Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  2 Oca 2014

  Teknolojiye Alerjisi Olan Ülke: Türkiye!  Bu ülkede teknoloji merakı araba koleksiyonculuğundan bile daha pahalıdır dostlar. Öyle her çıkan telefon, tablet ülkene gelemeyeceği gibi, canın istediği teknoloji ürününü de dışarıdan getirtemezsin. Neymiş efendim 100 $ üstünde ürünü ülkeye sokamazmışız. Ama kaçak olarak ülkeye koli koli sokulan aynı ürünleri KDV + ÖTV + Kar marjını kakalayıp vatandaşa satanlara ses çıkartan yok.

  Çin'de 3-5 dolara üretilen bir usb belleği Türkiye'de isim yapmış markaların üzerinde hiçbir oynama yapmadan 80-90 liraya vatandaşa itelemesi devletimizin umurunda bile değil. İşletmeler vergilerini ödesin, evrakta sahtecilik yapmasın yeter. Ama vatandaşa karşı sahtecilik yapmak serbest.

  Türkiye'de en ucuz akıllı telefon 600-700 lira civarında. Ama ABD ve Çin gibi ülkelerde bu fiyat 50 dolardan başlar. Daha bildiğimiz kaba plastik malzemesini dahi üretemeyen Çin'den getirten bir ülkeyiz. Bırakın teknolojik ürün geliştirmeyi, yedek parça sağlayacak alt yapımızı oluşturmaya bile niyetlenen iş adamımız yok maşallah. Millet Mars'a yerleşmenin hayallerini kuruyor ama bizim sermayeyi elinde bulunduran Sabancı ve Koç gibi godomanlarımız da ancak oradan buradan getirttiği ürünlerin ülkemizde montajını yapar içeriye satar.

  Komik ülkeyiz vesselam. Domates, patates, fındık ihraç edip hala teknoloji satın almaktan hiç gocunmayan bir devletimiz var. Hayır ne zamana kadar tarımsal ürün satabileceksin? Hiç mi kuraklık olmayacak, tarlaları sel basmayacak, ya da seralar bir fırtınada yerle bir olmayacak? Bu açıdan bakarsak, ülke ihracatımızın kaderi sadece doğal koşullara bağlı. Ulan insan bir gün olsun bir Ipad de biz yapalım demez mi? Devlet ihale açtı çoluk çocuğa tablet dağıtmak için ihaleyi verecek yerel firma bulamadı. Bulsa ne yazar? Yine Çin'den gelen malzemeleri montajlayıp verecekler milletin eline. Sonra da biz yaptık diye hava atarlar. İçini aç, kutusundan çipine kadar "Made in China" yazısıyla karşılaşırsın.

  Yok arkadaş bu ülkeden adam olmaz. Devlete kapağı atayım da gerisi koy g.te rahvan gitsin derdinde olan vatandaşların yaşadığı, halkı dolandırmak için on takla atan, işçisinin asgari ücretli maaşında gözü olan ama kendi zevkinden taviz vermeden gecede binlerce tl harcayan, Çinden aldığı 5-10 dolarlık malları ülke insanına 50-60 liraya satan patronların bulunduğu rezil bir ülkeyiz. Ülke insanımızın zehir gibi zekası var ama gel gör ki bu kafayı insanları dolandırmanın yollarını aramakta kullanıyoruz.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder