Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  14 May 2016

  Cıvıltılı Kuş Twitter'in Gerçek Yüzü  Kimse kendini kandırmasın. Sahnede herkes muhteşem tasarlanmış profiller ve her dakika paylaşılan afilli sözler ile bir oyunun parçası olmuş gidiyor. Ancak bir de işin görünmeyen yanı olan sahne arkası var. Bu yazımda sosyal medya sahnesinin Twitter oyununa bu sefer sahne arkasından bakıyoruz.

  Sosyal medya sitelerinden bana göre en gereksiz Twitter. Neden mi? Sizi 140 kelime ile sınırlandıracak, çevrenizi genişletmeniz için trend taglara bağımlı kılacak, "takip edeni takip ederim" mantığı ile aciz durumlara düşüp çevre edinmeye çalışan insanlar oluşturacak başka bir sosyal medya sitesi yok da ondan.

  Bazı insanlar var ki şu Twitter saçmalığında takipçi kazanacağım diye yaptığı şebeklikleri sergilediği çabayı işi için gösterse belki de inanılmaz bir kariyer yapar. Eee herkesin düşünür olduğu ülkemde Twitter gibi özlü sözler, içi foslar topluluğu tabi ki rağbet görecek. Mazallah o olmasaydı "Yağmur sonrası toprak kokusu" Tweetlerini atacak binlerce insan yığını nasıl olur da egosunu tatmin edebilirdi?

  Hayır anlamadığım nokta, hayatını koca dünyaya sığdıramayanlar 140 karakterde aramaya başladı mutluluğu. Yahu arkadaş sen neysen o ol, bırak şimdi afilli laflar paylaşıp cool çocuk tripleri ile laf ebeliği yapmayı! Dünden bugüne ne bıraktın milletine, ülkene ve insanlığa? Hayatında kaç kere bir işe yaradığını hissedebildin ki, bin bir rezillikle topladığın takipçilerinle övünür oldun?

  Neyse sosyal medya budalası haline gelen insanlarımıza yapacak bir şey yok artık sanırım. Sadece bir hususa dikkat çekmek istiyorum. O çok şatafatlı ve cıvıltılı Twitter dünyanız var ya işte ona fazla güvenmeyin! Zira binlerce takipçiniz dahi olsa bunların çoğu sahte hesaplardan ibaret olabilir. Zira Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre sisteme üye olan sahte hesap sayısı 23 milyona ulaşmış. Bu hiç de azımsanmayacak bir rakam bence. Her ne kadar çeşitli önlemler almaya çalışsa da Twitter, onca ego tatmini meraklısı insan varken bunların oluşturduğu sahte hesaplara dağ olsa duramaz önünde bence.

  Neyin kafasını yaşıyoruz anlamıyorum. Sen millete afilli sözlerin ve mantığın geldiği son nokta olan 140 karakterli düşüncelerin ile entelim imajı vermeye çalış, sonra kimse tarafından iplenmediğini görünce hile ile kendini sahte hesaplara takip ettir. Yeminle komedi filmi şu tablonun karşısında halt etmiş. Ağlanacak halimiz var ama gülmemek elde değil!

  Twitter tüm bu saçmalıklarla daha nereye kadar gider bilmiyorum. Zira gerçekte olmayan insanların takip ettiği ego manyağı beyin fukarası insanların buluşma noktası olmaktan öteye gitmiyor artık. Twitter saman aleviydi. Çabuk parladı, hızlı söndü. Bundaki en önemli etken, incir çekirdeğini doldurmayacak bir amaca hizmet etmesiydi. Sadece tanınmış insanların sesini duyurabildiği, tanınmak isteyenlerin de türlü şebekliklere ve takipçi eziyetlerine katlandığı dışı hoş, içi boş Twitter amca! Yakında sana da hoşçakal deriz! Kimleri gömmedi ki bu sosyal medya görmemişleri!

  Ha unutmadan ekleyeyim görüşlerimin doğruluğu herkese göre değişir tabi ama Twitter'in marka ve piyasa değerine bakacak olursanız ne derece haklı olduğumu anlarsınız. Çünkü Twitter tarafından açıklanan verilere göre şirket yeni dönemde de zarar ederek 79 milyon dolar kayıp yaşadı! Ekonomi kısmı ile ilgili detayları Google amcamızdan öğrenebilirsiniz...


  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder