Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  19 May 2016

  Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?  Şiirleri sever misiniz ya da şairlere karşı ilginiz var mıdır? Varsa da yoksa da muhakkak, kahvaltının mutluluk ile bir ilgisi olduğu şiirini biliyorsunuzdur, Cemal Süreya'dan. Yemek yemek hakkında ne düşünürsünüz bilemem ama kahvaltının mutluluk ile bir ilgisi olmalıdır diyor. Güzelde diyor, hele pazar kahvaltıları, o masanın donatımı. Ama ille de öyle fazla olmasına gerek yok bir çay, bir zeytin peynir olsa bile, önemli olan yanındakilerin değer oluyor. Nereden nereye geldik, aslında benim bahsetmek istediğim şey kitap okumak ile ilgili olacaktı. Şair kahvaltı demiş ama ben kitap okumak diyorum, kitap okumanın mutluluk ile bir ilgisi olmalı.

  Tam da şu noktada çok taze bir anımdan bahsedeceğim sizlere. Bir kaç işimi hallettikten sonra, uzun zamandır hayalini kurduğum bir eylemi gerçekleştirecektim, dün geceden bahsediyorum. Bir çay demledim ve balkona gereken özeni göstererek kendime bir okuma ortamı hazırladım. Bir de fon müziğim vardı ardımda, hem çayımı içtim hem kitabımı okudum ve de göğe baktım. Biliyorsunuz, Turgut Uyar öyle söylemiş zamanında, göğe bakalım. Hava her ne kadar soğuk olsa bile ben buna aldırış etmedim ve 1 saat kadar bir süre yazdım ve okudum. Bu kadar küçük hayalimi bile kaç gün sonra gerçekleştirdim ama yine de huzurluyum.

  Sizlere de kitap okumaktan bahsedeceğim, en azından kitap okumak üzerine konuşacağız bugün. Kitap okumaya başlamak ile ilgili bir kaç püf noktada benden sizlere gelecek.


  1) Ne Okumak İstediğinizi Bilin!


  Evet, artık kitap okumaya da zaman ayırabiliyoruz, bu bakımdan da kitaplar hazırlansın. Sizi sıkmayacak bir kitap olsun gibi cümleler kullanmayacağım çünkü sizi sıksa da elinizde ki kitabı okumalısınız. Ama ilk olarak hangisinden başlamak istediğinizi siz seçmelisiniz.


  2) Kitap Okuyacağınız Ortamı Seçin


  Kitap okurken yapmanız gereken tek şey elbette ortam değil ama başlangıç olarak ortamdan bahsetmek hoş bir izlenim bırakacak bizlere. Kitap okumak adına muhakkak sessiz bir yer olsun demiyorum sizlere ama mümkün olduğunca ses olmayan bir yer olsun. Böylelikle kitabı okuyormuş gibi değil, hayal ediyormuş gibi hissedeceksiniz.


  3) Küçük Bir Not Defteri Edinin ve Bir Kalem


  Merak ediyorsunuz değil mi, bunlar ne işimize yarayacak diye. Bende merak ederdim, çok haklısınız. Bu defter bizim, bundan sonra kitap okuma listemiz haline gelecek. Bugün başlama tarihi olarak bir tarih atacaksınız ve ardından da kitabınızın okuma başlangıcı ve okuma bitişi tarihini yazacaksınız. Ay periyodunda ilerleyeceğiz ve bu sayede ayda kaç tane kitap okuduğunuzu hesaplayacaksınız.


  4) Okumayı Engelleyen Şeylerden Uzak Durma


  Elbette telefondan bahsediyoruz. Telefon gerçekten kitap okurken bir işkence aleti gibi geliyor. Sanki insanlar bir şeyler yapacağımı sezmişler ve devamında beni rahatsız etmeyi planlamışlar gibi hissediyorum. Bu bakımdan yanınıza telefonunuzu almayın. Zaten saatlerce kitap okumayacağız ki, bir müddet kendinizi dinlemek adına olsun veya biraz rahatlamak adına olsun sakin tutun beyninizi.

  Artık okuyabilirsiniz, bundan sonrası size kalmış. İsterseniz kitabınızda hoşunuza giden yerleri çizin, veya deftere not alın. Ben her zaman çizmeyi tercih ederim, o kitapta olan duygular yine o kitapta kalacaktır çünkü. Oraya ait yazıları orada hissetmek ve orada kabul görmek isterim.
  Budan sonra her şey sizin elinizde, kendinizi bu programa göre hazırlarsanız, gerçekten bir süre sonra istemsizce kitap okurken bulacaksınız kendinizi çünkü kitap okumaya aç hissedeceksiniz. Bir de ufak bir tavsiye vermek istiyorum sizlere, aylık bir bütçe belirleyin, elbette öyle çok yüksek olmasına gerek yok, okuyabildiğiniz kadar kitap alın. Eminim ki ayıracağınız o parayı, ne kadar saçma sapan yerlere harcıyorsunuz/harcıyoruzdur. Şimdi tekrar düşünün ve uygulayın.
  author

  Yazar: İlknur Aydın

  Ve 'Kuşlar da kaderle uçar'

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder