Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  4 Ara 2015

  3. Dünya Savaşı Mümkün mü?  Yıllardır sürüp giden bir yeni dünya savaşı korkusu... Herkesin aklında aynı soru. Acaba yeni bir dünya savaşı mümkün mü? Tabi ki paranoyak kişiler dışında artık insanlık bir dünya savaşına meraklı olduğu için değil, böyle bir savaştan dehşete kapıldığı için bu soruyu aklına getiriyor. Bu yazımda yeni bir dünya savaşının mümkün olup olmadığını ve böyle bir durumda hangi ülkelerin nasıl etkileneceğini kendi bakış açımdan aktarmak istiyorum.

  İlk olarak ülkemizin sınırlarını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağı örneğiyle konuya girmek istiyorum. Daha düne kadar Rusya gibi bir ülkenin bırakın uçağını düşürmeyi diplomatik çerçevede kötü bir tavır takınsanız alacağınız tepkinin sertliğinden ürkerdiniz. Nitekim yılladır bunun verdiği bir korku ve eziklikle hala pek çok küçük dünya ülkesi Türkiye tarafından düşürülen uçak haberini duyunca dehşete kapıldı. Aslında bir nebze haklılar. Zira Rusya ezelden beri çevresinde bulunan Ukrayna, Gürcistan, Letonya ve Norveç gibi askeri açıdan zayıf ülkelerin hava sahalarına diledikleri gibi girerek bir nebze göz dağı veriyordu. Türkiye hava sahasını ihlali de ilk değildi. Ancak Türkmenlerin bombalanması ile gerilen ilişkilerin de etkisiyle böyle bir durum ortaya çıktı.

  Yıllardır Rusya ve Amerika gibi askeri ve ekonomik açıdan nispeten kendinden iyi durumda olan devletlere ses çıkartmayan küçük devletler Türkiye'nin bu tepkisi ile adeta şaşkınlık ve cesaret evresinden geçti diyebilirim. Buna Türkiye'nin NATO'ya olan bağlantısı cesaret verdi diyenler var ama yazımı tamamen okuyunca aslında hiç de öyle olmadığını anlayacaklar.

  Öncelikle Vietnam savaşını hatırlayalım. Hangi süper güç olursa olsun bir avuç balçık ve sazaktan oluşan muson iklimine dahi yenilebildiğine tanık oldu dünya. Vietnam'ın sert ve tanımadıkları iklimi ile direnişini kıramayacağını anlayan Amerika apar topar geri çekilmemiş miydi? Kaldı ki Vietnam Türkiye'den güçlü bir ordu ve teknolojiye sahip bir ülke bile değilken.

  Rusya çok yakın bir zamanda Gürcistan'a askeri operasyon düzenleyerek tanklarla girmişti. Peki noldu? Hala Gürcistan adında bir ülke var ve hala ülke yöneticileri Rusya aleyhtarı. Burada dünya kamuoyunun tepkisi karşısında fazla duramayacağını anlayan koskoca Rusya geri çekilmedi mi? Ha diyeceksiniz ki ülke ekonomileri ve düzenleri harap edildi. Haklısınız ama savaşlarda hiçbir zaman tek taraflı çöküntü olmaz. Kaybedenin de kazananın da mutlaka bir şeyleri eksilir. Ama asker ama para ama düzen... Sonuç olarak belleğimize kazınan o meşhur söz gelir aklımıza: "Savaşların kazananı olmaz."

  Ukrayna'nın iç işlerine karışmak isteyen Rusya düzenli bir ordusu olmayan ve halkı içinde bölünmüş olan bu ülkede bile çok uzun süre duramayarak geri çekildi. Asıl amaçları Karadeniz'e açılan kapıları Kırım'ı geri almaktı. Aldılar da ama neye rağmen? Tüm dünyanın tepkisini üstlerine çekip onlarca düşman komşu ülke kazanmalarına sebep olan bu adımları buna değdi mi? Avrupa Birliği ve ABD'nin Rusya'nın bu harekatının hemen sonrasında ekonomik tedbirler aldığını açıklaması Rus ekonomisini kısa sürede etkileyip dolar karşısında paralarının bir anda değer kaybetmesine yol açmadı mı?

  Dünyada pek de varlığı dahi bilinmeyen bir devlet olan Irak'ın ABD tarafından işgali bile dünyanın süper gücüne olan tepkileri arttırmadı mı? Bu operasyonu eline yüzüne bulaştıran perspektif yoksunu maymun bozması bir başkan yüzünden dünyanın süper gücünün uçurumun kenarına sürüklendiğine tanık olmadık mı? Petrol piyasasına hakim olmak isterken doların en küçük devletlerin para birimlerine karşı bile nasıl değer yitirdiğini o döneme tanıklık edenler çok iyi bilir. Askeri kayıp ve ekonomik bunalımlar yüzünden ABD gibi bu zamana kadar ırkçı bilinen bir milletin Obama gibi Afrika kökenli bir adayı ülke başkanı seçtiğine tanık olmadık mı? Denize düşen yılana sarılır hesabı en ırkçı söyleme sahip yazarların dahi Buhs'un gözü dönmüş milliyetçi politikalarına sırt çevirdiğine ve Obama için propaganda yaptığına şahit olmadık mı?

  Tüm bu örnekleri neden verdim? Bir dünya savaşı çıkartmak istiyorsanız ilk olarak dünyayı karşınıza alacak cesarete sahip olmanız gerekir. Kaldı ki sosyal medya ve kitle iletişim araçları ile her gün daha iç içe geçen bir dünyada bu kadar cesur davranacak bir ülke ve yeni bir dünya savaşı hiç de yakın ihtimal gibi durmuyor. Geriye iki seçenek kalıyor. Ya Hitler gibi zeka yönünden üstün ama psikolojik bakımdan paranoyak milliyetçi liderlerin  ya da Stalin, Mussolini ve Mao gibi saplantılı ideolojileri uğruna milletini acımadan harcayacak ruh hastalarının ülkeleri yönetmesi gerekiyor.

  Şu anda hemen hemen pek çok büyük ülkenin demokrasi ile yönetildiği göz önünde bulundurulursa artık liderlerin değil halkların tercihlerinin önemli olduğu gerçeğini görüyoruz. Bu durumda yılların verdiği acı tecrübelerin ve halkların değer yargılarının da etkisiyle artık küçük ülkelerin bile kolay kolay fethedilemeyeceği bir dünyada yaşıyoruz diyebiliriz. En küçük dünya ülkelerinden İsviçre'nin bile pek çok büyük ülkenin para kasası ve ekonomik transfer merkezi haline geldiği dünyada sizce hangi güç bu ülkeye savaş ilan edebilir? Vietnam'da boğulan, Irak çöllerine saplanan bir ABD mi? Eskiden toprağı olduğu halde sonradan bağımsızlığını kazanan Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelere bile artık söz geçiremeyen Rusya mı?

  O halde siz söyleyin bana artık yeni bir dünya savaşı sizce mümkün mü?

  2 yorum:

  1. mümkün mü ne demek gidişat onu gösteriyor

   YanıtlaSil
  2. mümkün olmamasını ümit ederiz ama gidişat tam tersi

   YanıtlaSil