Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  18 May 2016

  Bilgisayar Başında Hayat Kurtaran 7 Pratik Bilgi

  Bilgisayar İpuçları


  Efendim baştan söyleyeyim bu yazı bilgisayar kullanmayı çoluk çocuktan öğrenmiş, Facebook hesabı dışında bu gavur icadına ihtiyaç duymayan hipermetrop gözleriyle ekrandaki yazıları gözlüksüz okuyamayan yaşını almış amcalara hitap etmemektedir. Zira buradaki bilgiler bilgisayar kullanmaktan canı çıkmış ve yıllardır bu meretin anasını ağlatmış en zor zamanlarda anne,baba ve hatta tüm akrabalarını her türlü virüs bakteri ve bilgisayar zararlısı olan haşerattan kurtarmış ama öyle zamanlar gelmiş ki en basit durumlarda yanlış ve eksik bilgi sebebiyle çaresizlik içinde kalmış gençler için kaleme alınmıştır. Buradan öğreneceğiniz harika bilgilerle bilgisayar dünyasında master yapmış olacak, gelecek nesillere yanlış bildiğimiz onca saçma bilgisayar öğretisini aktarmayacaksınız. İşte o bilgiler:

  1) Bilgisayar Donunca Ne Yapılmalı?


  Oyun manyağı gençlerimiz bilir. Her türlü ısınma, kasılma, gerilme ve şişinme durumlarında bilgisayarınızı kurtarmak için bne yaparsınız? CTRL + ALT + DEL dediğinizi duyar gibiyim. Ama yanlış biliyorsun bilge Pikaçu doğru olan yöntem CTRL + SHIFT + ESC tuş kombinasyonunu kullanmaktır.

  Çünkü sizin bildiğiniz yöntem size pek çok seçenek bulunan kurtarma menüsünü açarken, benim verdiğim tuş kombinasyonuyla direkt olarak görev yöneticisini açabilir ve kasmaya engel olan uygulamayı daha kısa yoldan kapatabilirsiniz. Zaten önceki kombinasyondan da görev yöneticisine girmeyecek miydiniz? Yemeyin şimdi beni şurada biz bizeyiz!

  2) Nefretlik Giflerin Sanal İşkencesinden Kurtulmak!


  Facebook kısa süre önce gif formatındaki görsellerin paylaşımına izin vermişti. Bu sürekli dönüp duran animasyonların akın akın paylaşılmaya başlanması demek. Yani Facebook'un kullanımının zorlaşabileceği demek. Yani cinnet demek. İşkence demek! Bilirsiniz bu merete bir kere tıkladınız mı bir daha durduramazsınız. Yani aslında durdurulabiliyor da siz durduramazsınız :) Bunun için sadece ESC butonunu kullanmanız yeterli. Artık her animasyonu tekrar tekrar izlemek zorunda değilsiniz.

  3) Sağ Tık Engeli Olan Siteleri Dumur Etmek!


  Bazen öyle malca yapılmış sitelerle karşılaşıyorum ki adamlar hayatın anlamını sorgulayan esrarkeş gibi sanki. Yani bir insan hayatın anlamını ayık kafayla sorgulamalı dimi? Bunlar da o hesap. Adam en güzel özlü sözler diye konu paylaşmış, bir de tutmuş sitesine sağ tık engeli koymuş. Ulan özlü sözü, söyleyen kişi bu kadar sahiplenmemiştir ha. Bu sayfaya gelen adamın amacı nedir? Özlü sözü kopyalayıp Facebook ve Twitter gibi mecralarda paylaşıp çevresine entellektüel görünmek dimi? E sen bu adama önce al buradan diyosun sonra nah çekiyosun. Bu neyin kafası hani bizi mi yiyosun anlamadım ki?

  Neyse tamam nalet gitsin onun da çaresi bende alın:
  void(document.oncontextmenu=null)
  Bu kodu sağ tık engeli olan bir sitede adres çubuğuna yazıp ENTER butonuna basarsanız sağ tık engelinden kurtulursunuz. Ama bu kod Chrome haricindeki tarayıcılarda direkt çalışır. Chrome'da yer işaretlerine bu kodu eklemeniz ve sağ tık engeli olan sitedeyken yer işaretlerine eklediğiniz bu koda tıklamanız gerekli. Yani Chrome'da adres çubuğuna yazıp ENTER butonuna basmanız işe yaramaz.

  İnternette Rahat Dolaşmanızı Sağlayacak Bilgiler >>>

  4) Tarayıcı Önbelleğiniz Size Oyun Oynamasın


  Bazı siteler daha hızlı açılmak için tarayıcınızın önbellekleme özelliğinden faydalanır. Bu ne demek? Yani daha önce yüzünü gördüğünüz bir adamın estetik ameliyat olması ama sizin bundan haberdar olmamanız ve hala eski yüzüyle onu hatırlıyor olmanızdır. Tarayıcılar da sitelerin tasarımlarını önbelleklerine alarak size eski arayüzlerini sunabilirler. Aslında bazı sitelerde gördüğünüz sayfalar çok eski görüntülerinden ibaret olabilir. Bunu anlamak için CTRL + SHIFT + R kısayolunu kullanın. Bu kod site sahiplerinin işine daha çok yarar aslında. Çünkü eklenilen bir kodun çalışıp çalışmadığı bu kod sayesinde daha sağlıklı anlaşılır.


  5) Kapanmış Bir Sitenin Görselini Bulabilme


  Google Görseller hizmetini sık kullanan biriyimdir. Size de oldu mu bilmiyorum. Bazen Google Görsellerde bir resim beğenirsiniz, tam bilgisayarınıza indiricem dediğinizde resim yükleme işlemi bittiğinde görseli küçük ve kalitesiz bir diktörtgene dönüşür. Bunun sebebi Google Görseller'in daha önce önbelleğe aldığı bir resmin artık o siteye ulaşılamaması sebebiyle görüntülenememesidir. Üzülmeyin bunun da çözümü bende. Hemen görsele sağ tıklayın ve "Google içinde resim ara" seçeneğine yumulun! Google aramanıza benzer görselleri toplayacaktır.

  Tavsiye Makale: Reklam Virüslerinden Kolayca Kurtulmanın Yolu >>>
  Tavsiye Makale: İnternette Dolaşmanızı Kolaylaştıracak Bilgiler >>>
  Tavsiye Makale: Youtube Reklamlarından Kurtulma >>>

  6) Kapanmış Siteleri Açma


  Kapanmış siteden bahis açmışken. Bu sitelerin sadece görselleri değil kendilerine de ulaşmak mümkün. Sitelerin kayıtlı bir kopyalarını düzenli olarak alan archive.org internet sitesi sayesinde çok kullandığınız bir sitenin kapanması dahi istediğiniz bilgiye ulaşmanızı önlemez.

  Ek olarak bu servis sayesinde sadece kapanmış olan sitelere değil, Aktif olan web sitelerinin de en eski görüntülerine ulaşabilirsiniz. Tarihsel olarak arşivlendiği için her web sayfasının geçmişten günümüze gelişimini yine bu site sayesinde görebilirsiniz.

  Örneğin Facebook'un İlk Halleri: http://web.archive.org/web/20060202024828/http://facebook.com/

  7) Acil Durum Not Defteri!


  Bilisayar başındasınız ve telefonunuz çaldı. Konuştuğunuz kişi size bir şey not almanızı söylese ne dersiniz? Tamam sövmenize gerek yok. Alın size basit ama hayat kurtaran bir çözüm daha:

  Tavsiye  Makale: Cepten Bedava İnternete Girmenin Yolu >>>

  Chrome ve Firefox tarayıcılarda adres çubuğuna  data:text/HTML,%20<html%20contenteditable>
   kodunu girip ENTER butonuna tıklarsanız, tarayıcınız size hızlı bir not defteri açacaktır. Bu kodu yer imlerinize eklerseniz daha hızlı ve kolay erişim sağlamış olursunuz.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder