Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  9 May 2016

  Dişinizi Fırçalamak Yerine Misvaklayın!  İnsanlık olarak, hele ki Müslümanlar olarak o kadar zarar ve ziyan içerisindeyiz ki anlatamam. Sen kalk koskoca peygamberin melekler vasıtasıyla tavsiye aldığı ve kudreti engin Allah'nın yarattığı mucize olan misvakı, insan elinden çıkma ve ne idüğü belirsiz kimyasallarla üretilen plastik diş fırçası ve diş macununa değiş.

  Test ettim, yaşadım onayladım. Misvak diş ve ağız sağlığınız açısından tıbbın ürettiği en ileri diş macunu ve diş fırçasından kat be kat daha doğal ve daha etkili. Senelerdir dişlerimin temizliğinden illallah etmişimdir. Denemediğim marka kalmadı. Sonuç hep hüsran. Kimi çok iyi temizliyor ama insanın ağzında kalıcı hasarlar bırakıp damak ve diş eti yaralarına neden oluyor, kimi de temizlemede zayıf ama ağız kokusunda etkili. İnanın piyasadaki tüm markaları denememe rağmen hiçbir zaman etkili bir macun bulamadım.

  Son olarak diş macunlarının ağızdaki yararlı bakterileri de öldürdüğüne dair bir haber okuyunca canıma tak etti. Binlerce sene önce sevgili peygamberimiz Hz Muhammet tarafından bizlere tavsiye edilen misvak nasıl oldu da hiç aklıma gelmedi bilmiyorum. Ama şans eseri denk geldiğim bir dükkanda gözüme çarpınca hemen denemek istedim. Zira daha önce hiç kullanmadığım için biraz temkinli yaklaşıyordum. Ama bir ay kullandıktan sonra geldiğim noktayı görünce şok oldum. Ne ağız kokusu, ne de tartar kalmadığı gibi dişlerim de inci gibi parlamaya başladı. Acı bir şekilde şunu anladım ki, çocuk yaşta misvak kullanma alışkanlığı edinmiş olsaydım ne dolgulu, ne de tartarlı dişlerle uğraşmazdım.

  Abarttığımı düşünebilirsiniz ama misvakın inanamayacağınız ve saymakla bitmeyen o kadar çok faydası var ki, dünyanın tüm bilim adamları bir araya gelse bu kadar faydalı bir macun üretemezler. Zira yeri ve göğü yaratan yüce Allah, insanlığa faydalı sayısız bitki ve ağaç da yaratmadı mı? Hangi insan ya da insanlar onun yarattığı ile yarışabilir ki? Yarışmak şöyle dursun, yaratılanı kopyalamaya bile gücü yetmeyen insanlar, Allah'ın güzel hikmeti misvak varken neden kimyasallarla üretilmiş macunlardan medet umar ki?
  Dişlerinizi misvaklayın. Çünkü misvak ağız için temizlik sebebidir,Allah'ın rızasına vesiledir. Cibril her gelişinde bana misvakı tavsiye etti; öyle ki bana ve ümmetime farz kılacağından korktum. Ümmetime zorluk veririm diye endişe etmeseydim bunu onlara farz kılardım. Ben öyle (ciddi) misvak kullanırım ki, öndeki dişlerimin (veya diş etlerimin) diplerinden kazınacağı endişesine kapılırım. (Hadis-i Şerif )

  Misvak Kullanmanın Faydaları:

  • Diş sağlığını ve diş etlerini korur
  • Ağız kokusunu giderir
  • Baş ağrısını önler
  • Göz sağlığına katkı sağlar
  • Hafızayı güçlendirir
  • Zararlı bakterileri öldürür
  • Kan pıhtılaşmasını önler
  • Safra kesesine faydalıdır
  • Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.

  Şunu unutmayın ki, yüksek bedellere aldığınız kimyasal macunlar yerine ayda bir kere 1 ya da 2 tl ye alacağınız misvak sadece ağzınısı ve sağlığınızı değil, cebinizi de korur. Denedim ve gördüm 1 adet misvak dalı normal kullanımda bir ay işinizi görecektir. Tüm bunların yanında misvak kullanarak peygamberimizin sünnetine uyacağınızı ve bu vesileyle sevap da kazanacağınızı belirtmek isterim.

  Bu kadar avantajı olmasına rağmen misvak yerine diş macunu kullanmak inanın ahmaklıktır. Kapitalizmin bize dayattığı ve almamıza zorladığı kimyasallarda şifa aramayın. Yaratılmışlar şifayı ancak yaratıcının elinden bulabilir. Allah kullarını yarattığı gibi onların sağlığına yarayacak pek çok şey de yaratmıştır.

  1 yorum:

  1. Misvak doğal olduğu için hep daha çekici gelmişti. şimdi bu yazıyı okuduktan sonra misvak daha iyi olduğunu tescillemiş bulunuyorum...

   YanıtlaSil