Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  24 May 2016

  Sağlıklı Bir Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?  Günlük hayatta insanlar en çok rahatlığına düşkün olmayı severler. Mesela dışarıya çıkacakları zaman muhakkak rahat hareket edebileceği şeyler giyerler. Ama yine de bazı kadınlar bu kuralı alt üst ederek, rahat olmanın önüne, şıklığı koyarlar ve bu yüzden de maalesef rahatlık arka planda kalan bir unsur olur. Her ne kadar şık olsa bile, ne kadar rahat veya ne kadar sağlıklı o boyutunu düşünmek gerekiyor birazda. Ama maalesef bizler, şıklık ve güzellik için her şeyden vazgeçip, o devasa topuklu ayakkabıları takıyoruz ayağımıza. Ama normal bir ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır veya ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Biraz bunlara değineceğiz.
  Ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gereken nokta, topuk cm'dir. İdeal bir ayakkabı ortalama olarak  cm olmalıdır diyor doktorlar. Ayakkabılar  veya cm'den kısa olmamalıdır ve aynı zamanda birazda geniş olmalıdır. Kadınların kendilerine ne kadar önem verdiğini hepimiz biliyoruz bu bakımdan da en çok kullanılan ayakkabılardan bir tanesi babet ayakkabılar. Babet ayakkabının hiç sağlıklı olmadığını söylersek ne yaparsınız? Yüksek topuklu ayakkabılardan şikayetçi olurken, aslında babetlerin onlardan daha zararlı olduğunu öğrendik. Sebebi ise; babetlerin tüm yükü topuk kısmına vermiş olduğu gösteriliyor. Bu bakımdan da sağlığı oldukça olumsuz etkiliyor ve inanılmaz derecede olan ayak ağrılarına neden oluyor.

  Yüksek Topuk Ayakkabıların Sağlığa Zararları


  Ayak sağlığının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Mesela bir gün sabahtan akşama kadar gezdiğimiz zaman ve daha sonrasında eve geldiğimiz zaman o acı ve o ağrı tarif edilemez derecede hissettirir kendini. Bu bakımdan ayak sağlığının ne kadar kıymetli olduğunu anlayabiliyoruz. Yüksek topuklu bir ayakkabı giydiğiniz zaman belki de sizlerde fark etmişsinizdir. Tüm ağırlığı topukta toplarken, öne doğru da müthiş bir ağrı gönderir ve bu da ayağımızın ön tarafının oldukça stresli saatlere maruz kaldığını açıklar. Bu tür ayakkabılar aynı zamanda kalça, bel ve diz gibi ağırlık merkezlerinin durumunu da olumsuz etkilemektedir ve bu bakımdan sadece ayağımız değil, tüm vücudumuz etkilenmektedir. Bu tür ağırlık merkezlerinde aşırı yüklenmeye neden olarak; kaslarda aşırı çalışmaya ve bağlarda müthiş gerilemeye ve sancıya neden olmaktadır. Bunlardan sebep olarak da bel, kalça ve aynı zamanda diz ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bildiğiniz üzere yüksek topuklu ayakkabılar, her an düşecekmişiz hissi verir ve bu bakımdan da ayağımızı ve bileğimizi incitmemiz çok olası bir durumdur. Yürürken özellikle kendinize dikkat etmeniz gerektiğini de unutmayın.

  Sağlık için Nasıl Ayakkabılar Seçilmeli?


  Ayakkabı seçerken her ne kadar topukların santimine vurgu yapmış olsak bile, aslında önemli bir kaç kısımda bulunmakta. Mesela ayakkabının derisi ve aynı zamanda ayakkabının modeli. Ayakkabı bükülmeyecek kadar sert ve topuklu olmalıdır ve aynı zaman da sürekli aynı çeşit ayakkabı giyilmemelidir ve bu da unutulmaması gereken bir diğer husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Topuğun arka kısmı ne kadar destekleyici olursa o kadar iyi olmaktadır sağlık açısından. Malzemeyi düşündüğümüz zaman ise; kesinlikle sentetik malzemeden uzak durun. Doğal deri kullanmanız, her zaman sizin için çok daha iyi olacaktır.

  Tavsiye Makale: Güne Zinde Başlamak için Neler Yapılmalı? >>>
  Tavsiye Makale: Aşırı Televizyon İzlemenin Zararları >>>

   Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  • Eğer bir ayakkabı alacaksınız, en uzun parmağınıza göre almanızı tavsiye ederiz.
  • Ayaklarınızın günün sonunda şişeceğini unutmayın.
  • Ayakkabı alırken en önemli kıstas, ayakların birinin daha büyük olmasıdır.
  • Ayak ölçüsü, yaşınız ile doğru orantılıdır.
  • Ayakkabıyı ilk aldığınız zaman biraz evde giydikten sonra, daha iyi oturacaktır ayağınıza.
  • Ne küçük ne de büyük numara alın, ayağınıza uygun olan ayakkabıyı satın almaya dikkat edin.
  • Ayakkabılar kalıp farklılığı gösterebilir, eni geniş kalıbı dar ayakkabılar almalısınız.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder