Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  14 Şub 2015

  Osmanlıca'nın Türkiye Açısından Önemi!  Biliyorum bu konu hakkında her kafadan bir ses çıkıyor. "Sen de mi Brütüs?" şeklinden bir tepki ile karşılaşmam muhtemel. Ancak aslında çok basit gibi görünse de oldukça üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur Osmanlıca eğitim! Şuna açıklık getirmek isterim ki, Osmanlıca eğitimin zorunlu olmasına ilk etapta karşıydım. Çünkü latinceye alışmış bir nesle Osmanlıca eğitim vererek yepyeni bir alfabeyi göstermek çok sancılı bir eğitim süreci doğuracaktı. Ancak sonradan fak ettim ki, insanımızın sadece Osmanlıca eğitime değil, dini bilgiye de oldukça ihtiyacı var.

  Her ne kadar Müslüman bir ülkede yaşıyor olsak da, namaz kılmayı, dini vecibeleri yerine getirmeyi bilmeyen insanlar çoğunlukta. Hal böyleyken inandığı kitabın dilini bilmeyen ve sadece tercümeler vasıtasıyla kitabını tanımaya ve kavramaya çalışan insanlar olduk. Osmanlıca esasında kutsal kitabımız Kuran'ın da daha kolay öğrenilmesi için dizayn edilmiş bir dildir. Dolayısıyla Osmanlıca eğitime karşı çıkanların asıl maksadı, Kuran-ı Kerim'in ülkemizde daha iyi ve sağlıklı tanınmasını engellemektir.

  Kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın. Bu ülkede hala dine karşı alerjisi olan, söz konusu İslam olunca irticadan bahis açan kesimler bulunmaktadır. Bu kesimler her ne kadar Osmanlıca eğitime görünüşte farklı eğitim sebeplerinden dolayı karşı çıkıyor olsa da, esasında İslam'a ve İslam'ın daha iyi öğrenilmesine tahammülleri olmamasından kaynaklı bir hazımsızlık problemi yatmaktadır. Aynı kesimler Osmanlı'yı da hilafet ve şeriat ile yönetiliyor gerekçesi ile yıkmamışmıydı?

  Aslında haklılar. Osmanlı her yönüyle İslam'ı hedef almış bir devletti. Dinimiz o kadar yüce ki, koskoca bir imparatorluk olmasına karşın, Osmanlı sadece İslam dininin esaslarına göre 600 küsür yıl farklı dinden milletleri bile yönetebilmişti. Hiçbir milleti incitmeden, kırmadan, küstürmeden bu kadar uzun süre şeriat ile yönetilmiş bir imparatorluk nihayetinde yine bu milletlerce değil, içindeki hainler vesilesiyle yıkılmıştır. Gözümüzün önündeki bu tarihi gerçeği baz aldığımızda, dinin ülkemizi geriye götürdüğünü iddia eden malum çevreler bilmelidirler ki, şeriat ile yönetilen bir Osmanlı 600 yıl 70 millete hükmederken, Laik bir Türkiye, sadece 75 milyon Türk ve Kürt nüfusu idare etmekte zorlanmaktadır.

  Bütün bunların dışında, lisan harflerinin zorluğunun bir milleti geriye götürdüğü tezini ileriye süren malum çevreler, Japoncanın dünyanın en zor dillerinden biri olmasına karşın, şuan dünyanın en ileri milletlerden olmalarını neye bağlayabilirler acaba? Burnumuzun dibindeki örnek olan İsrail devletinin, Batı ile bu kadar iç içe olmasına karşın alfabe olarak seneler önceki İbranice alfabesini kullanmasını malum çevreler nasıl izah edebilir? Nasıl ki Yahudi bir milletin İbranice alfabesi varken Latin alfabesini kullanması beklenmiyorsa, büyük çoğunluğu İslam'a inanan bir devletin alfabesinin de Osmanlıca ya da Arapça olmasında ne gibi bir sakınca görülebilir?

  Tabi ki burada neden Latin alfabesi kullanıyoruz olayına değinmek derdinde değilim. Ancak Latin alfabesini kullanmaya mecbur edilen bir milletin, kendi tarihindeki dili öğrenmemesindeki mantığın izahını sorgulama derdindeyim. Şayet okumada kolaylık sağlıyor diyorsanız, daha önce dili Osmanlıca olan bir milletin lisanını değiştirerek, bir günde yeni bir alfabe öğretmek daha mı kolaydı? Kimileri de Batı ülkelerini takipte kolaylık sağlıyor yalanına başvurur. Soruyorum İsrail'den daha mı Batı'lısınız? Onlar bile İbranice kullanmayı tercih ederken biz neden Latinceye mahkum olmak zorundayız?

  Bir de milliyetçi kesimler vardır. Devletin dili Türkçe oldu bu sayede milli bir dilimiz oldu savunması yaparlar. Milli dil yapacaksan Orta Asya Türk devletlerinde kullanılan Kiril alfabesini al ne diye Latin alfabesini kullanıyorsun? Avrupa'nın alfabesini alarak nasıl bir milli dil oluşturabiliriz çok merak ediyorum? Efendim yazıda değil konuşmada sadelik ve millilik sağlıyor diyenler de var. Madem öyle konuşmada sadeliği Osmanlıca harflerle de sağlayabilirsin. Ne diye komple Latin alfabesine mahkum kalıyorsun? Talebe deme öğrenci de. Ama Osmanlıca harflerle de. Ne fark eder? Arap alfabesi ve düşmanlarının bilmediği nokta bu ülkenin ismi bile Arapçadır. Meclis Arapça, cumhuriyet Arapça, Türkiye Arapça... Sen istesen de Arapçadan vazgeçemezsin. Çünkü senin coğrafyan, tarihin buna elvermez.

  Her millet etkilendiği uluslardan bir şeyler alır, yine onlara bir şeyler katar. Koskoca Avrupa ortak bir dil, ortak bir para ve ortak bir pazar kurup milli unsurlarını geri plana koyabiliyorsa, Türkiye olarak biz, din kardeşlerimizle, aynı coğrafyayı paylaştığımız insanlarla neden aynı dili konuşup aynı kitabı okumayalım? Milliyetçilik akımının başladığı ülke Fransa bile bugün Avrupa devletleri ile ortak dil olan İngilizceyi konuşuyor. Ortak para birimi olan Euro yani Avro'yu kullanıyor. Sen Türkiye olarak İngilizce ders zorunlu olunca sıkıntı yapmıyorsun ama Osmanlıca eğitime karşı çıkıyorsun. Sen şimdi milliyetçi misin?

  Bu ülkede son zamanlarda pabucumun milliyetçileri türemeye başladı. Bir şey Avrupa'dan ithalse sorun yok ama Araplardan gelirse veryansın ederler. Selfie kelimesi ABD gençlerinin uydurma bir modasından ibaret. Bunu koşulsuz kabullenen insanımız, Osmanlıca kelimeler konuşanlara gerici gözüyle bakıyor. İlericilikten kastın ekonomik durumu iyi olan bir devlete özenmekse, Japonya da ilerici bir devlettir. Neden mutlaka ABD ya da Avrupa ülkelerinde müsamaha gösteriyorsun? Demek ki bu durum ilericilikle alakalı bir olay değil. Bizzat özentilikle alakalı bir durumdur.

  Durum şu ki, Osmanlı devletinin gücünden yararlanmak, alimlerinden faydalanmak adına bir zamanlar Batılı devletlerin dilimizi öğrenmeye çalıştığı durumdan biz Batılı devletlerin dillerini, alfabelerini öğrenme hatta resmi dil yapma konumuna gelmişiz. Soruyorum size bu durum bir devletin ileri olduğunu mu gösterir? Dün Arap alfabesine benziyor diye Osmanlıcayı beğenmeyenler bugün komple batının dilini ve hatta alfabesini Türk milletine enjekte etmiştir. Soruyorum size şimdi çok mu milli bir dilimiz oldu?

  Kimse yeniden ana dilimiz Osmanlıca olsun demiyor. Ama bu milletin 600 yıl konuştuğu dili bırakın insanlar rahat rahat öğrenebilsin. Malum çevrelere lafım: İnsanlara dikta ettiğiniz kendi doğrularınız artık bu milletin canına tak etti. Daha fazla sabır taşını çatlatmadan, her halta muhalefet olmaktan vazgeçin. Bir tencere sütün altını aynı ateşte yakıp 1 saat pişirirseniz, ateşin şiddeti artmasa bile süt bir süre sonra taşmaya başlar. Ama siz ateşin şiddetini de arttırma derdindesiniz. Bu millet, kaynayan süt gibidir. Elbet bir gün taşmasını bilir. İşte o vakit kaynayan bir Osmanlı ecdadının altında ezilmek istemiyorsanız ya kabul edeceksiniz ya da sevdiklerinizin yanına gideceksiniz. Herkes sevdiğiyle haşrolurmuş. Batının alfabesine hayranlık duyanlar Avrupa vatandaşlığına başvurabilir. Latin alfabesi kullanmak için Türkiye'de yaşamanıza da gerek yok. Ama Osmanlıcaya sadece ve sadece onun mirasçısı olan Türk milleti sahip çıkabilir.

  1 yorum:

  1. Öncelikle Osmanlıca diye bir dil yok. Osmanlı Tükçesi var. Bu da Türkçe, Farsça ve Arapça'nın karışımıdır, alfabesi ise Arapçadır. Latin alfabesi de olduğu gibi alınmamış Türkçe'ye uygun hale getirilmiştir.

   YanıtlaSil