Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  4 Eyl 2014

  Türk Mizah ve Karikatür Dergilerinin Seviyesizliği  Bu konu hakkında uzun süredir yazmayı düşünüyordum aslında. Kısmet bu güneymiş. Daha önce bahsetmedim ama ben de aslında amatör bir karikatür çizeriyimdir. Sevdiğim ve takip ettiğim bir uğraştır karikatür. Zira dünyanın çeşitli ülkelerinde çok anlamlı olmakla beraber fevkalede güzel mesajlar verebilen karikatürler çizilmektedir. Özellikle öyle karikatürler görüyorum ki bir cümle dahi diyalog içermeden onlarca mesaj verebilme potansiyeline sahip ince düşünülmüş eserler oluyor. Ama gelin görün ki bu güzelim meslek ülkemizde karikatürü küfürden ibaret sanan, siyaset düşkünü çizerler tarafından ziyan ediliyor.

  Kimse kusura bakmasın ve bana bu ülkedeki mizah dergilerinin karikatüristlerini savunmaya kalkmasın. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki asıl amacı toplumu ve toplumsal sorunları konu alarak güldürürken düşündürmek ve bunu tamamen tarafsız olarak yapmak zorunda olan bu tür mizah dergileri gırtlağına kadar küfre ve siyasi amaçlara batmış durumdadır. Toplumsal bir sorunu ülke başbakanına ya da bakanına hakaret edercesine eleştirerek ele almak kadar aciz bir durum yoktur. Onu geçtim ülke insanını bile her fırsatta alay konusu eden ve bazı kesimleri rencide eden bu mizah dergileri neye hizmet eder gerçekten merak ediyorum.  Yukarıdaki karikatür dikkat edeceğiniz gibi hem ülkemizin büyük çoğunluğunun dinini zedeleyici mesajlar içermekte hem de insanları gizli olarak kendi doğrularına yönlendirme amacı gütmektedir. Bir mizah dergisi kendi doğrusunu dikte etmeye ya da okuruna yansıtmaya çalışırsa kusura bakmayın ben orada art niyet ararım. Senin başkasının dini hakkında bir görüşün olabilir ama sürekli eleştirdiğiniz siyasiler gibi siz de bulunduğunuz mevki nedeniyle bunu bu kadar arsızca söyleme cürretine sahip değilsiniz. Kimse kusura bakmasın sen başbakanı eleştirerek toplumu kucaklamadığını iddia ediyorsan, bir karikatürist olarak kendin de buna göre hareket ederek İslam dinini benimsemiş okurlarına karşı dikkatli karikatürler çizmelisin. Yanlış mıyım?


  Sürekli özgürlük ve eşitlik diye zırlayan bu çizerlerin her fırsatta sırf giyim ve kuşamı yüzünden bazı kesimlerle ne denli alay ettiğini söylemeden geçemeyeceğim. Şimdi benim senin çizdiklerine saygı duymamı bekliyorsun. Peki güzel, hoş. O halde sen neden benim insanımın giyim ve kuşamıyla alay ediyorsun? Eğer derdin bu insanlarsa neden karikatür dergisi çıkartıyorsun? Eğer sevmediğin giyime sahip kişilerle alay etmek amacıyla bu dergiyi çıkartıyorsan neden eşitlikten ve özgürlükten bahsediyorsun? Tek doğruyu kendi düşünceleri olarak gören insanın çizdiği karikatürlere toplumdan bir birey olarak ben neden saygı göstereyim? Tüm bu soruların cevabını cidden merak ediyorum.

  Türk mizah dergilerinde bir diğer sinirimi bozan nokta da küfrün ve hakaretin ana unsur olarak her sayıda tüm dergilerce çekinmeden kullanılmasıdır. Bu ülkede küfür kullanılmadan da insan güldürülebileceği ne zaman düşünülecek acaba merak ediyorum. Türk karikatüristlerin her fırsatta karikatürüne iliştirdiği küfürle bundan prim yapacağını düşünmeleri kendi zeka seviyeni göstermelerine yeterken başka insanları eleştirmeleri size de saçma gelmiyor mu? Şuradaki karikatürde Cumhurbaşkanının bir fotoğrafını photoshop ile oynayarak "Batının ilmini, bilimini değil, ahlaksızlığını aldık." diyen Leman dergisini bir kez okuyacak olursanız asıl batının ahlaksızlığını alıp karikatürlerine taşıyanın kim olduğunu net olarak siz de göreceksiniz. Hem her karikatüründe belden aşağı espiri yaparak hakaret ve küfre baş vuracaksın, hem de batının ahlaksızlığını alanın bu ülkenin Cumhurbaşkanının olduğunu iddia edeceksin. Kusura bakmayın ama önce kendine bir bak derler adama.  Bir de bunlar çok eşitlikçidirler. O kadar ki eşitlik ve adalet kavramını kimseye bırakmazlar. Yukarıdaki karikatüre bakacak olursanız ülkemizde sokaklarda saat satarak geçimini sağlamaya çalışan zenci tüccarlara kadar uzanıp onları bile alay malzemesi yapmaktan çekinmemişler. Bir insanın renginin siyah ya da beyaz olması, dudaklarının kalın ya da ince olması sizi neden alakadar eder? Karikatürist olarak bundan pay çıkartarak mizah malzemesi yapıyorsan senin karikatür çizdiğin derginin tuvalet kağıdından ne gibi bir farkı var? Şayet seviyeli, ahlaklı ve anlamlı mesajlar verebilen karikatür çizemiyorsan ağzı tuvalet çukurundan farksız olan siyasetçilerden ne farkın var? Bir insanı eleştirme hakkını kendinde buluyorsan ondan üstün meziyetlere sahip olmalısın. Ama görüyorum ki ülkemdeki çoğu karikatürist daha kendine bakmadan istediği herkesi alaya almayı ve dalga geçip onun üzerinden prim yapmayı alışkanlık haline getirmiş. Aferin size. Ülkemin her meslek grubunda olduğu gibi karikatüristleri de kolay para kazanmanın yolunu bulmu. Ne diyim Allah size akıl fikir versin.

  1 yorum:

  1. Tebrik ediyorum.. Gerçekten çok güzel ifade etmişsin.. Mizah dergilerindeki içerikler bazen o kadar müstehcen oluyor ki, bırak okumayı, bakmaya bile utanıyorum bazılarına..

   YanıtlaSil