Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  26 Eyl 2014

  Çin'de Türkçe Pazarlık Yapan Esnaf  Dünyanın neresine giderseniz gidin Türkçe öğrenen birisini bulursanız pazarlık yapışını izlemeden ülkeye dönmeyin. Videoda da izleyeceğiniz üzere Çin'de Türkçe bilen bir ayakkabı satıcısının 250 lira istediği ayakkabıyı pazarlıkla satmaya çalışması ve bizim kapalı çarşı görmüş insanımızı ikna edemeyince 100 liraya kadar düşmesi komik ve bir o kadar da trajik bir şekilde görülüyor.

  Olay aslında Çin'li bir esnafın Türkçe ayakkabı satması da değil bence. Asıl olay Türklere istediği fiyattan ayakkabı satamayacağını anlayarak dilimizi öğrenme çabasına girmesi ve buna rağmen pazarlıksız ayakkabı satamamasıdır. İşin garip yanı bildiğin günlük Türk ağzı ile konuşuyor adam. Satamayacağını anlayınca "Vallahi" demesinden tutun da, "Sen kaç diyon? Sen söyle!" demesine kadar bildiğin klasik Türk satıcısı olmuş lan bu.

  Bu Çinliler yaman adamlar vesselam. Adamlar günlük dilimizi bile eksiksiz şivesine kadar kopyalamışlar. Bir kaç sene önce dünyanın öbür ucunda bu şekilde konuşabilecek bir ecnebi var deseler kesinlikle inanmazdım ama artık işin içine Çin girince insan her ihtimali değerlendiriyor doğrusu. Zira adamların kopyalamadıkları şey yok gibi. Dünyanın bu adamlardan çekeceği var.

  4 yorum:

  1. Çin alfabesi kaç harften oluşuyor bilirmisin?

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Daha önce Çin alfabesinin hecelerden oluştuğunu ve hece şeklinde kombine edilen sonsuz bir alfabesi olduğunu duymuştum. Ne kadar doğru bilmem ama bu sorunun konumuzla alakası ne anlamadım?

    Sil
  2. Ahh son cümleleri okurken gülmemek işten değil :) Adamların kopyalamayacağı şey yok cidden, video mükemmel, paylaşım için teşekkürler arkadaşım :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Okuduğun için ben teşekkür ederim :)

    Sil