Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  7 Eki 2014

  Devletin Malı Deniz Öğretmenlik Okumayan Keriz!  Sonunda Milli Eğitim Bakanlığı bunu da yaptı. Şurada gördüğüm habere göre yaklaşık 240 bin civarında atanamayan öğretmen olduğunu ileri sürerek eğitim fakültesi mezunu olanların farklı meslek gruplarına yönlendirilmesi için çalışma başlatmış beyefendiler.  Bunun için seçilen yeni kurban bölüm ise mühendislik fakültesi. Çok merak ediyorum her sene 500 bine yakın mezun veren İİBF bölümü olmasına rağmen bu durum kimsenin umurunda değilken neden sınırlı sayıda öğretmeni atayamadığı için devlet bu denli büyük bir çabanın altına giriyor? Zaten bir İİBF mezunu olarak benim devlette çalışmam için 90 puan almam + torpil bulmam gerekirken 65 üstünde rahatça atanabilen öğretmenlerin bu puanı bile alamayarak başka insanların alanını gasp etmelerine izin verilmesinin izahını biri bana yapsın lütfen.

  Yıllardır öğretmenlere tanınan torpile rağmen her fırsatta ağlayan bu meslek gurubu üyelerinden yeterince usandık. Tamam öğretmene saygımız var ama onların da başka mesleklere saygıları olması gerekir. Her üniversite mezununun öğretmen olamayacağının bilindiği gibi her eğitim fakültesi mezununun da mühendis olamayacağını birileri şu Milli Eğitim Bakanlığına anlatsın lütfen. Öğretmenden mühendis yapmaya çalışmak arabadan kamyon yapmaya çalışmaktan farksızdır. KPSS den 65 üzeri aldığında yerleşebilen ama bu puanı bile alamayan öğretmenin kendi mesleğine hayrı olacağı yokken mühendis olmasını beklemek hangi hastalıklı beynin ürünüdür acaba?

  Hepsini geçtim hangi devlet üniversite mezunu olan öğrencilerine garanti iş sağlayacağını taahhüt ediyor da bizim MEB bu şekilde atanamayan öğretmenleri başka yerlere monte etme telaşına giriyor acaba? Nedir derdiniz arkadaş? Öğretmenini atayamıyorsan benim mühendislik okumuş hakkıyla bu bölümü bitirmiş insanımın suçu mu? Zaten her üniversitede açılmış olan makine, elektrik ve çeşitli mühendisliklerin de eğitim fakültesinden geri kaldığını söyleyemeyiz. Çünkü bu bölümler de en az öğretmenler kadar her snee mezun vermektedir. Peki neden devlet bu bölüm mezunları için bir çaba içine girmiyor da üstüne bir de utanmadan sıkılmadan bu masum insanların alanı öğretmenlerce gasp ettiriliyor? Devlet adaleti sağlamakla yükümlü kurumdur ama burada alanen adaletsizlik yapıldığı ve bir meslek grubunu kayırma yapıldığı görülüyor.

  Diğer yandan şayet Milli Eğitim bakanlığı atanamayan öğretmenlerini atamak için bir çaba içine girmek istiyorsa şu eli bastonlu hale gelmesine rağmen emekli edemediği öğretmenlerini elinden çıkarmaya baksın. Zira bu şekilde inanılmaz derecede büyük öğretmen kontenjanı açılacaktır eminim. 3 kuruş para vermemek için emeklilik yaşını 60 yaparsan sonra genç öğretmenleri atayamıyorum diye böyle saçma önlemler almaya başlarsın. Bütün bunları geçtim bu fosilleşmiş ve emeklilik yaşı gelmesine rağmen görev yapan öğretmenler yüzünden öğrenciler de yetersiz eğitim alarak ziyan oluyor. Bu kısır döngü hem ülkenin eğitim düzeyini olumsuz yönde etkiliyor, hem de başka meslek alanlarının da yanlış kişilerde gasp edilmesine ortam hazırlıyor. Üstelik bu durum devlet eliyle yapılıyor. Bunun sorumluluğunu ve hesabını kimse veremez.

  Devlet dersanelerin özel okula dönüştürülmesi için teşvik vereceğini söyledi. KPSS denen sınavı kazanamayan eğitim fakültesi mezunu arkadaşlar bizim gibi şanslarını özel sektörde denesin. Kimse kusura bakmasın. Dışarıda hayatını kazanmak çok zor ve bu zorluğa herkes gibi öğretmenler de dahil olmak zorunda. Kimsenin başkasının alanını gasp etmeye hakkı yok.

  Ülke Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı saçma sapan icraatleri şaşkınlık ve ibretle izliyoruz...

  1 yorum:

  1. Fen edebiyat mezunları için bu haber, ki kendileri 6 ay formasyon olup öğretmen oluyor. Eğitim fakültesi her zaman madurdur. Bu konuda da öyle. Eğitim fakültesinden değil fen edebiyattan 6 ay formasyonla öğretmen olunuyor artık. Zaten bir çok kamu kurumunda ve özel sektörde iş bulabiliyorlar. Eğitim fakültesi mezunu mu? Maalesef işsiz...

   YanıtlaSil