Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  22 May 2016

  Aşırı Televizyon İzlemenin Zararları Nelerdir?  Kafanızın yuvarlak veya oval olmadığını, kare veya dikdörtgen olduğunu düşünün? Diğer insanlardan çok daha farklı olduğunuzu yani, bir başka dünyadan gelmiş gibi olduğunuzu, ne diyorlar tam olarak, uzaylı gibi olduğunuzu düşünün mesela? Ne kadar hoş gelirdi gözünüze yani ne kadar mantıklı? İşte bu tam olarak ne anlam ifade ediyor, bunu anlatacağım bugün sizlere. Bunun ifade ettiği anlam, insanların televizyon alışkanlığıdır. Yani insanlar televizyon izledikleri zaman kafası bir televizyon şekline bürünür ama bu görünmez bir hal alır elbette başlangıç aşamasında. Yani kimse anlamaz ama daha sonra insanlarla konuşmaya başladığınız zamandan, bir süre ilerledikten sonra her şey açığa çıkar ve insanlar sizin bir televizyon kafasından başka bir kafada olmadığınızı anlarlar.

  Televizyon izlemek doğru bir davranış mıdır? Eğer doğru bir davranışı var ise, ne kadar doğrudur bunu tartmak lazım ve aynı zamanda bunun sorgusunun da üzerinden gelmemiz lazım. Her ne kadar birçok bilgiyi televizyonlardan öğreniyor olsak bile, bana göre televizyonlar insanlara hiç bir şey katmıyor, aksine insanın beynini küçültüyor ve daha az düşünmesine ve aynı zamanda daha dar çerçeveden bakılmasına sebep oluyor. Her ne kadar bizler televizyonların karşısından ayrılmasak bile, yine de bizlere bir şeyler kattığını savunuruz. Peki ne katıyor, insanların ekranlara çıktığı ve aynı zamanda bizlere bir şeyleri empoze etmeye çalıştıkları bir televizyon programından ne öğrenebiliriz ki?  Eskiden televizyonlarda gerçekten çok güzel programlar olurdu, en azından izlenmeye değer programlar vardı. Ama günümüzde televizyon izlemek o kadar uç bir noktada ki. İnsanlar sadece bir kutu içerisine bakarak gülüyorlar, ağlıyorlar ve bir sürü duygu seline kapılıp, o selin bulunduğu nehirden sürükleniyorlar. Bir kayaya çarpmaları gerekiyor belki de, kendilerini dizginlemek adına yine kendilerine bir nebze olsun zarar vermeleri gerekiyor. Ama maalesef bu düzen böyle gitmez arkadaşlar, bunu kabullenmek gerekli. Her ne kadar eski zamanlarda bilgi alıyor olsak bile, maalesef artık ortam böyle değik televizyonlarda. Aksine o kadar garip şeyleri normalmiş gibi gösteriyorlar ki, insanın aklı şaşıyor ve yüreği donuyor.

  Tavsiye Makale: Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın Yolları >>>
  Tavsiye Makale: Güne Zinde Başlamak için Yapılması Gerekenler >>> 2000 senesinden sonra doğan çocukların televizyon izleme anlayışı ve de aynı zamanda bilgisayarda vakit geçirme anlayışı hayli farklıdır. Hal böyle olunca farklı durumların ortaya çıkma derecesi de o raddede artıyor diyebiliriz. Mesela insanlar artık anne ve babasının boşanmasını gerçekten normalmiş gibi algılıyorlar çünkü bize empoze edilen şey bu ve aynı zamanda bizim aklımıza ve mantığımıza yatırılmak istenen olay tamamı ile bu. Ya da başka bir şekilde anlatmak gerekirse; insanlar artık kız erkek ilişkisine farklı bir boyut kazandırmış durumda. Bizim kültürümüze, örfümüze ve adetimize kadar her duruma ters bir şekilde gelişiyor olaylar. İnsanlar paralı veya parasız diye ayrılmış durumda ve insanlar emeğiyle ekmek kazananları hor görüyorlar. Yanlış bir şey anlatmıyorum sizlere, bizlere dizilerde çizilen tablodan bahsediyorum sadece. Televizyon izlemenin bu gibi zararlı yönleri var arkadaşlar. Bu bakımdan ne kadar dikkat etmeliyiz, bunu siz düşünün.
  • Hormanol dengesizlikler,
  • Ruhsal dengesizlikler,
  • Geri kalmış ve aynı zamanda bilinçsiz bir toplum,
  • Uyku problemleri,
  • Kültürü, örfü ve adeti unutma,
  • Psikolojik rahatsızlıklar,
  • Unutkanlık ve dikkat dğınıklığı,
  • Gözlerde meydana gelen sorunlar,
  • Zeka gelişimini olumsuz bir şekilde etkiler,
  • Çocukların üzerinde çok daha fazla etkisi olmakla birlikte, erken ergenliğe sebebiyet verir.
  • Çocukların, televizyonlarda gördükleri davranışları sergilemelerine neden olur.

  author

  Yazar: İlknur Aydın

  Ve 'Kuşlar da kaderle uçar'

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder