Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  5 Ağu 2014

  Dünya Sağlığına Yeni Tehdit: Ebola Virüsü  Bazen hastalıkların da modaya ayak uydurup sürekli evrim geçirip kendilerini güncelleyerek yeniden insanlığı tehdit etmeye çalıştığını düşünüyorum. Cidden nedir bu adını bilmediğimiz yeni hastalıkların türeme merakı? Kuş gribi, domuz gribi derken nur topu gibi bir trend hastalığımız daha oldu: Ebola virüsü. Gerçi dünyanın başında İsrail gibi kana susamış bir illetin varlığı bile bu hastalıkları aratmıyor ya neyse...

  Ebola Virüsü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Basından edindiğim bilgilere göre bu hastalık henüz çok yeni olduğu için maalesef bir tedavisi bulunmamakta. Sadece bazı önlemler alınarak bulaşarak yayılması önlenmekte. Ancak çok illet bir virüs olduğu söyleniyor dokunmayla hatta insan teri ya da tükürük ile bile bulaşabilmesi mümkünmüş. Bu nedenle hastalığın bulaşmaması için maksimum özen gösterilmesi gerekiyor.

  Ebola virüsü kandaki vücudun direncini arttıran maddeyi yok ederek yayıldığı için bulaştığı insanın metabolizmasını çok hızlı bir şekilde çökertebilmekteymiş. Bunun yanında iç kanamanın yanı sıra dış kanamalar da meydana getirerek kendini belli edebiliyormuş. Ancak bu belirtilere rağmen Ebola virüsünün teşhisi oldukça zor bir durummuş. İnsan hayatının sinek kadar hükmü olmadığı şu dünyada bir de böyle tespiti zor salgın hastalıkların peydah olması gerçekten kıyametin yaklaştığı hissi uyandırıyor insanda.

  Ebola Virüsünden Korunma Yolları

  Ebola virüsü henüz tıbbın çok yeni keşfettiği bir hastalık olduğu için zamanla bu konu hakkında daha faydalı ve pratik korunma yöntemlerinden bahsedilebilecek hale gelinebilir ama şu anda ne yazık ki tek yapmamız gereken insanlarla birebir temastan mümkün mertebe kaçınmaktır. Diğer hastalıklardan farklı olarak ter ve tükürük yoluyla da bulaşabilmesi Ebola virüsünü korunması güç bir hastalık yapıyor.

  Gribin aksine hava yoluyla bulaşamaması bu hastalığın çok hızlı yayılmasını önlese de yine de bağışıklık sistemini gripten hızlı bir şekilde çökertebilmesi nedeniyle ve tıbbın yeni keşfettiği bir hastalık olması sebebiyle korkulan bir virüs haline geliyor. Ebola virüsü hakkında ABD de başlanan aşı çalışmalarının 2015'e kadar sonuçlanabileceğinin söylenmesi ise tek sevindirici haber. İlk Ebola virüsü aşısının 2015 yılında hazır olması ve kullanıma sunulması bekleniyor.

  Bazen bu trend hastalıkları bazı bilim adamlarının bilerek ortaya çıkarttığını ve sonra da aşısını geliştirerek insanlara sattığını düşünüyorum. Nitekim Domuz Gribi vakasında böyle bir durum meydana gelmişti. İnşallah Ebola virüsü konusunda da böyle sapıkça bir girişim söz konusu değildir. Çünkü kendimizi ve sağlığımızı emanet ettiğimiz bilim adamları da para uğruna tüm insanlığı bu derece tehdit eden girişimlerde bulunursa vay halimize.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder