Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  28 Şub 2016

  Türkiye'nin Kapitalizm ve Komünizm Çıkmazı  Bir tarafta paranın ilahlaştırıldığı ve insanın köleleştirildiği Kapitalizm, diğer tarafta insanların makine ve meta gibi kullanıldığı ve inancı yok sayan Komünizm. Ezelden beridir insanlığa dayatılan bu iki sistemin de hem yönetim hem de sosyal bakımdan çağımızın ve insanlığın çok gerisinde olduğunu düşünüyorum.

  İki süper gücün dayattığı bu yönetim politikaları olan kapitalizm ve komünizm insanlık için olduğu gibi müslüman toplumlar için de son derece tehlikeli ve gereksizdir. Kapitalizm faiz ve paranın insanlar üzerinde doğrudan etkisine neden olurken, Komünizm de insanların sadece devlet için yaşayan bir robota dönüşmesini isteyerek din ve inançların yozlaşmasına sebebiyet veriyor. Her iki ssistmin de dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından kullanıldığını biliyoruz. Peki bu sistemlerden birini tam anlamıyla uygulayan müslüman toplumlardan hangisi gerçekten verim alarak gelişmiş ülkeler kategorisine girebilmiş?

  Bu sistemler toplumlarını acımasızca kullanabilen, gerektiğinde insanı üzerinde deneyler yapmaktan çekinmeyen, faiz ile insanları köleleştirip para ile onları himaye eden ülkelere göredir. Doğası gereği milli bir görüşe sahip ve gücünü milletinden alan Türkiye gibi devletlerin hiçbiri bu sistemleri kullanarak belli bir yol katedemez. Bu sistemler Amerika gibi ulus devleti olmayan, Rusya gibi çeşitli devletleri bünyesinde barındıran ve doğrudan milletine hizmet etme amacı olmayan tam aksine bünyesindeki toplumları ülke için kullanmak ve harcamaktan çekinmeyen devletlerin sistemleridir.

  Bir milletin büyük çoğunluğu Türk, Arap ya da Acem ise o devlet bana göre tam anlamıyla kapitalist olamaz. Tam anlamıyla Komünist olamaz. Çünkü bu sistemler insana ve insanlığa değer vermez. 

  Kapitalizm elit kesinlerin bekasına hizmet eder. Bir fahişe gibi para ve güç kimdeyse onun hizmetkarı olur. Komünizm ise idare gücünü elinde bulunduran diktatörlere hizmet eder. Bu gücü elde etmek adına herşey mübahtır. Günah - sevap, yanlış - doğru, kavramlarına bakmadan insanı bekası için kullanmaktan çekinmez. Milliyetçi toplumlar milletine bunu yapamaz. Milliyetçi görüşe sahip hiçbir ülke insanını köleleştirmez, sınıflara ayırmaz.

  Yazımın başından beri kapitalizm ve komünizmin ne kadar tehlikeli ve çağımızın gerisinde kalan ideolojileri olduğunu anlatmak istedim. Ama asıl vermek istediğim mesaj bu iki sistemin de ülkemizin yönetimine katkı sağlayamayacak yöntemler olduğunu göstermekti. Yıllardır Türkiye içinde en büyük tartışmalardan biri de "Komünizm mi Kapitalizm mi?" muhasebesidir. Ancak çok az kişi bize uygun olmayan bu iki ideolojinin de insanımıza ve inançlarımıza ters düştüğünün farkındadır. Artık yurt dışından ithal edilen ideolojiler yerine kendi özümüze ve inançlarımıza uygun bir idare tarzı geliştirme zamanı gelmedi mi?

  1 yorum:

  1. Sevmiyorum şu siyaseti ama içine çekiyor beni :D .Emeğine sağlık.

   YanıtlaSil