Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  10 Eyl 2014

  Bilgisayarın Sesini Yükseltmek [Programsız]  Kabul ediyorum takıntılı bir insanım. Bir şeyi dert etmeyeyim o sorun çözülene kadar kafamda dönüp durur. Son zamanlarda diz üstü bilgisayarımdan çok fazla ses çıkmadığını fark ettim. Bir kaç ay önce format attığım için ses programları silinmişti. Ancak geri yüklemiş olsam da eski ses performansına erişemedim. Formattan önce daha yüksek ses veren diz üstü bilgisayarım format sonrası ne yaparsam yapayım eskisi kadar iyi ses çıkartmaz olmuştu. Ta ki şans eseri karşılaştığım bir yönteme kadar.

  Onca yüklediğim gereksiz programa rağmen bir kaç tıkla bilgisayarımın hoparlör sesinin bir hayli yükseldiğine şahit oldum. Bu güzel ve zahmetsiz ayarlamayı hem blogumda paylaşıp başkalarının da yararlanmasını istedim hem de yine bir format sonrası ses sorunu yaşama ihtimaline karşı bu yazımdaki yöntemi uygularım düşüncesi ile bu anlatımı yapmak istedim. Fazla söze gerek yok hemen anlatıma geçelim:

  İlk olarak bilgisayar ekranının sağ alt kısmındaki ses simgesine sağ tıklayarak "Kayıt Aygıtları" seçeneğine tıklıyoruz.


  Ardından açılan pencerenin üst kısmından "Kayıttan Yürüt" sekmesine tıklayarak Hoparlör simgesine sağ tıklayıp "Özellikler" seçeneğine tıklıyoruz.


  Son olarak yeni açılan pencereden"Geliştirmeler" Sekmesine tıklayarak "Gürültü Dengeleme" seçeneğini işaretleyip "Uygula" ve ardından "Tamam" butonuna tıklayarak ayarları kaydediyoruz.

  Tavsiye Makale: Youtube Reklamlarından Kurtulma >>>
  Tavsiye Makale: Bilgisayar Başında İşinize Çok Yarayacak Bilgiler >>>

  Siz de benim gibi kısa sürede ses kalitesindeki artışı göreceksiniz. Çoğu bilgisayarda bu yöntem işe yaramaktadır. Nadir de olsa işe yaramadığı olabilir. Bu durumlarda yardımcı ses yükseltme programlarını kullanmayı deneyin.

  2 yorum:

  1. Benim bilgisayarın da sesi pek cılız.. Özellikle film izlerken sinir ediyor beni. Bunu en kısa zamanda deneyeceğim inşallah :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Benim derdim de film izlerken sesin az çıkmasıydı zaten :) Bu yüzden kesinlikle denemeni tavsiye ederim. İşe yarıyor gerçekten...

    Sil