Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  8 Eki 2014

  Türk Gezgini Evliya Çelebi Animasyon Filmi Oldu!  İtiraf ediyorum ben bir animasyon film manyağıyım. Çılgın hırsız olsun Buz Devri olsun her türlü animasyon filmini ayrım yapmadan izler ve bundan da büyük bir keyif duyarım. Stres atmak ve hoş vakit geçirmek için benim açımdan en güzel yöntemlerden birisidir animasyon izlemek. Buraya kadar her şey güzel de beni her daim üzen nokta kendi kültürümüzün parçası olmayan ithal animasyon filmleri izlemek zorunda kalmamdı. Tabi ki animasyon filmi izlerken millet ayrımı yapacak değilim ama animasyon dünyasına bizim de yerli çizgilerle katkımız olsun hep isterdim. Nihayet o günleri de görebildik çok şükür.

  O kadar güzel bir karakter seçilmiş ki kahraman olarak inanılmaz memnuniyet duydum görünce. Tabi ya! Onların gezgin kahramanları var da bizim yok mu? Evliya Çelebi'nin bir Marco Polo'dan ya da bir Ten Ten'den ne eksiği var ki? Hatta bana göre fazlası bile var. Animasyon kahramanı olmayı hak edecek pek çok yer gezmiş ve bunları yazmış önemli bir gezgin. Bu kadar ünlü bir gezginimiz varken neden animasyon kahramanı olmasın? Üstelik çoğu kahramandan farklı olarak hayali de değil.

  Bu güzel yerli animasyon filminin ilk fragmanı yayınlandı ve anladığım kadarıyla devamı gelecek bir animasyon serisi olması planlanmış. Zira kahramanımız ilk olarak ölümsüzlük suyunu içiyor ve bu sayede günümüze kadar yaşamayı başarabiliyor. Animasyon da zaten ismini buradan alıyor. "Evliya Çelebi: Ölümsüzlük Suyu" ismi ile gösterime girecek olan filmin devamının gelmesinin gişedeki başarısına bağlı olacağını düşünüyor, bu güzel düşünülmüş yerli animasyon filmimize gerekli ilginin gösterilmesini umuyorum. Zira yabancı hayali kahramanların animasyonlarına bile çocuklarını götüren halkımızın kültüründen bir parça olan Evliya Çelebi hatırına bu animasyona gerekli ilgiyi göstermesi lazım.

  Seslendirmesini de Haluk Bilginer, Cengiz Küçükayvaz, Nurseli İdiz, Ahmet Kural ve Murat Cemcir gibi ünlü sinema sanatçılarının yaptığı yerli animasyon filmimizin her ne kadar tanıtımı yeterli derecede iyi yapılmamış olsa da kadro ve yapım kalitesi itibariyle oldukça dikkat çekecek bir film olduğunu söylemem gerek. 7 Kasımda gösterime girecek bu şirin mi şirin yerli animasyonumuzu izlememiz için bir değil pek çok sebebimiz olduğuna inanıyorum. İyi seyirler herkese :)

  2 yorum:

  1. Fragmanlardan konuyu tam çözemesem de;) güzel bir adım olmuş.
   Vizyona girsin, hemen giderim, hiç acımam:)
   Haluk Bilginer de iyi bir tercih olmuş...

   YanıtlaSil
  2. Bence gidilesi bir animasyondur. Hani kötü olsa da gidilmeli bence. Tarihimiz sonuçta :D

   YanıtlaSil