Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  8 Eki 2014

  Ölümden Sonra Hayat Var mı?  Bu sorunun cevabını merak eden koca bir insanlık kendine gönderilen kitaplara rağmen hep somut bir örnek görmeyi yeğlemiştir. Özellikle kendini deist ya da ateist olarak tanımlayan kişiler somut gözlemlere daha fazla önem vermektedir. Hal böyle olunca kendilerine somut veriler sunan bilimin verileriyle bu sorunun cevabını takdim etmek istedim.

  İngiltere, Avusturya ve ABD'de yapılan bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren 2 bine yakın hastadan kurtulmayı başaran %40'ı üzerinde derin bir inceleme yapılmış. Yapılan incelemeye göre kurtulan hastaların beyin fonksiyonlarını yitirse dahi bilinçlerinin uzun bir süre açık olduğu ve doktorların kendilerine neler yaptığını anlatabildiği gözlemlenmiş.

  Bilmeyenler için anlatayım kalp krizi geçirmiş bir hasta kalbi durduktan sonra uzun bir süre nefes alamayarak oksijensiz kalırsa beyin fonksiyonlarını yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Bu durum insanı hiç olmadığı kadar ölüme yaklaştırır. Bu tür hastaların kurtulma şansı hem çok zor hem de çok uzun bir sürece bağlıdır. Bu süreçte beyni büyük bir hasar gören hastalar ölüme o kadar yaklaşır ki artık beyin olanları idrak edemez ve hatırlayamaz hale gelir. Çünkü oksijensiz kalan beyin görevini yerine getirmez hale gelir. Tam da bu noktadan kurtulabilen ve hayata dönmeyi başarabilen hastaların beyin fonksiyonları durmasına rağmen bilinçlerinin açık olması sebebiyle bazı duygular yaşadıklarını ve farklı ortamlar gördüklerini aktarmışlar.

  Bilim adamları yaptıkları açıklamaya göre beynin durmasına rağmen bilincin ölümden sonra bile açık olması ölümden sonra yaşamın olduğuna dair en büyük delil. Çünkü bilinç açık kalmamış olsa beyni duran hastaların çoğunun ölme noktasına gelip bu duyguları hatırlaması kesinlikle mümkün değil. Buna rağmen kalp krizi sonucu beyin fonksiyonları duran hastaların hayata dönmesi neticesinde genel olarak beyaz bir kapı gördüklerini söylemesi ve boğulma hissi yaşadıklarını aktarmaları ve hepsinin buna benzer açıklamalarda bulunması bilim açısından önemli bir bulgu olarak görülüyor. Bu hisleri ve yaşadıklarını açıklayabilmelerinde en önemli etkenin de ölümden sonra da bilincin açık olması olarak gösteriliyor.

  57 yaşında kalbi 3 dakika durmuş olmasına rağmen hayata dönmeyi başaran bir İngiliz'in bu esnada doktorların neler yaptığını harfiyen anlattığı söyleniyor. Bu da fiili olarak ölümü gerçekleşmiş ve kalbi durmuş olan biri için mümkün olmayan bir durum. Bilim adamları bu durumu ölümden sonra da bilincin açık olmasıyla açıklayabiliyor. Aynı bilim adamları ölümden sonra dahi bilincin açık kalmasının ölümden sonra yaşam adına en büyük ip ucu olduğunu belirtiyorlar.

  Kaynak

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder