Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  16 Eki 2014

  Hızlı ve Kolay İngilizce Öğrenme Teknikleri  Günümüzde her alanda ihtiyaç duyulan meziyetlerden birisi de hiç şüphesiz ki İngilizce dil bilgisidir. Her ne kadar artık pek çok dilden daha yaygın bir konumda olsa ve hayatımıza iyice yerleşerek mekan isimlerine kadar İngilizce merakına sahip olsak da bu dil hakkında en az bilgiye sahip olan Avrupa ülkelerinden birisiyiz.

  Şu bir gerçek ki uluslararası arenada başarılı olmak için her alanda yabancı dil olarak İngilizce bilgisi şarttır. Şayet bu dili öğrenmek istiyorsak hem istekli hem de işin gerekliliğinin bilincinde olmamız gerekir. Vestel firmasının sahibi Nazif Zorlu "Üniversite okumadığım için tek konuda pişmanım. O da İngilizce öğrenemediğim içindir." der. Bu yakınmasındaki en önemli neden ise aracı olarak seçtiği tüm tercümanlardan kazık yemiş olmasıdır. Düşünün koskoca yerli bir firmanın sahibi bile sırf dil bilgisine sahip olmadığı için dolandırılabiliyor.

  Tüm bu nedenlere bakacak olursak İngilice öğrenmenin günümüzde ne denli önemli ve ciddiyet gerektiren bir meziyet olduğu görülebilmekte. Peki bu dili en kolay ve hızlı şekilde öğrenmek için yapılması gerekenler neler? Ben tecrübelerimden yola çıkarak bu makaleyi yazıyorum. Zira daha önce İngilizce'den zerre kadar anlamayan bir insandım ama artık konuşulan pek çok diyaloğu anlayabiliyor ve karşılaştığım turistlerle muhabbet dahi edebiliyorum. İşte benim kullandığım başlıca yöntemler:

  Tavsiye Makale: Verimli Ders Çalışma Teknikleri >>>

  1) İngilizce'de Kelime Bilgisinin Önemi:

  Her dilde olduğu gibi İngilizce'de de kelime bilgisi son derece önemlidir. Zira gramer bilmeden de kelimelerden anlamlar çıkartabilirsiniz ama kelimelerin ne anlama geldiğini bilmezseniz istediğiniz kadar gramer bilin size fayda etmeyecektir. Yani gramer bilgisi İngilizceye açılan kapıysa o kapıyı açan anahtar da kelime bilgisidir. Bu yüzden acilen İngilizce kelimelerin anlamlarını bilmeye ve İngilizce kelime dağarcığınızı arttırmaya bakmalısınız. Peki neler yapılabilir?
  • İngilizce - Türkçe kitaplar okuyun ve ilginizi çeken kelimelerin altını çizerek kitap biter bitmez bu kelimelere bir kaç kez göz gezdirin.
  • Sokakta, İşte ve Televizyonda nerede bir İngilizce kelime görürseniz anlamını bilmiyorsanız not alın ve ilk forsatta anlamını öğrenmeye bakın.
  • Günlük hayatta çok sık kullanılan kelimeleri araştırın ve bunların anlamlarını öğrenerek 10-20 kez kağıda yazarak pekiştirin.
  • Her İngilizce kelimeyi anlamına göre zihninizde anlamına göre simgeleştirin ve kodlayın. (Örneğin: Car=Araba ise karda yolda giden bir araba aklınıza getirin ve bu şekild ekodlayın.)

  2) Kelime Bilgisini Pekiştirmenin Yolları:

  Bir çok kelime öğrenebilirsiniz ama ilk etapta bu kelimeleri pekiştirmediğiniz taktirde zihninizden kısa sürede silinecek ve çabalarınız boşa gidecektir. Bu nedenle öğrendiğiniz her kelimeyi pekiştirerek aklınızda kalıcı hale getirmelisiniz. Bunun için yapılması gereken başlıca adımlar:
  • Sevdiğiniz renkleri, isimleri, objeleri İngilizce olarak konuşun.
  • Her zaman Türkçe Dublajlı değil, Türkçe altyazılı filmler izleyin. Bu sayede anlamını bilmediğiniz kelimeler öğrenecek, bildikleriniz de kafanızda otomatikman pekişecektir.
  • Çevrenizdekilerle İngilizce dialoglar kurmaya çalışın.
  • Günlük hayatta İngilizce konuşmaya, İngilizce konuşanlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışın.
  • İngilizce kitap alıp bir kaç kez okuyun ve bildiğiniz kelimelerle bazı cümleleri tercüme etmeye çalışın.
  • Küçük bir cep sözlüğü alarak karşılaştığınız kelimelerin anlamına orada bakıp not alın.

  3) İngilizce Gramer Bilgisi Kazanmanın Yolları:

  Günlük hayatta konuşup anlayabileceğimiz kadar kelime bilgisine sahip olduğumuz anda gramer bilgisine geçebiliriz. Çünkü kelime bir dilin iskeleti, gramer ise süsüdür. Nasıl ki turistler dilimizi "Ben var gitmek" şeklinde konuşuyorsa, siz de gramer bilginiz olmadan ancak bu kadar İngilizce konuşabilirsiniz. İngilizce gramer bilginizi arttırabilmek için şu yöntemlere başvurabilirisiniz:
  • İngilizce'de zaman çekimlerini herhangi bir kaynaktan sırasına göre çalışın.
  • Bildiğiniz kelimeleri bu zamanların çekimlerine göre kullanmaya çalışın.
  • Bazı kelimeler zamanlarına göre değişim gösterebilir. Bunların listesini sürekli gözünüzün önünde olan bir yere yapıştırın.
  • İngilizce bir hikaye kitabından zaman çekimlerinin cümlelerde nasıl kullanıldığını kontrol edin.
  • İngilizce dilinde bazı istisnai durumlar vardır bunları mutlaka öğrenin ve tekrar edin.

  4) İngilizce Telaffuz Yeteneğini Arttırma Yöntemleri:

  İngilizcede telaffuz yeteneği kendinizi karşınızdakine anlatabilmeniz açısından son derece önemlidir. Zira Türkçe yazıldığı gibi okunduğu için telaffuz konusunda sorun yaşama pek sık görülmüyor ama İngilizce yazıldığı gibi okunmayan bir dildir. Bu nedenle telaffuz konusunda çoğu zaman sıkıntı yaşamanız mümkündür. Bu sorunun önüne geçebilmenin en etkili yolları aşağıdaki gibidir:
  • Türkçe altyazılı İngilizce filmler izleyerek öğrendiğiniz kelimelerin nasıl konuşulduğuna dikkat edin ve yapabiliyorsanız not alın.
  • İngilizce radyo programları ve İngilizce e-kitaplar dinleyin.
  • İngilizce şarkılardan uzak durun zira pek çok şarkıda teleffuz kurallarına uyulmamakta ya da kelimeler yeterince anlaşılamamaktadır. İlk etapta şarkılar sizin kafanızı karıştırabilir.
  Bu makalemde elimden geldiğince hızlı ve kolay bir şekilde İngilizce öğrenmenin tekniklerini anlatmaya çalıştım. Makaleden faydalandıysanız lütfen Facebook ve Twitter gibi ortamlarda çevrenizle paylaşarak onların da faydalanmasını sağlayın. Sonuna kadar ilgiyle okuduğunuz için teşekkür eder, İngilizce öğreniminizde başarılar dilerim...

  2 yorum:

  1. Dil kişisel özveriyle öğrenilen bir şey. Ve bazıları dil öğrenmeye doğuştan yatkın. Ülkemizde en çok gramer üzerinden gidildiği için, kelime ve telaffuz çoğunlukla eksik kalıyor gözlemlediğim kadarıyla. Tecrübeler her zaman kulağa küpedir;) Teşekkürler.
   Bir eklemem olabilir, elektronik cep sözlükleri de işe yarayabilir.
   Gerçi cep telefonu her şeyimiz artık ama;)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Tavsiyen için ve okuduğun için ben teşekkür ederim :)

    Sil