Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  13 May 2015

  Osmanlı Devleti Kimler Tarafından Nasıl Yıkıldı?  Öncelikle ben tarihçi değilim. Ancak Tarihi kaynaklardan edindiğim ve en büyük zevkim olan tarih araştırmalarımdam yararlandığım bilgiler ışığında Osmanlı Devleti'nin yıkılma sürecini yazmak istiyorum. Bu makeleyi yazma ihtiyacını hissetmemin asıl nedeni hala ülkemizde Osmanlı Devleti'nin zamanının padişahı Abdülhamid tarafından yıkıldığını sanan tarih bilgisi zayıf insanlar olmasıdır.

  Osmanlı devleti gerileme döneminde dahi yıllarca denge politikası sayesinde çok az toprak kayıpları ile ayakda durmayı başarmıştır. Ancak 1. Dünya savaşına girmesiyle bu devlet, gerileme döneminde dahi yaşamadığı toprak kaybına maruz kalmıştır. Peki Osmanlı Devleti'ni yıkılma sürecine götüren 1. Dünya Savaşı'na kimler sokmuştur?

  Ülkemizde tarih bilgisi zayıf olan kişiler genelde hep bu savaşa devrin padişahı II. Abdülhamid tarafından girdiğimizi sanar. Ancak gerçek şu ki koca İmparatorluğun yıkılmasını hızlandıran bu savaşa tarihte 31 Mart Vakası olarak geçen darbeden sonra girmişizdir. Darbeyi gerçekleştiren Jön Türkler grubu diğer adıyla İttihat ve Terakki Cemiyeti, Dünya Savaşı'na girmek istemeyen Abdülhamid'i tahttan indirerek yönetimi ele geçirmiştir.

  Zamanında Mustafa Kemal Atatürk'ün de bir dönem mensubu olduğu İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri, Avrupa hayranlığı yüzünden Almanya'nın yanında savaşa girerek Osmanlı Devleti'ne tarihinde hiç yaşamadığı kayıplar yaşatmıştır. Darbeyle yönetimden uzaklaştırılan II. Abdülhamid ise tüm telkinlerine rağmen bu savaşa girmeye istekli olan darbecilerin kararını değiştiremez.

  Neticede 1. Dünya Savaşı Türk insanının kahramanca çarpışmalarına sahne olmasına karşın Almanya'nın yenilmesi sebebiyle hüsranla sonuçlanır. Yönetim kabiliyetinden ve deneyiminden yoksun olan İttihat ve Terakki Cemiyeti mensupları Enver Paşa, Cemal Paşa, Talat Paşa ise savaşın bitmesini dahi beklemeden batağa sürükledikleri Osmanlı'yı kendi başına bırakarak ülkeyi terk ederler. Geride kendi kaderine bırakılan, aldatılan, Padişahına darbe yapılarak ülkesi talan ettirilen masum Türk halkı kalır.

  Gerçek şu ki hala tarih kitaplarında her padişahın birer hain olduğu ve ülkesini Batı'ya karşı sattığı anlatılırken İttihat ve Terakki cemiyeti'nin yaptığı darbe ve Osmanlı Devletini soktuğu kötü duruma bir kez atıfta bulunulmaz. Bu yüzdendir ki insanımız Osmanlı Devleti'nin Padişahların kötü yönetimi yüzünden yıkıldığını düşünür. Oysaki gerçek Avrupa hayranı olan Enver Paşa, Cemal Paşa, Talat Paşa gibi insanların ülkesini nasıl bir çıkmaza soktuğunu haykırır. Bugün Atatürk'ün öncülüğünde kurtarılan Türkiye coğrafyası bile II. Abdülhamid'in darbeden önceki toprak büyüklüğüyle kıyaslanamayacak derecede küçüktür.

  Yazdıklarımı araştırmak sizin elinizdedir. 31 Mart Vakası yazarak II. Abdülhamid'e nasıl darbe yapıldığı, İttihat ve Terakki Cemiyeti'ni araştırarak ülkeyi nasıl 1. Dünya Savaşı'na soktuklarını kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için büyük tarih bilgini olmanıza gerek yok. Sadece araştırın.

  4 yorum:

  1. Aynen öyle kardeşim. Lise yıllarıma kadar atatürkü seviyordum. 6 yıldır ne zaman ismini ansam küfür ediyorum şerefsize..!

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ben Atatürk'ü çok seviyorum. Size de teşekkür ediyorum. Çünkü onu böyle kötü anarak veya dediğiniz gibi küfür ederek günahlarına ortak oluyorsunuz. İnşallah yükü sayenizde hafifler orada...

    Sil
  2. Yalan yazan tarih utansın, eline sağlık kardeşim.

   YanıtlaSil
  3. Direk sonuca bakmak ne kadar doğru.Anladığım kadarıyla araştıran birisin :) Osmanlı 1.Dünya Savaşına Dağılma döneminde girmiştir ve sen diyorsun ki padişahların suçu yok :) Bu ülke bu haldeyse sorumlusu duraklama-gerileme-dağılma dönemi padişahlarıdır.Atatürk'e laf atacağınıza şuan melez olmadığınız için halinize şükür edin bence.Son olarak toprak bütünlüğünün daha fazla olması gerektiğini belirtmişsin ama tek tek elde gittiğini zaten okumamışsın.Bizim tarihimiz yanlı ama bu bilgiler yanlış olmasa da EKSİK ;)

   YanıtlaSil