Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  10 May 2016

  Ömer Usta Çiğ Köfte Tarifi  İtiraf ediyorum ben bir çiğ köfte bağımlısıyım! İlk duyduğumda "Etsiz çiğ köfte olur mu ya!" tepkisi verdiğim zamanları dün gibi hatırlıyorum. Hatta daha da ileri gidip küçümseyerek bakmıştım. Ancak aradan geçen onca zaman bana şunu gösterdi ki, yerli bir yemek kültürümüz olan çiğ köfte etsiz de  lezzetli bir şekilde yapılabilirmiş. Ancak bu durumda ismi de değişmesi gerekmez mi? Zira baharat ve yağ dışında ortada çiğ olan bir şey kalmadı diyebiliriz. Yapımda kullanılan bulgur dahi sıcak suda haşlanıyor diye biliyorum.

  Her şey bir yana, etsiz olduğu için masrafsız ve zahmetsiz gibi görünse de yıllardır Ömer Usta'dan yemeye alıştığımız bu karışımı evde ne zaman yapmaya kalkarsam kalkayım aynı tadı alamadım. Bir tarif bu kadar mı esrarengiz olabilir ya? İnsanın inanası gelmiyor cidden. İçine katılanları düşündüğünüzde dişe dokunur bir malzeme yok,. Üstelik farklı bir tarif izleme olasılığı da çok düşük ama sonuç her zaman çok fark ediyor.

  Çeşitli yerlerden tarifleri araştırdım, kimi zaman farklı yöntemler deneyerek farklı malzemeler kullandım ama ne yaparsam yapayım Ömer Usta'nın tadını yakalayamadım. Bilen birinden, hatta sesimi duyurabilirsem Ömer Usta'nın bizzat kendinden bu tarifi rica ediyorum. Vallahi tükan açmayacağım ya. Biz yiyiciyiz usta!

  Ha bu arada şöyle bir tarif var yine Ömer Usta kadar olmasa da işe yarar diyebilirim. Meraklıları deneyebilir:


  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder