Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  2 Oca 2015

  İnsanların İsme Özel Ürün Çılgınlığı!  İlk olarak Coca Cola firması tarafından kullanılan isme özel ürün üretme fikri zamanla öyle bir furya haline geldi ki insanlar kendi ismi yazan kolaları satın almak için adeta birbirleriyle yarıştı. Son derece saçma bir kampanya olduğunu düşündüğüm bu projenin şaşırtıcı derecede tutması ve Coca Cola'ya büyük getiri sağlaması karşısında resmen şok olmuştum.

  Bir insan sırf ismi yazıyor diye ihtiyacı olmasa, ya da satın almayı düşünmese bile o ürünü alabilir mi cidden? Düşünmeye başladım ve bunun altında yatan asıl nedeni uzun bir müddet sonra fark edebildim. İnsanların çılgınlar gibi isimleri yazan bu ürünleri almalarındaki asıl amaç tamamen ego. Yani günümüzün egoyu en güzel tatmin etme araçlarından biri olan sosyal medya, bu isme özel ürünlerle birleşince harika bir ego patlaması yaşattı insanlara.

  Furyanın başlaması için sadece bir kişinin isminin yazdığı kolayla fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşması yeterli olacaktı. Domino taşları etkisi yaşatacak olan bu hamle ile birlikte herkes kendi ismine özel kola ile fotoğraf çekip paylaşma yarışına girecek ve isme özel üretildiği söylenen bu ürünler kısa sürede yok satacaktı. Senaryo gerçekten harikaydı. Bu sefer Coca Cola kensidini Filistin üzerinden boykot eden bir ülkeyi kendi silahıyla vurmuş, insanların egolarını kullanarak ürünlerinin satışını katlamayı başarmıştı.

  Çok geçmeden bu furya pek çok firma tarafından fark edildi ve kullanılmaya başlandı. İnternette son gördüğüm bu firmalardan birisi Nutella ismindeki kahvaltılık çikolata kreması üreten firmaydı. Kendileri de bu furyadan faydalanmak istemiş olacaklar ki, ego patlaması yaşamak isteyen bir nesile isimlerine göre ürün üretme fikrine yeşil ışık yaktı. Ve sonuç:


  Ne diyebilirim ki? Firmalar, satış uğruna insanların sağlıklarıyla oynamaktan çekinmediği gibi, egolarını kullanarak onlarla alay edercesine hem paralarını sömürmek, hem de zayıf noktalarını kullanmaktan da geri durmuyorlar artık. Bu furya öyle bir noktaya geldi ki artık sadece büyük firmalar değil, küçük işletmeler dahi insanların bu zayıf yanlarından faydalanma yarışına girdi. Aşağıdaki fotoğraf, bu furyayı kullanarak satamadığı mısırların satışını arttırmayı başaran bir bakkalda çekildi:


  Benden nacizhane bir uyarı: Artık ülke olarak, hatta insanlık olarak şu ego şişirme yarışını bırakın ve sizin bu zaafınızı farkedip kullanmaya başlayan kişilere ve firmalara fırsat vermeyin. Size isminize özel üretilmiş bir ürün olduğunu söyleyenlerin, yine o ürünlerle yine sizin sağlığınızı tehlikeye atmaktan çekinmediğini bilin istiyorum. Kutu kolanın üzerinde isminizin yazması onun içerisindeki anormal düzeydeki şekeri ve zararlı maddeleri unutturmasın size. Bir ego uğruna onca insan bu kadar körleşmemeli!

  2 yorum:

  1. Pazarlama tekniği... Şeytana pabucu ters giydirip, "aaa, bak ne de güzel oldu!" dedirtebilmek bu devirde.
   Coca cola ve Nutella için kullandığınız fotoğrafların arka fonu yeşil renk dikkat ettiyseniz. Eminim boş yere o rengi seçmemişlerdir.
   Yeşil=güven ve ferahlık hissi
   Benim yorumum bu tabi. Yanlış bir tahmin yaptığımı da hiç sanmıyorum.
   Ego konusu da başlı başına bir mesele tabi...

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Renk konusunda haklısınız yeşil ve mavi gibi renkler çok tercih ediliyor bunların başlıca insanlar üzerindeki etkileri testlerle sabit. Ama artık pek çok firma renkleri kullanıyor. Ego tatmini Coca Cola tarafından ilk kez keşfedildi ve sosyal medya etkisiyle patlama yaptı. Renk seçimleri bu yeni strateji karşısında çok masum kalır.

    Sil