Hayata bakışınızı değiştirir...

 • Gündem Notları:

  4 Tem 2014

  Kolay Ekran Görüntüsü Alma


  Bazı zamanlar vardır ki bir resmi çok beğenirsiniz ve indirmek istersiniz. Ancak site engelleri dolayısıyla resmi indirmeniz mümkün olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda ekran görüntüsü alma yöntemi sayesinde indiremediğiniz fotoğraf ya da resimlerin görüntülerini çekmek suretiyle bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Diğer yandan bilgisayar başında yaptığınız işlerde ekran görüntüsü alarak birilerine anlatım ya da sunum da yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bilinen en klasik yöntem klavyenizdeki Print Screen tuşudur.

  Hızlı ve Kolay Ekran Görüntüsü Alma

  Ancak Print Screen tuşu tüm ekranın görüntüsünü aldığı için bazı kişisel bilgilerinizin de ekrana yansımasına sebep olabiliyor. Bunun yanında kırpma, düzeltme ya da yazı ekleme işlemleri için de bu tuşla aldığınız görüntüyü paint ya da benzer resim düzenleme programlarıyla açarak üzerinde oynama yapmanız gerekebiliyor. Aslında sizi tüm bu uğraşlardan kurtarabilecek ve ekranda istediğiniz alanı seçerek burada ön düzenlemeler yaparak ekran görüntüsü kaydetmenizi sağlayacak bir program var. Lightshot adındaki bu program sayesinde hem zamandan kazanacak, hem de gizliliğinizi ihlal etmeden ekran görüntüleri alabileceksiniz.

  Ekran Görüntüsü Alma Programı:

  Lightshot programını şuradan indirebilirsiniz. Benim de çok sık kullandığım ve sevdiğim programlardan biri olan Lightshot oldukça iş gören bir yazılım. Özellikle web sitesi ya da blog sahipleri için bazı özel resimleri istediği boyutta ekran görüntüsü çekme adına son derece iş görür hale geliyor.

  Lightshot Programı Kullanımı:

  Programın kullanımı son derece basit. Görüntüsünü almak istediğiniz kısımdayken Print Screen tuşuna başın. Ekranın birden karardığını göreceksiniz. Kararan ekranda ok işaretinizi kullanarak görüntüsünü almak istediğiniz alanı seçmeniz gerekiyor. Alanı seçer seçmez isterseniz direk bilgisayara kaydedebilirsiniz. Ya da bazı düzenlemeler yapma gereği duyuyorsanız seçtiğiniz alanın sağ kısmındaki araçlar panelini kullanabilirsiniz. Bu kısımda fosforlu kalem kullanarak yazıların üstünü çizebilir, ok işaretleri ile bir kısmı işaretleyebilir, kutucuk özelliği sayesinde belirtmek istediğiniz kısımları çerçeve içine alabilirsiniz. Tabi ki görüntüsünü aldığınız resime yazı ekleme özelliğini de bu kısımdan kullanabilirsiniz.

  Ekran Görüntüsünü Hızlı Upload Etme

  Görsel yakalama ekranındayken alanı seçtikten sonra bir de alt kısımda bir panel belirecektir. Bu kısmın da son derece işinize yarayacağından eminim. Alanını seçtiğiniz ekranın görüntüsünü bu kısımdaki kaydet butonu sayesinde bilgisayara indirebilirsiniz. Ya da bilgisayara indirmeden direkt olarak bir resim yükleme resvisine bu görüntüyü upload edebilirsiniz. Bu sayede yine zamandan kazanarak ekran görüntüsünü hızlıca upload ederek linkini alabilirsiniz. Bunlara ek olarak bu ekran görüntüsünü word dosyalarına ya da sunumlara yapıştırmak için kopyalama butonuna tıklayabilirsiniz. Ya da sosyal paylaşım butonu sayesinde aynı ekran görüntüsünü Facebook ve Twitter gibi platformlarda hızlıca paylaşabilirsiniz.

  Gördüğünüz gibi her açıdan çok kullanışlı ve ekran görüntüsü alma işlemini yararlı kılan bir program Lightshot. Benden tavsiye bu programı kesinlikle deneyin. Zaten küçük boyutu ile ne sisteminizi yoracak ne de varlığından rahatsız ettirecektir.

  3 yorum:

  1. İndirme linkini kontrol eder misin kardeşim hata verdi .

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Link bende çalışıyor. Sizde neden hata verdi anlamadım ama şuradan da indirebilirsiniz:

    http://www.gezginler.net/indir/i/33428/

    Sil