Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  24 Ara 2014

  Elektrik İdaresinden Alacaklısınız!  Yargıtay tarafından karara bağlanan bir davaya göre elektrik dağıtım şirketi milyonlarca Türk vatandaşına borçlandı! Yeni öğrendiğim habere göre bundan önce kayıp - kaçak adı altında elektrik faturasına yansıyan bedeller vatandaşın isteği üzerine iade edilecek.

  Yıllardır kaçak elektrik kullananların yükünü çeken vatandaşlar yeni karar bağlanan bir davanın neticesini örnek göstererek kendilerinden tahsil edilen kayıp-kaçak bedellerini 10 yıl geriye dönük olarak elektrik dağıtım şirketinden isteyebilecek.

  Elektrik Kaçağının Bedeli Dürüst Vatandaşa Kesilemez!

  Kayıp-kaçak bedelinin dürüst vatandaştan tahsil edilemeyeceği gerekçesini öne süren yargıtay, bu karar ile milyonlarca dürüst vatandaşın sırtında bir kambur gibi duran hırsızların, hak yiyicilerin sonunu getirdiği gibi, geçmişe dönük olarak tahsil edilen bu bedelin kullanıcılara geri verilmesine de kapı aralamış oldu.

  Uzun yıllar neticesinde nihayet ülkede bazı şeyler rayına oturmaya başlıyor diyebilirim. Hukuk devleti olma yolunda ileriye dönük adımlar her daim vatandaşın lehine sonuçlanır. Nitekim bu son gelişme de bize gösterdi ki, devlet kurumu olduğu için ses çıkartmadan ödediğimiz haksız bedelleri artık söke söke alabileceğiz. Devlet vatandaşını gözetmesi gereken bir kurumdur. Ancak yıllardır ülkemizde vatandaşın sırtından nemalanan bir kurum olarak kullanılmıştır. Artık bu anlayış bu tarz haberler sayesinde yavaş yavaş son buluyor diyebiliriz.

  TEDAŞ'tan Kayıp-Kaçak Bedelini Geri Alma

  Abonelerin kayıp-kaçak bedellerini nasıl geri alabileceğine gelirsek, bunun için yetkili şirkete son yargıtay kararını emsal göstererek dava açmanız gerekiyor. Halen tahsil edilmekte olan kayıp kaçak bedelleri hakkında tedbir istedikten sonra geçmiş 10 yılın bedelinin iadesini talep etmeyi unutmayın. 2 bin lira altı alacağı bulunan abonelerin tüketici hakem heyetine, 2 bin tl üstü alacağı olanların da mahkemeye başvurmaları gerekiyor.

  2 yorum:

  1. Hep duyduğum ama detayını pek bilmediğim bir konu bu.
   Bedeli nasıl öğrenebiliriz, fikriniz var mı?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Geriye dönük 10 yıllık alacağınızı tahsil etmek isterseniz genelde bin liranın üstüne çıktığı söyleniyor. Net fatura bilgilerinizi ancak Türkiye Elektrik İdaresinden öğrenebilirsiniz. Ama tüketici mahkeme heyetine başvurursanız onlar sizin adınıza da öğrenebilirler.

    Sil