Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  5 Eyl 2014

  20 Maddede Ben Kimim... #Mim  Öncelikle bu yazımı kaleme almamdaki asıl sebebin Yeniler Kendini Hayat yazarı Özlem hanımın olduğunu belirterek makaleme başlayayım. Sanırım blogumda çok fazla kendimden bahsetmediğimi fark etmiş olacak ki 20 maddede kendimi anlatmamı istediği bloglar arasına dahil etmiş. Aslında kendimden bahsetmeyi hiç sevmeyen bir insanım. Kim olduğumdan çok ne yaptığımı ya da ne yapacağımı konuşmak isterim. Her neyse madem ki merak konusu olmuş elimden geldiğince tanıtayım kendimi takipçilerime...

  1) Kolay kolay sinirlenmeyen güler yüzlü sıcak kanlı insan düşkünü biriyimdir. Savaş ve kavgadan çok barış ile gönül alarak sorunlarımı hallederim. Hayatımda karşıma çıkan tüm zorlukları kalbimdeki inancım ve iyi temennilerim ile yenmeyi denedim ve çoğunda Allah'a şükür ki başarılı oldum.

  2) Yay burcuymuşum. Ben pek anlamam bu burç olaylarından ama daha önce ablam bu burçtan olduğumu söylemişti. Açıkçası burçlar hakkında zerre kadar bilgim yok ve bu burcun karakterlirini taşıyor muyum inanın bilmiyorum. Buna kendimi anlatmaya çalışacağım bu makaleden sonra siz karar verin artık :)

  3) Çocukluğum toz toprağın içinde debelenerek geçmiştir. Hayatım boyunca mahallemde yaşıtım olan arkadaş bulma hasreti çekmişimdir. Annem Ordu'lu babam Trabzon'ludur. Dolayısıyla melez bir çocuk olarak Samsun'da dünyaya gözlerimi açmışım. Hayatıma yön veren bu üç Karadeniz şehrine rağmen yaşamım ve çocukluğum Antalya'da geçmiştir. Çok garip ve sürekli göçebe hayatı yaşamış bir mazim var. Bu durum Üniversite hayatımda da değişmeyerek kader beni Dumlupınar Üniversitesi'ne Kütahya'ya sürükledi.

  4) Türkiye'nin iki cennet şehri hayatımda olduğu için mutlu ve gururluyum. Kökenim olan Trabzon ile çocukluğumu geçirdiğim şehir Antalya benim için vazgeçilmezdir. Dolayısıyla güzel ülkemin güzel iki denizi Karadeniz ve Akdeniz benim göz bebeğimdir.

  5) Özgürlüğü iliklerine kadar yaşamayı seven biriyim. Birinci sınıfa başladığımda çevremde yana yakıla ağlayan çocukları görünce çok garipsemiştim. Bu durum hayatım boyunca değişmedi. Üniversite yaşamımda herkes ailesini ve evini özlerken ben tek başıma hayatımı devam ettiriyor olmanın hazzını ve özgürlüğünü yaşıyordum. Bu huyum çocukluğumda tek başıma evden kaçıp çok uzaklardaki arkadaşlarımın evini ziyaret etmelerimden de belliymiş zaten. Zavallı anacığımın hayatı tek oğlunu yana yakıla sokaklarda aramakla geçmiştir. Ama ona yaşattığım korku bile bu başka yerleri ve arkadaşları keşfetme merakımdan alıkoymamıştır beni.

  6) Okumak benim hayat kaynağımdır. Yeni kitaplar okumak benim açımdan yeni kıtalar keşfetmekten farksızdır. İçimdeki keşif ve gezi özlemi kitapların o güvenli ve sihirli dünyalarında da aynı gizemi ve şatafatı ile beni farklı arayışlara sürükler durur. 15 yaşımda William Shakespeare okuyan biriydim ve bu durum Türkçe hocamın bana tuhaf bakışlarına sebep olmuştu. Hamlet romanını o yaşlarda okuduğumu söylediğimde böyle kitaplar için erken olduğundan ve psikolojimin bozulabileceğinden endişe duyduğunu belirtmişti.

  7) Becerikli ve yetenekli biri olduğuma da inanırım. Güzel resimler çizmişliğim vardır. Her ne kadar artık zaman ayıramasam da... Yemek yapmaya ya da yapmaya çalışmaya bayılırım. Güzel şeyler yaptığımı da söyleyenler az değildir. Sesim de güzeldir hani sınıf hocamın ve arkadaşlarımın ısrarla bana müzik derslerinde şarkı söylettiği çok olmuştur. Bundan haz etmezdim ama yine de söylerdim. Ama tüm bu meziyetlerime rağmen aile baskısı yüzünden Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümüne gitmek zorunda kaldım.

  8) Hayatımın en önemli iki parçası okumak ve yazmaktır. Dost canlısı biri olmama rağmen çok az güvendiğim ve sevdiğim insan vardır çevremde. Bunun en önemli sebebi dost gördüklerime asla yanlış yapmamaya çalışmam ve bana karşı yapılan en ufak yanlışta kim olursa olsun o kişiyle arama mesafe koymamdır.

  9) Düşüncelerimi paylaşmak ve başkalarını dinlemek en sevdiğim şeylerden biridir. Sır dostu olarak bulunmaz bir insan olduğum için sürekli çevremdekiler tarafından dert ortağı olarak kullanıldığım olmuştur. Ama kendi dertlerim konusunda kimseye rahatsızlık vermek istemediğim için içimde atarım.

  10) Özgür ruhlu biri olduğum için istemediğim şeyleri yaptırılmaya çalışılırsam aşırı tepkiler verebilirim. Adalet en dikkat ettiğim husustur. İnsanları geçtim bir hayvana olan adaletsizliğe dahi tanık olsam gocunur incinirim. Ve elimden geldiğince sessiz kalmamaya çalışırım.

  11) Hayatı planlı yaşamam ve yaşayanlara inanmam. Çünkü hayata ayak uydurmak bana göre hiç de mümkün değildir ve aklıma ne eserse o an onu yapan biriyim. Anlık karar verir anlık uygularım. Hiç plan yapmam demem ama çok nadir durumlarda ihtiyaç duyarım.

  12) Sevdiğim ve güvendiğim bir insana ömrümün sonuna kadar yanlış yapmamaya gayret ederim. Ama karşıdan da aynı şeyleri beklerim. Alkollü ve sigara içilen ortamlara girmekten haz etmem.

  13) Evli değilim ve şimdilik evlilik konusuna çok uzağım. Evvela askerliğimi tamamlayıp işlerimi tas tamam oturttuktan sonra bu meseleye kafa yorma hedefindeyim. Muhtemelen kısa bir süre içerisinde de askerlik görevimi de yerine getirip biran önce önümü görmeye çalışacağım.

  14) Pek çok kişi gibi benim de hayatta en çok istediğim şeylerden birisi dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri gezmeye çıkmaktır. Özellikle tarihi kalıntılara, antik tiyatrolara ve müzelere gitmek en büyük tutkum ve merakımdır. Allah'a şükür ki Antalya gibi çok fazla tarihi kentlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada büyümüş olmam tarih konusunda yeterince güzellik görmemi sağladı.

  15) Hayatımı yaşamak için çalışmayı düşünenlerdenim. Çalışmak için hayatını yaşamayı düşünenlerden değil. Bu nedenle zengin olmaya çalışmakla uğraşacağımı düşünmüyorum. Cimri bir şekilde yaşayıp hayattan tat alamadan yaşamayı istemediğim gibi çok israfkar olup da sefalet içerisinde sürünme hatasına da düşmeme gayretindeyim. Bu yüzden asla hedeflerimi çok yüksek tutmadım ve evlilik konusunda acele karar almadım. Daha gençken yapmak istediğim çok şey var :)

  16) Yeni yerler gezme ve keşfetme merakım aynı şekilde yeni bilgiler öğrenme konusunda da etkili olmuştur. Bu nedenledir ki özellikle tarih ve coğrafya her zaman ilgimi çekmiştir.

  17) Karadenizli bir ailenin çocuğu olsam da tipik bir Karadenizli olmaktan çok uzak davranışlar sergileyebilirim. Sanırım bunun en önemli nedeni çocukluğumun sürekli başka illerde geçmiş olmasıdır. Mesela en sevdiğim yiyeceklerden birisi çiğ köftedir. Haşlanmış mısıra bayılırım bunun yanında kışın bile dondurma yeme potansiyeline sahibimdir. Ana öğünlerden çok atıştırmalık şeyler yemeye bayılırım.

  18) Sadece Bollywood filmlerini takip etmekteyim. Bu film sektöründe Aamir Khan ve İmran Khan benim en sevdiğim iki aktördür. Yerel filmleri asla izlemem ve çok merak etmediğim sürece Hollywood yapımlarını da takip etmem. Tek izlediğim yerel dizi Ezel'dir. Onun haricinde ne dizi izlemişliğim vardır ne de televizyona bakma alışkanlığım.

  19) Politik, Tarihi ve Roman tarzı kitapları okumak vazgeçilmezimdir. Siyaset ve tarihe karşı büyük ilgi duyarım. Haber sitelerini günde bir kez olsun dolaşıp gündem hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırım. Sosyal medya özürlüsü biriyimdir. Ne Facebook ne Twitter ne de Instagram'da aktif bir profilim yoktur.

  20) Hayatımı anlık yaşamayı sevdiğim için pişman olduğum çok kararım olmuştur ama hiçbirisine keşke olmasaydı demişliğim yoktur. Çünkü her kararım yanlış ya da doğru olsun bana ne yaşatırsa yaşatsın belli tecrübeler kazandırmıştır ve aldığım her tecrübe geleceğimi oluşturmada benim için bir basamak görevi görecektir. Kararlarım yanlış da olsa doğru da olsa benim için geleceğim için bulunmaz bir kilometre taşı olacaktır.

  6 yorum:

  1. Mim'ler iyi oluyor yaa, yazılarını takip ettiğimiz arkadaşları daha yakından tanıyoruz.
   Aynı mime beni de dahil etmiş Özlem Hanım:)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ne güzel ortak blogdaşlarımızı tanıma şansımız oldu bu vesileyle :) Haklısınız mim geleneğini sürdürmek lazım bunun için Özlem hanıma teşekkür borçluyuz.

    Sil
  2. Blog dostlarını tanımak için güzel bir mim. Emeğine sağlık efendim. Bende karadezli olup karadenizli davranışı sergilemeyenlerdenim. Bazen arkadaşlar sen ne biçim karadenizlisin der .

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Ne güzel bi Karadenizli blog yazarı daha bulduk :) Aynı tepkiye ben de maruz kalıyorum hiç Karadenizlilere benzemediğim çok kez söylenmiştir ama ben böyle mutluyum :)

    Sil
  3. Değerli arkadaşım, teklifimi kırmayıp cevapladığın için sana çookk teşekkür ederim :) Kendini tanıtmayı sevmiyorsun ama insan yay olduğunu da saklar mı ya hu, yay burcu olmak ayrıcalıktır :) Hatta bir yerde okumuştum, genel bir araştırmanın sonucu olarak dünya üzerinde en az sayıda yay burcu varmış, yani kasım sonu aralık başı doğmak nadir görülen bir olaymış. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama yay burçları gerçekten kendilerine has kişilikte insanlar oluyorlar. Seninle ilgili de bir sürü güzel şey öğrenmiş olduk bu mim sayesinde :))

   Tekrar tekrar teşekkürler :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Rica ederim :) Burçlar hakkında pek bilgim olmadığı için bahsi de açılmamıştır yazılarımda daha önce. Ama yay burcunun bu kadar önemli olduğunu bilsem bir kez olsun değinirdim :p Neyse merak ettiklerini öğrenebildiysen ne mutlu bana. Mim için asıl ben teşekkür ederim :)

    Sil