyor!  Tek bildikleri şey insanları sömürmek olan firmaların güzel ülkemde bunu bile adabına uygun yapamayışlarının en basit kanıtıdır aşağıda göreceğiniz ilan. Çoğu kişinin malumu olduğu bir iş başvuru platformunda dolaşırken çok sıra dışı ve bir o kadar da trajikomik bir iş ilanı ile karşılaştım. Ülkemizin güzide işletmeleri artık insan aramak yerine duyguları ve hakları olmayan robotlar aramaya koyulmuş haberimiz yok.


  Beyefendiler yoğun tempoda stres altında çalışma yeteneğine sahip bir robot kendilerine bulabilirler mi bilemiyorum ama şunu çok iyi biliyorum ki, insanların kanını emen bu kapital sistem önü alınmazsa çok fazla kişiyi paranın kölesi yapacağı gibi insanların duygu ve düşüncelerini de kullanmasına engel olacaktır. Zira yoğun bir iş temposu ile stres altında çalışmak zorunda kalacağı insana daha başvuru aşamasında belirtiliyorsa, bu işletmelerin köle gibi çalıştırdıkları insanlar karşısında ne kadar pervasızlaştıklarının göstergesidir.

  Öte yandan bu tarz işletmelerin hem yoğun tempoda stres altında çalışabilecek bir eleman arayıp hem de ondan nasıl bir verim bekleyeceklerinin mantığını cidden anlamak istiyorum. Dünya çalışanlarına değer veren ve onları stresten uzak tutarak verimini arttırmayı hedefleyen ve bunda da başarılı olan Google ve Apple gibi firmalar varken, güzel ülkemde hala çalışandan ne koparırsam kardır mantığı ile bir yere geleceğini sanan tuhaf şirketler cirit atıyor.


  Gerekirse amelelik yapın, inşaatta çalışın ama duygularınızla ve insanlık onuruyla bu şekilde alay edercesine zıvanadan çıkan kapitalizmin uşakları olan işletmelerin güdümü altında yaşamayın. Zira bugün üç kuruş karşılığında sizden yoğun stres altında çalışmanızı hakkıymış gibi isteyen işletmeler gelecekte sizin duygularınızı ve düşüncelerinizi kullanmamanızı istemeleri muhtemeldir.

  Kibirli olmayın. En az 5 dil de bilsen, dünyanın en iyi üniversitesini de bitirsen, onurunla, namusunla ve insanlığınla kalabildiğin bir iş edin, helal lokma kazanma derdine düş. Zira bu zihniyetteki işletmeler sizden sadece taviz istemekle kalmayacak, insanları kandırmanızı ve onları sömürerek kazanç elde etmenizi de size yavaş yavaş aşılayacaklardır. Kapitalizmin kölesi olmadığın ölçüde insan kalabileceğimiz onursuz bir dünyada yaşıyoruz. Bunu sakın unutmayın...

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder