Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  20 May 2016

  Etkileyici Olmak İçin Yapılması Gerekenler  Etkileyici biri olmak insana çok şey kazandırır. İş görüşmesinde size avantaj sağlar, hayatta her alanda 1-0 önde olursunuz. istediğiniz şeyleri elde etmek için daha az çaba gösterirsiniz. Sözlerinizin tesiri artar, karşınızdaki insan veya insanları her durumda kendinize inandırabilirsiniz.

  İnsanları hatta kitleleri etkilemek kim istemez ki? Kimi sevdiği bir kişiyi kimi de bir toplumu etkileme derdindedir. Ama burada anlatacaklarım nerede kullanacak olursanız olun işinize yarayacaktır. Ancak unutmamanız gereken nokta, etkileyici biri olmanın sadece bir formülünün olmadığını bilmektir. Etkileyici olmak, konuşma, oturma, giyinme, hitap ve düşünme olmak üzere pek çok durumunuzu belli bir düzene bindirme ile mümkündür. Dilerseniz bunun nasıl olacağı konusuna geçelim:

  1) Konuşmada İkna ve Motivasyon


  Hangi cinsiyetten olursa olsun, konuşmak insanlar için evrenseldir. Kendinizden emin ve titremeyen tok bir sesle yaptığınız tüm konuşmalarda karşı tarafı etkilemede başarılı olacaksınızdır. Anlattıklarınızın arkasındaki duruşunuzu sesinizin tonu belirler. Başarılı konuşmacıların ve kitlelere hitap eden insanların konuşmalarını dinleyin. Fark edeceksiniz ki, bu kişiler konuşmalarındaki tok ve kendinden emin konuşabilen insanlardır.

  Konuşmanızın içi boş bile olsa hitap yeteneğiniz kuvvetli olduğu sürece insanları etkilemeniz mümkündür. Ama ne kadar yararlı bilgiler verirseniz verin, hitap yeteneğine sahip değilseniz karşı tarafı etkilemek ve kendinizi dinletmek oldukça zordur. Bu nedenle birinci ve en önemli maddemiz konuşmada ikna ve motivasyonunuzu sağlamanızdır. Bunun da yolu hitap yeteneğinden geçer. Tok bir ses, kendinden emin konuşma, baskılı ve vurgulu konuşmak sizi hem motive edecek hem de ikna kabiliyetinizi yükseltecektir.

  2) Etkileyici Giyim Tarzı Benimsemek


  Dış görünüşün eskiden beri insanlarda çok önemli bir tesiri olduğunu Nasreddin Hoca'nın "Ye Kürküm Ye" fıkrasından biliyoruz. İnsanları etkilemenin olmazsa olmazlarından birisi de giyim tarzınızdır. Sevdiğiniz bir insanın davetine gittiğinizde bir takım elbise ve parlak ayakkabılar giymek onun davetine verdiğiniz önemi gösterir. Şayet böyle bir davete kot pantolon ve tişört ile icabet etmeniz karşı tarafta etkileyiciliğinizi yerle bir eder.

  Aynı şekilde eğlence için davet edildiğiniz bir yere takım elbise ile gitmeniz de insanlarda olumsuz imaj oluşturur. Buradaki kıstasınız nabza göre şerbet vermektir. Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Bir iş görüşmesi için davet almıştım ama yazın ortası ve hava oldukça sıcaktı. Çoğu kişi sıcak havada gündüz vakti takım elbise giymenin nasıl bir işkence olduğunu bilir. Hem takım elbiseden kurtulacak hem de davete ciddi bir görünümle icabet edecektim. Bunu başardım nasıl mı? Sadece ve ütülü açık mavi bir gömlek, Parlak ve boyalı kundura ayakkabılar, ütülü siyah kumaş pantolon ve gösterişli deri bir kemer işimi gördü. Tabi pürüssüz bir sakal tıraşını da unutmadım. Görüşmede çok şık göründüğüm tepkisini aldım.

  3) Yerinde ve Az Konuşmak


  Bazı tipler vardır özellikle her lafa giren ve hiç susmayan. Bu durumun ne kadar itici bir intiba oluşturduğunu siz de tahmin edersiniz. Hangi ortamda olursanız olun, bilmediğiniz bir konu hakkında yorumda bulunmaktan ve gereksiz diyaloglara girmekten kaçının. İki kişi konuşurken konuşmayı bölmeyin ve size görüşleriniz sorulmadığı sürece çok fazla müdahil olmayın.

  İnsanları dinlemeye daha fazla önem verin. Dinlendiği hissini karşı tarafta uyandırmak etkileyici bir insan olmanın anahtarlarından biridir. Dinlediğiniz ölçüde dinleneceğinizi de unutmayın. Az konuşan birinin bilge bir insan olduğu imajı her dönemde geçerli olmuştur.

  4) Fikirlerinizi İnsanlara Benimsetmek


  Her konuda bir fikriniz olduğunu karşı tarafa düşündürmek size avantaj değil dezavantaj sağlar. Ama bilgisiz de olmadığınızı zaman zaman göstermelisiniz. Bu nedenle bir davete ya da ortama gitmeden önce oradaki insanlar hakkında ön araştırma yapabilirsiniz. Bunun günümüzdeki en güzel yolu sosyal medyadır. Kim ne sever, ne ile ilgilenir tüm bilgilerini sosyal medya ile görebiliyoruz. O halde neden biriyle buluşmadan önce onun hakkında iyi bir bilgi birikimi yapmayalım?

  Düşünceleriniz hakkında insanlara çok fazla şeyden bahsetmeniz onları sıkar. Bunun yerine tartışılan bir konu hakkında iyice dinledikten sonra kendi görüşünüzü bir cümle ile dile getirmeniz sizi bilge insan yapacaktır.

  5) Ne Hissettirdiğine Dikkat Etmek!


  Sizin insanları etkilemede düşünceleriniz olduğu gibi karşı tarafın da sizin hakkında ön yargı ve çekinceleri olacaktır. Bir insanı etkilemek istiyorsanız en önemli nokta onu etkilemek istediğiniz hissine kapılmamasını sağlamaktır. Kendisini etkileme hedefinde olduğunuzu sezen her insan ya da topluluk size ters tepkiler verebilir bunu unutmayın. Bu hisse kapılan biri söylediğiniz sözlerin dolu değil, daha çok boş taraflarına dikkatini yöneltir. Çünkü onu ikna etmek için çabaladığınızın farkındadır. Bu durum tüm uğraşlarınızın boşa gitmenize neden olacak önemli bir şeydir.

  Benim etkileyici olmak için yapılması gerekenler konusunda anlatacaklarım bu kadar. Siz de çeşitli tecrübelerinizi makale altındaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Başka bir makalede görüşmek ümidiyle esen kalın...

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder