Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  17 Eyl 2014

  Minecraft Multiplayer [Çoklu Oyunculu] Nasıl Oynanır?  Geçenlerde internette öğrendiğim bir habere göre uzun zamandır kendimin de beğenerek oynadığım oyunlardan Minecraft dünya devi Microsoft şirketi tarafından satın alınmış. Bu demek oluyor ki aslında çok basit gibi görünen bu harika oyun zamanla çok daha gelişerek Microsoft aracılığı ile tüm dünyaya yayılacaktır. Hal böyleyken bu güzel oyunu tek başına oynamak yerine çoklu oyunculu ortamlarda eğlenmek isteyen oyun severler için bu makalemi yazma gereği duydum. Zira bu eğlenceli oyuna ilk başladığım zamanlar multiplayer oynamaya çalıştığımda ben çok zorlanmıştım. Aslında karmaşık değil ama bilinmediği için insan çaresiz kalıyor. Neyse hemen detaylara geçelim:

  En İyi Türk Minecraft Serverları


  İlk önce Minecraft oyunumuza girdiğimizde çoklu oyuncu seçeneğine girerek "Sunucu Ekle" butonuna tıklıyoruz. Sunucu adresi kısmına online Minecraft serverlarının adreslerini girmemiz gerekiyor. Ben size kendi oynadığım serverlardan bir kaç tanesini vereyim:
  1. pixel.nitrado.net:25565 (Kısımlara Ayrılmış)
  2. northcrow.com (Tüm Oyuncular ve Özellikler Tek Haritada)
  3. play.wasgamer.com (Kısımlara Ayrılmış)
  4. mc.gameturkmc.com (Kısımlara Ayrılmış)
  5. efsanecraft.com (Kısımlara Ayrılmış)
  6. play.sonoyuncu.com (Mini Oyun Ağırlıklı)

  Minecraft Serverlara Kayıt Olma ve Giriş Yapma


  Bu pvp adreslerinden dilediklerini belirttiğim kısma girerek tamam diyip oynamaya başlayabilirsiniz. İsim kısmına istediğinizi yazın sorun olmaz. Oyuna girdiğimizde dikkat edeceğimiz en önemli nokta kayıt olma ve giriş yapma aşamasıdır.

  Online serverlardan hangisine girerseniz girin bazı komutlar ile oyuna başlamanız gerekecektir. Bu komutları girmek için klavyenizden T tuşuna basın. Sohbet kısmında beliren imleç ile /register nickiniz nickiniz şeklinde servere kayıt olun. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kayıt olurken nickinizi iki kere eksiksiz ve aynı şekilde girmeniz gerektiğidir. Oyundan çıkıp tekrar oynadığınız servera bağlanmak için yine T butonuna tıklayarak /login nickiniz şeklinde giriş yapabilirsiniz. Girişte nickinizi bir kez yazmanız yeterlidir.

  Tavsiye Makale: Minecraft Kolay Maden Bulmanın Yolları >>>
  Tavsiye Makale: Minecraft En güzel Ev Yapımları >>>
  Tavsiye Makale: Dünyanın En Zor Oyununu Oyna >>>

  Minecraft Serverlara Komut Girme


  Servera kayıt olduktan sonra bizi online oyuncuların toplandığı ana merkez karşılayacak. Lobi ya da portal adı verilen bu merkezde çeşitli eşyalar satın alabileceğiniz market, itemlerinizi geliştirebileceğiniz ve tamir edebileceğiniz yerler ve çeşitli mini oyun alanları bulunacaktır. Bu kısımda ilk etapta pek işiniz olmayacağı için yine T tuşuna tıklayarak komut gireceğiz ve hızlı bir şekilde oyuna başlayacağımız kısımlara gideceğiz. Bazı serverlarda komut kodları değişiklik gösterebilir ama genelinde aynı kodlar işe yarar. İlk komut kodumuz /warp ile içinde bulunduğumuz serverın bölümlerini listeletmemiz gerekiyor. Kimi serverlarda oynamak istediğimiz kısımları seçebildiğimiz aşağıdaki gibi bir kısım açılacaktır:  Ancak kimi serverlarda da tıklama ile çalışan bu menü tablosu yerine sadece bölümlerin isimleri listelenebilir. Yani tablo değil de salt metin olarak gidilecek yerlerin listesi görünür.

  Bu durumlarda yine T tuşuna basarak /warp Orman ya da /warp gideceğiniz yer şeklinde komut girerek listedeki bir bölüme gitmeye çalışacaksınız. Örnek olarak aşağıdaki resime bakabilirsiniz.


  Bundan sonrası oyunda gelişmek ve hayatta kalmak için çaba göstermeniz gerekecektir. Bazı serverlarda Skyblock, Faction ve Arena gibi bölümler olur bu bölümleri kısaca tek tek açıklayalım. Bu bölümlerin kurulma amacı Minecraft serverlarında çoklu oyuncu ile çeşitli aktiviteler yani oyun alanları kurmaktır. Kimi serverda oyun seçeneği daha fazlayken kiminde ise kısıtlıdır. Her serverın oyun stilleri farklıdır. Sadece eğlence için kurulan oyun serverları olabilirken gelişme ve hayatta kalma gibi sade ve birebir Minecraft özelliklerini taşıyan serverlar da bulunur. Hemen oyun isimlerine göre Minecraft serverlarını tanımlayalım:


  Minecraft Skyblock Nasıl Oynanır?


  Bu oyun modunda Havada adacıklar olur ve tüm oyuncular bu adacıklarda oyuna kısıtlı imkanlarla başlar. Herkes geliştikçe ve para kazandıkça adasını genişletir. Toprak paralıdır ve marketten satın alarak adanızı büyütebilirsiniz. İlk etapta iki adet su ya da buz verirler. 4x4 lük bir yer kazıp buzları ya da suyu bu alana boşaltırsanız sınırsız su kazanma şansına sahip olursunuz. Çoğu kişi bu bilgiyi bilmez ve ha bire marketten su alma hatasına düşer.

  Havada olan adanızda düzenleme yaparken düşerseniz korkmayın bu modda genelde düşülürse oyuncu merkezine gönderir ve öldüğünüz görünse bile itemlerinizi düşürmezsiniz. /is komutunu girerek tekrar adanıza dönebilirsiniz. Bu oyun modunda warp komutunun önüne is getirerek /is warp market şeklinde gideceğiniz yerlere ulaşabilirsiniz.

  Bu modda oyuna başlarsanız ilk olarak Karpuz ya da buğday ekip büyütmeyi ve markete satmayı deneyin. Markete item satmak için satılacak itemin yazı tabelasına sol tıklamanız yeterlidir. Ne kadar tıklarsanız o kadar satarsınız. Ürünlerin alış ve satış fiyatları bu tabelalarda yazar. Aynı şekilde marketten ürün almak içinse yine tabelaya ama bu sefer sağ tıklamanız gerekir. Yani sağ tık satın alma sol tık ürün satmaya yarar.


  Minecraft Faction Nasıl Oynanır?


  Bu oyun stilinde amaç Skyblocka benzer. Hayatta kalıp diğer oyuncularla mücadele etmeniz gerekir. Ancak Skyblockta pvp kapalıyken bu modda açıktır. Yani evinizi ormana, dağa, çöle ya da herhangi bir yere kurarken düşmanlardan da korunmanız gereklidir. Çünkü bu alanlarda oyuncular aynı zamanda savaşma iznine sahiptirler. Korkmayın bu modda çeşitli klanlar kurarak oyuncuları bu klana davet edebilir ve bir ekip ruhu içinde birbirinizi koruyarak oyuna devam edebilirsiniz.

  Minecraft Faction Arsa Alma ve Komutları


  Yine bu modda da market, tamirci, büyü dükkanı gibi alanlar vardır. Fakat Faction modunun en önemli özelliklerinden birisi oyunun her modunu ayırmış olmalarıdır. Yani ister bir ormana yerleşip tüm ihtiyacınızı buradan görür ve yaşarsınız isterseniz de şehirde diğer oyuncuların yanından bir arsa satın alarak hammadde ve tarla ihtiyaçlarınız için ayrı ayrı yerlere gidebilirsiniz. Şayet arsa alır da şehre yerleşirseniz /warp hammadde yazarak maden kazma alanına ayrıyetten gitmeniz gerekir. Çünkü alacağınız arsanın altı da üstü de salt topraktan oluşur. Şayet arsanızda yaşamak isterseniz kaynak bulmak için /warp hammadde komutuyla çeşitli madenlerin ve yer üstü kaynaklarını ücretsiz toplayabileceğiniz bir yere gidebilirsiniz.

  Diğer yandan kimse sizin arsanıza birşey dikemeyeceği gibi siz de başkasının arsasına müdahale edemez bir değişiklik yapamaz ve sandıklarını açamazsınız. Arsalar kimi serverda paralı kimisinde ise
  ücretsizdir. Bir arsaya sahip olmak için /warp arsa ya da /warp arsalar komutunu girin. Ardından /p auto komutuyla otomatik arsa alın. Arsanızdan ayrılıp markete ya da başka alan giderseniz yine aynı şekilde /warp arsa ya da arsalar yazıp ardından /p home komutunu girmeniz gerekir. Bu sayede oyun sizi otomatik olarak arsanıza atacaktır.

  Şehir arsalarında tamamen güvendesiniz ancak ormana yerleşirseniz sandık ve kapılarınızın diğer oyuncular tarafından açılmasını istemiyorsanız her sandığın üstüne sağ tıkla tabela eklemeniz gerekir. Sandığa elde yaptığınız normal Minecraft tabelasını eklerken hiç birşey yazmadan Done yani Tamam butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu işlemin ardından sandıklarınız korumalı hale gelir. Ancak kapılarınızın açılmasını önlemek isterseniz kapı üstlerine tabela eklerken sandık üstlerine eklediğinizde çıkan yazının aynısını el ile yazmanız gerekir.

  Faction modunda farklı olarak Lapis Lazuli kazı alanı da bulunmaktadır. Bu alanda lapis kazarak kısa yoldan para ve exp kazanabilirsiniz. Kazandığınız parayı Faction modunda markette harcayabilir item satın alabilirsiniz. Bu itemleri ister ormanda isterseniz de arsanızdaki evinizde kullanabilirsiniz. Tavsiyem ilk etapta demir ya da oyunun verdiği kazmalarla kazıp para ve exp biriktirin ardından elmas bir kazma alıp büyü kitabıyla geliştirin. Sonra bu şekilde lapis lazuli kazın. Bu sayede hem daha hızlı kazabilir hem de daha çok kazanabilirsiniz.

  Faction modunda çeşitli meslekler olabilir ve bu mesleklere girip çıkabilirsiniz. Meslekleri öğrenmek için /jobs browse komutunu girin. Tavsiyem ilk etapta madenci mesleğiniz seçmenizdir. Zira lapis lazuli kazarken daha fazla exp ve kaynak düşürmenize yardımcı olur. Ayrıyetten ormana yerleşirseniz bu meslek sayesinde kazdığınız madenlerden de fazladan exp ve değerli maden düşürürsünüz. Diğer meslekler de avcılık, balıkçılık, büyücülük ve çiftçiliktir. Bunlar servera göre daha az ya da fazla olabilir. ama hepsi ilgi alanında size artı avantaj sağlar. Bir mesleğe katılmak için /jobs join madenci ya da /jobs join avci şeklinde komut girmeniz gereklidir. Meslekten ayrılmak için ise /jobs leaveall komutu yeterli olacaktır.

  Makalemi burada noktalamak istiyorum elimden geldiğince ayrıntılı bir şekilde yeni başlayan ya da başlayacak olan online oyunculara anlatmak istedim. Takıldığınız ya da farklı merak ettiğiniz bir şey olursa makalenin altındaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

  16 yorum:

  1. bende olmadı

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Saol ise yaradi

    Sil
   2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    Sil
  2. register ne demek

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. kayıt olmak için oyuna gir register yaz ve bir şifre uydur onu yaz boşlukbrak ve bida yaz oyundan atarsa gir yaz ve o yazdıgın şifreyi 2 kere yaz

    Sil
  3. eu.mineflex.com iyi serverdir.

   YanıtlaSil
  4. 88.244.53.40 camond alımlar var engilsh camon Im very well tenkyou gelin gençler server çok güzel


   YanıtlaSil
  5. Play.Betacraft.ORG Oyundaki Adım Simon9680 Skyblock beklerim :D

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. kardes ben gırdımde sıfre istio 30 sanıe sonra atıo napmalıyım

    Sil
   2. klavyenizden T tuşuna basın. Sohbet kısmında beliren imleç ile /register nickiniz nickiniz şeklinde servere kayıt olun. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kayıt olurken nickinizi iki kere eksiksiz ve aynı şekilde girmeniz gerektiğidir. Oyundan çıkıp tekrar oynadığınız servera bağlanmak için yine T butonuna tıklayarak /login nickiniz şeklinde giriş yapabilirsiniz. Girişte nickinizi bir kez yazmanız yeterlidir.

    Sil
  6. BEN SIDMI ODAYA GIRDIM AMA NASIL KONUSUCAM BILEN VARMI

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. tye bas ve istedini yaz entır de

    Sil
  7. Abiler ben sky bloka nasıl girecem kodu veririmisiniz

   YanıtlaSil