Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  8 Eki 2014

  Yabancıların Gözünden Türkiye Tanıtım Filmi


  Adamlar kendi ülkemizi yeterince iyi tanıtamadığımızı anlamış olacaklar ki her ülkemize gelen farklı güzellikle bir tanıtım filmi hazırlıyor son zamanlarda.  Daha önce de pek çok yabancı turistin hazırlamış olduğu Türkiye tanıtım filmini izlemiştim ama ne yalan söyleyeyim içlerinden bizi ve gerçek Türkiye'yi en iyi anlatan video bu olmuş diyebilirim. Zira bizim insanımıza ülkeni tanıtan video çek desek bir kesim Laila ve Reina gibi sabaha kadar içilen sözde modern mekanları, diğer bir kısım da tarihi camileri ve kültürel dokuları çekecektir. İki kesimi birden en ideal şekilde gösterecek bir videoyu ancak dışarıdan bakan birileri hazırlayabilirdi sanırım. Nitekim öyle de olmuş.

  Dışarıdan ne kadar da güzel ve mistik görünüyor ülkemiz değil mi? Oysa içimize giren bilir nasıl kardeşin kardeşe düşman edildiğini. Doğusunun başka batısının başka hayatlar yaşadığını. Halkın başka, kendini aydın olarak gören kesimin başka yaşamlara sahip olduğunu... Evet çok güzel bir coğrafyaya sahibiz, harika bir kültürümüz ve dillere destan olmuş bir tarihimiz var ama gelin görün ki bütün bu güzellikleri kullanmak yerine birbirine düşman etmeyi becerebilmişiz. Mesela tarihimizle geleceğimiz kavgalıdır bizim. Yedi cihanın ibretle baktığı, gıpta ettiği tarihimizi bir kalemde silmişizdir hafızalarımızdan. Mesala insanlarımız anlaşamaz bizim. Kıtalar arası dostluk bağı kurabilen milletlere inat, doğusu ile batısı hep birbirlerine karşı endişeyle yaklaşmıştır.

  Yabancı bir turistin hazırladığı şu güzelim tanıtım videosunda bile "Neden camiler daha fazla gösterilmiş. Arap ülkesi izlenimi veriyor. Modern yanlarımız gösterilmemiş." gibi tepkiler verebilen insan müsvettelerinin olduğu bir ülkeyiz biz. Her ülkenin gerçek zenginliği tarihi, kültürü ve insan çeşitliliğidir. Biz bunları en ideal şekilde bu videoda görebiliyoruz zaten. Ülkemizin modern yanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. O da bir çok defa videoda yer alıyor zaten. Buna rağmen hala ülkemizin tarihine ve kültürüne atıfta bulunarak modern yanlarımız olmadığını söyleyenler olduğu sürece biz bir arpa boyu yol kat edemeyiz kanaatindeyim. Evet dışarıdan çok güzel bir ülke gibi görünüyoruz ama hala içeriden tarihimizi ve kültürümüzü modernlikten uzak gören dar görüşlü insanlarımızın olduğunu bilmek insanı üzüyor.

  2 yorum:

  1. Görüntüler çok hızlı geldi bana ama çoğu iyi seçim. Bir de hep mistik bir hava vardır bu reklamlarda nedense, bana mı öyle geliyor acaba?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Katılıyorum mistik ve güzel bir havası oluyor. O da sanırım İstanbul ve tarihi dokusu ile alakalı bir durum :)

    Sil