Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  21 May 2016

  Ruhu Dinlendiren Müzikler  Daha önce "Güne zinde başlamak" hakkında yazdığım makalemde de bahsetmiştim. İnsan ruhu dinlendiren müzikler güne daha iyi başlamasına neden oluyor. Kafa şişiren ve gürültülü müziklerden mümkün mertebe uzak durmanızı öneririm. Çünkü bu tür müzikler hem sinir sisteminizi hem de zihninizi çabuk yoracak, enerjinizi alarak gün boyunca sizi yorgun hissettireceklerdir. İnsan ruhu için bu kadar faydalı bir şey olan müzik neden gereksiz yere enerjinizi sizden alma pahasına kullanılsın ki?

  Müziğin insan ruhuna olan etkisi çok eski zamanlardan beri bilinen bir gerçektir. Özellikle Osmanlı döneminde psikolojik tedaviye ihtiyaç duyan hastalar, insanda dinlendirici bir etkiye sahip olan ney sesi ile tedavi edilirdi. Ney sesi, özellikle Mevlana hazretleri tarafından da çokça kullanılmış ve tavsiye edilmiş yararlı bir sestir. İnsan ruhunu dinlendiren etkisini küçük bir çocuğun dahi fark edeceği ney sesini dinlemeye gayret gösterin. Özellikle yeni doğmuş bebekleri uyutmada ney sesini muhakkak tavsiye ederim. Pek çok tanıdığımın çocuklarında bizzat denemişliğim vardır. Çok ağlayan ve uyumakta zorlanan bebeklere ney sesi dinlettiğiniz taktirde rahatlayıp daha kolay dinlenmeye başlayacaklardır.

  Tavsiye Makale: Unutulmayan Yabancı Şarkılar >>>
  Tavsiye Makale: Bu Adam Adeta Ritimlerin Efendisi >>>

  Bu kadar faydalı bir şey olan müziğin etkilerinden yararlanabilmek adına bizzat kendimin çok fazla dinlediğim ve dinlemekten de haz aldığım ruh dinlendiren müzikleri bu makalemde derledim. Lütfen siz de bu güzel müzikleri dinleyerek yorumlarınızı eksik etmeyin. İşte o müzikler.


  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder